Jak wiemy, najnowsza wersje Chrome oznaczona numerkiem 71 została wypuszczona przez Google w ubiegłym tygodniu. Mimo że jest bardzo świeża, to nie obsługuje ona trybu ciemnego na systemach Mac OS Mojave. Jeśli ktoś, pracując na wspomnianym systemie, z jakichś powodów przesiadł się z Safari na Chrome, to mógł czuć się zawiedziony.
Wszystko jednak najprawdopodobniej zostawione naprawione przez Google. Stanie się to jednak dopiero na początku nowego, 2019 roku. Jeden z użytkowników Reddita, ujawnił ostatnio, że pewien programista Google wrzucił zmianę kodu do przeglądarki Chromium, która jest otwartą przeglądarką i pełni funkcję niejako podstawki dla Chrome. Zmiana ta implementuje właśnie tryb ciemny do Chrome (na razie Chromium).
Chromium, czyli poletko doświadczalne
Google w celu usprawnienia procesu wdrażania nowych funkcji do swojej przeglądarki, postanowił przygotować kilka wersji aplikacji. Można to porównać do cykli rozwoju motyla, chcąc zobrazować to w prosty sposób. Developerzy najpierw wrzucają zmiany do wspomnianego stadium przeglądarki ukrytej pod nazwą Chromium. Następnym etapem jest Canary, dalej będzie to Chrome Dev, później Chrome Beta. Na sam koniec, po około sześciotygodniowym etapie, zmiany trafiają do stabilnej, publicznej wersji.
Google ukryło na razie tryb ciemny, nie da się go włączyć z poziomu interfejsu, ale dociekliwym internautom udało się uruchomić go za pomocą aktywowania kodu. Pozwoliło to wykonać screen. Widać na nim, że większość interfejsu jest w ciemnym kolorze, zarówno pasek z zakładkami, menu, okna dialogowe, jak i pasek wyszukiwania. Włączając tryb ciemny w ustawieniach, także strona startowa wraz ze skrótami będzie na ciemnym tle. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to bardzo duże podobieństwo Chrome w wersji ciemnej do Chrome, który jest włączony w trybie incognito. Podobno deweloperzy z Google’a intensywnie pracują nad tym, aby łatwo można było odróżniać obie wersje.
Autorskie rozwiązania dla trybu ciemnego
Istniały oczywiście rozszerzenia niezależnych twórców (np. macOS Mojave Dark Mode), które wdrażały nam ciemny tryb na Macu. Było to jednak nieoficjalne i bardziej „toporne” rozwiązanie. Cykl produkcyjny Google jest od dawna ustalony, przez co niektóre wdrożenia znacznie się wydłużają, a sprytni, zewnętrzni developerzy wykorzystują ten fakt i udostępniają swoje rozszerzenia. Dla porównania, takie rozwiązanie przykładowo nie posiada całego ciemnego interfejsu – biały pozostaje na przykład pasek wyszukiwania.
Adwentowy kalendarz z pokazem możliwości Twojej przeglądarki
Google Chrome w wersji ciemnej – kiedy się pojawi?
Wszystko wskazuje na to, że Google nie wdroży tego w najbliżej aktualizacji, czyli 72. Ta, ma pojawić się za mniej więcej miesiąc, w połowie stycznia 2019. Jest już jednak w zaawansowanym stadium. Bardziej prawdopodobne jest, że ciemny tryb zagości w wersji 73, planowanej na marzec 2019, co dalej mieści się w ramach „początku 2019 roku”. Google najwidoczniej aż tak się nie spieszy, aby priorytetowo traktować wdrożenia dla systemów oferowanych przez Apple.