PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski to nowa, specjalna grupa, którą utworzyło Ministerstwo Cyfryzacji. Kto wchodzi w skład zespołu specjalistów i jakie są ich zadania?

Zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski to drużyna ekspertów, którą powołał Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Polska nie boi się AI, a wręcz przeciwnie – czuje potencjał tego technologicznego zagadnienia i planuje je rozwijać również na szczeblu państwowym.

Zespół topowych naukowców będzie doradzał w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w wielu segmentach organizacyjnych naszego kraju. Ministerstwo Cyfryzacji widzi szansę na zwiększenie efektywności i optymalizacji procesów w administracji publicznej. To również możliwość awansu gospodarczego i skok rozwojowy dla Polski.

PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski – ujawniono pierwsze nazwiska nowego projektu

PL/AI
Czy projekt PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski osiagnie sukces?

Poznaliśmy pierwsze nazwiska ekspertów, którzy wejdą w skład projektu PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski. To naukowcy, programiści i przedsiębiorcy, który odnieśli światowe sukcesy w obszarze sztucznej inteligencji. Poznajmy ich bliżej! Oto pierwsi członkowie:

  • Agnieszka Mikołajczyk-Bareła – pracuje jako Senior AI Engineer, rozwijając duże modele językowe w Chaptr. Obroniła doktorat na Politechnice Gdańskiej z tematyki wykrywania i zmniejszania wpływu błędów i uprzedzeń w danych i modelach AI, jeden z fundamentalnych aspektów etycznych w sztucznej inteligencji.
  • Kamila Staryga – przedsiębiorczyni i managerka produktu z 15-letnim doświadczeniem w dziedzinie innowacji. Specjalizuje się w zdrowiu kobiet i sztucznej inteligencji. Współzałożycielka firmy Rita Health.
  • Marek Cygan – profesor w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje nowo utworzoną grupą badawczą, która specjalizuje się w uczeniu robotów. Współzałożyciel firmy Nomagic – start-upu dostarczającego inteligentne roboty do przenoszenia i umieszczania produktów w magazynach dla zastosowań intralogistycznych.
  • Tomasz Czajka – programista zajmujący się oprogramowaniem open source, algorytmami oraz metodami sztucznej inteligencji. Pracował nad optymalizacją infrastruktury centrów obliczeniowych dla Google oraz tworzył oprogramowanie nawigacji i sterowania komputera załogowego pojazdu kosmicznego Crew Dragon firmy SpaceX.
  • Karol Kurach – naukowiec zajmujący się od ponad 14 lat głębokimi sieciami neuronowymi. Współautor i jeden z głównych inżynierów inteligentnych systemów wykorzystywanych wewnątrz Gmaila oraz współzałożyciel prestiżowego oddziału badawczego Google Brain w Zurychu.
  • Łukasz Kidziński – Założył Saliency AI, czyli firmę bio-informatyczną wykorzystującą sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów związanych z obrazowaniem medycznym w badaniach klinicznych, którą w 2020 wykupiło Clario (międzynarodowa organizacja badawcza).
  • Miron Mironiuk – w 2014 roku założył Cosmose AI. Firma zajmuje się sztuczną inteligencją w handlu, działa na największych rynkach Azji.

Czy PL/AI to rozwojowy projekt? Czas pokaże, ale oczekiwania są ogromne

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Pomysłodawcą PL/AI jest Miron Mironiuk. We wrześniu 2023 roku uruchomił pilotażowy program nauczania programowania w szkołach podstawowych „Programowanie = Nasz Drugi Język” i to pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Dziś chwali projekt PL/AI i mówi o jego założeniach oraz szansach dla Polski:

120 lat temu, dzięki wynalezieniu elektryczności, Stany Zjednoczone wyprzedziły Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj świata. Dzisiaj, dzięki najlepszym inżynierom, to Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia. Dlatego wraz z innymi polskimi ekspertami i ekspertkami postanowiliśmy zaoferować swoją wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które mają szansę pomóc Polsce w skoku rozwojowym. Jako ludzie z kręgów biznesu, nauki i programowania patrzymy na to, jak na ogromną szansę dla Polski, bardzo ambitny projekt, który trzeba natychmiast dobrze zaplanować i wykonać. Na co dzień jesteśmy rozsiani po świecie, ale dziś nasze miejsce jest tu – czas oddać naszą wiedzę państwu, a w obszarze sztucznej inteligencji wsparcie jest niezbędne.

 

Zgłoś własny pomysł i stań się członkiem PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski!

PL/AI
fot. aidla.pl

Inicjatorzy grupy określili na start 10 obszarów, w których sztuczna inteligencja ma szansę usprawnić działanie państwa – to zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, w których AI może pozwolić na zwiększenie efektywności, eliminację barier lub lepsze planowanie. Zespół będzie przygotowywać rekomendacje i dzielić się wiedzą praktyków sztucznej inteligencji z administracją rządową.

Grupa liczy na razie siedem osób, ale to dopiero początek. Kolejni członkowie zostaną wybrani i ogłoszeni w innym terminie. Można również zgłosić własną kandydaturę, przesyłając swój pomysł na adres e-mail: ai@cyfra.gov.pl.

Recenzja Cooler Master CK570 SF6. Jak wypadł mój eksperyment?

Całkiem ciekawy kierunek, ale co z tego wyjdzie? Czas pokaże! Kibicuje, bo postęp AI jest olbrzymi. To skok technologiczny, którego nie da się zatrzymać. Zamiast się bać, lepiej czerpać korzyści. Tylko z głową.