Wpływanie na wyniki wyborów, nie tylko tych konsumenckich, ale również parlamentarnych czy też prezydenckich przez boty to fakt. Podobnie jak ślepa wiara w to, co znajdzie się w sieci. Niestety najgorsze jest to, że również ludzie nazywający się dziennikarzami wpadają w pułapkę nieprawdziwych informacji i często powielają to, co traktują jako pewnik.

Częścią tego problemu jest brak narzędzi do weryfikacji informacji, wiadomości, opinii czy też kont osób rozgłaszających pewne poglądy. W tym odcinku Właśnie Podcastu przybliżymy Wam kilka metod oraz narzędzi do weryfikowania informacji oraz podyskutujemy o tym, jak można robić to na własną rękę. Impulsem do powstania tego odcinka okazało się narzędzie do sprawdzania wiarygodności kont na Twitterze. Może i nie jest to najpopularniejsze medium w Polsce, jeśli chodzi o social media, jednak jest ono miejscem, w którym uprawia się sporo polityki oraz oficjalnych wypowiedzi.

Polscy politycy czy też ministerstwa coraz częściej komunikują się właśnie przez Twittera. Adrian przybliży zasadę działania algorytmu stojącego za botometerem. Sprawa fake kont, trolli czy też wpływania na opinię publiczną poprzez sieci botów jest na tyle poważna, że amerykański rząd wydał „list gończy”, oferując 10 milionów dolarów za wskazanie osób wpływających na wyniki wyborów link.

Inne linki, o których wspominamy w odcinku: https://advances.sciencemag.org/content/6/30/eabb5824 https://eeas.europa.eu/topics/countering-disinformation/55409/node/55409_en https://www.theguardian.com/technology/2020/jul/22/ai-system-detects-posts-by-foreign-trolls-on-facebook-and-twitter

Jeśli uważasz ten odcinek za ciekawy, to zachęcamy do subskrybowania kanału. Wysoce prawdopodobne, że inne epizody również przypadną Ci do gustu ✌️

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

https://open.spotify.com/show/0L3V2ByO0taySOTZ9AyjDt

[powerpress]