Od kilku dni w Internecie triumfy święci logo stworzone przez Darena Newmana z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wbrew temu, co uważa wielu internautów, nie jest to oficjalne logo. Jak wygląda oficjalne logo Igrzysk i dlaczego logo Darena nie mogłoby być oficjalnym znakiem, dowiesz się z tego wpisu.
Daren Newman to projektant i ilustrator z Manchesteru. Piastował on także funkcję Art Directora w Stockport i Co-foundera w WeAreWillow & HAND Studio. Wybrane prace Darena możesz zobaczyć na jego Instagramie. Wśród nich pojawiło się ostatnio logo, które wywołało tyle szumu.
Wbrew temu, co sądzi wielu internautów, logo Darena nie jest oficjalnym znakiem japońskiej imprezy. Jest nim znak stworzony przez japońskiego projektanta Asao Tokoro. Znaki tokijskich igrzysk zostały zaprezentowane jeszcze w kwietniu 2016 roku.
Z logo Igrzysk Olimpijskich w Tokio wiąże się pewna mało chlubna historia. Zaprezentowane wyżej znaki to już drugie logo tej imprezy. Zmiana nastąpiła po tym, jak Olivier Debie ogłosił, że logo jest plagiatem jego znaku. Organizatorzy ogłosili, że logo zaprojektowane przez Kenjiro Sano nie jest plagiatem, jednak wycofali się z jego używania.
Logo zaprezentowane przez Darena Newmana jest bardzo dobre. Mamy tu świetne połączenie typografii ze znanymi przez każdego kołami olimpijskimi. Dodatkowo autorowi udało się zmieścić tu czerwony krąg znany z flagi Japonii, nazywanej flagą słońca.
#lettering Idea for @tokyo2020 #MeAndMyPen #Olmpics #Tokyo #2020 #Tokyo2020 https://t.co/aCs13sr78I pic.twitter.com/0CWbo6UY5o
— Daren Newman (@DarenNewman) June 19, 2019
Jeżeli logo stworzone przez Darena Newmana jest tak dobre, to dlaczego nie może być oficjalnym logo Igrzysk Olimpijskich w Tokio? Po pierwsze, igrzyska Olimpijskie są na tyle dużą imprezą, że jej logo wybierane jest w konkursach, które przeważnie adresuje się do konkretnej grupy projektantów. Takie zlecenia dostają tylko najlepsi i najbardziej znani projektanci i agencje. Po drugie, courbertinowskie koła z zasady nie są łączone z żadnymi innymi elementami. Zasada ta automatycznie przekreśla projekt Newmana. Po trzecie, logo Darena świetnie sprawdziłoby się w przypadku Igrzysk Olimpijskich, jednak wraz z logo imprezy zawsze projektowane jest także logo Paraolimpiady, które swoim wyglądem nawiązuje do podstawowego znaku. Niestety, w tym przypadku nie widzę możliwości adaptacji tego znaku do potrzeb Paraolimpiady.
Logo zaprezentowane przez Darena Newmana jest świetne. Niestety, nie ma ono szans stać się logo Igrzysk Olimpijskich, bo to zostało już dawno wybrane. Newman osiągnął jednak swój cel i zdobył naprawę wielką popularność. Od wielu lat projektanci prezentują swoje interpretacje znanych logo czy stron www z nadzieją, że zostaną zauważeni przez potencjalnych pracodawców. W wielu przypadkach fanowskie projekty są lepsze od oryginałów, jednak nie znając założeń, nie możemy oceniać projektantów pracujących w korporacjach, bo często projekt graficzny jest wypadkową bardzo wielu aspektów.
A Tobie jak podoba się logo zaprojektowane przez Darena Newmana? Uważasz, że jest ono lepsze od oficjalnego?