Sztuczna inteligencja od jakiegoś czasu nie jest już wyłącznie efektem specjalnym z filmów science fiction.

Technologia wciąż wydaje się odległa i tajemnicza, ale staje się coraz częściej obecna w różnych aspektach codziennego życia. Czy rozwiązania sztucznej inteligencji są bezpieczne? Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja jest zbiorem algorytmów tworzących maszyny, które mają osiągać takie same możliwości, czyli postrzegać, rozumować i działać, jak ludzie. Pozwala na przykład precyzyjnie określić parametry przedmiotu lub twarzy, a następnie sklasyfikować je według zidentyfikowanego obrazu. Na tej zasadzie działa rozpoznawanie twarzy przez smartfony. Wirtualni asystenci potrafią przetwarzać żądania i odpowiedzieć na nie za pomocą funkcji syntezy mowy, również z natychmiastowym tłumaczeniem z innych języków. 

 

Jednym z najprostszych użyć sztucznej inteligencji są chatboty, które pozwalają reagować na zapytania klientów i użytkowników natychmiastowo, o każdej porze doby. Sztuczna inteligencja znajduje również dużo ambitniejsze zastosowania, w wojsku czy medycynie.

 

Rozróżniane są trzy rodzaje sztucznej inteligencji. Sztuczna wąska inteligencja skupia się na jednym wąskim zadaniu, jak na przykład tłumaczenie przy użyciu Tłumacza Google. Sztuczna inteligencja ogólna z założenia ma osiągnąć poziom inteligencji podobny do człowieka, a sztuczna super-inteligencja – przewyższyć umiejętności ludzkie w zakresie podejmowania decyzji i relacji emocjonalne.

Sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo

Postępy w rozwoju sztucznej inteligencji napędzają wykorzystanie dużych zbiorów danych, czyli Big data. Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, big data to ogromne zagrożenie dla prywatności. Działa poprzez gromadzenie ogromnych ilości danych, konsumenci powinni zatem uważać na wszelkie produkty lub usługi, które obiecują „inteligentne” lub „spersonalizowane”. 

 

W mediach regularnie pojawiają się wiadomości związane z kradzieżą list kont e-mail, użytkowników i haseł, kart kredytowych lub dostępu do kont bankowych. Nawet rzekomo zanonimizowane dane można często przypisać osobom fizycznym, co tworzy obawy dotyczące bezpieczeństwa: w jaki sposób można chronić tak ogromną ilość zgromadzonych danych?

 

Informację, która raz została upubliczniona w sieci bardzo trudno będzie usunąć całkowicie. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ustawień prywatności profili w mediach społecznościowych i zastrzeżenie większości danych dla określonego grona odbiorców. Warto skorzystać z VPN, czyli usługi wirtualnej sieci prywatnej, która poprzez zmianę adresu IP tworzy dodatkową warstwę bezpieczeństwa przed działalnością cyberprzestępców.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Choć sztuczna super-inteligencja wydaje się wciąż całkowicie nieosiągalna, zagadnienia z zakresu inteligentnej robotyki już wywołują dyskusję. Wraz z postępem technologii maszyny potrafią wykonywać coraz więcej zadań w różnych branżach, co jednocześnie przynosi firmom wiele korzyści. Komputery mogą pracować w pełnym wymiarze godzin, wykonywać zadania powtarzalne, a ich wykorzystanie zmniejsza margines błędu. Czasem mogą również wykonywać czynności, które dla ludzi są ciężkie i niebezpieczne. Z drugiej strony oznacza to jednak redukcję dostępnych miejsc pracy w niektórych sektorach. Jednocześnie tworzą się jednak stanowiska w nowych obszarach, związanych z technologią i informatyką.

 

Zatem, czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Choć część zawodów może zostać zastąpiona robotami, zwiększy się obszar wspólnej pracy człowieka i maszyny. Sztuczną inteligencję, zarówno w postaci robotów, jak i algorytmów wciąż musi nadzorować człowiek. 

 

Co więcej, niektórych cech ludzkich, jak empatia, umiejętność pracy zespołowej lub kreatywność, maszyny nie są w stanie jeszcze zastąpić. Choć zastąpienie człowieka sztuczną inteligencją wydaje się na chwilę obecną niemożliwe, powszechne wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań z pewnością oznaczać będzie nowy rozdział w dziejach ludzkości. 

 


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.