Kiedy ucichły trochę sprawy związane z przejęciem Twittera przez Elona Muska, na świecznik wreszcie powracają tematy, które są dużo ważniejsze w branży. Statek Starship to najpotężniejsza rakieta, która ma docelowo zabierać ludzi na Marsa.

Od początku jednak Elon Musk i jego SpaceX borykają się z problemami formalnymi. Amerykańska Agencja FAA ciągle nie chciała dać zezwoleń na testy na większe odległości od Ziemi. Oczywiście były ku temu podstawy, bo prototypy kilkukrotnie wybuchały w trakcie prób.

Starship poleci pierwszy raz już w lipcu

Teraz jednak Elon Musk pochwalił się na Twitterze, że Federalna Administracja Lotnictwa wydała ocenę środowiskową i pozwolono na starty rakiety Starship z bazy SpaceX w Teksasie. Oczywiście było kilka zastrzeżeń, jednak Elon Musk zapewnia, że uda się je dopiąć do lipca, bo właśnie w lipcu rakieta ma wystartować na swój pierwszy, orbitalny lot testowy.

Rakieta ze statkiem kosmicznym to twór nie z tej planety i nie jest to pusta metafora. Statek ma podbijać kosmos, ze względu na swoją nośność. Ta ma wynosić niespotykane dotąd minimum 100 ton w przypadku transportu na ziemską orbitę. Taka dostawa na Międzynarodową Stację Kosmiczną znacznie przyspieszy wszystkie plany dotyczące rozbudowy ISS. Jednak celem nadrzędnym jest wspomniana wcześniej misja na Marsa, a dokładniej – zbudowanie tam pierwszego pozaziemskiego miasta/kolonii.

W swoim wpisie Elon Musk dodał także, że kolejne loty będą odbywać się co miesiąc. Pierwszy, lipcowy lot będzie na pewno transmitowany w internecie, bo będzie co oglądać. Olbrzymią rakietę zasila aż 33 silniki Raptor, zatem będzie to spektakularne widowisko. Sama próba ma potrwać około 1,5 godziny.

Formalności i biurokracja

Dlaczego wszystko tak się przeciąga? Bez zgody FAA nie ma mowy o podboju Marsa, ale to „tylko i aż” biurokracja. Amerykańska Agencja Lotnicza jako problem podaje kwestie bezpieczeństwa związane z przelotem statku nad obszarami zamieszkanymi. Ze względu na rozmiar statku i jego ładunek dochodzą także problemy z wpływem takiego startu na środowisko.