Większość z nas ma ulubioną przeglądarkę. Jedni wybierają swojego faworyta poprzez dostępność wtyczek i rozszerzeń; drudzy poszukują możliwie wysokiego poziomu bezpieczeństwa; trzeci stawiają na pierwszym miejscu szybkość przeglądarki. Tylko co tak naprawdę znaczy to ostatnie?
Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Czynników odpowiedzialnych za prędkość funkcjonowania przeglądarki jest sporo. Na najbardziej podstawowym poziomie możemy je jednak podzielić na: aspekty techniczne oraz te, na które wpływ mają działania i wybory samych użytkowników. Na technikalia składa się różnica w kodowaniu przeglądarek przez programistów. Ich wybory mogą wpływać na szybkość działania programu (to chyba dość oczywiste, co nie?). Użytkownicy z kolei mogą wpływać na prędkość przeglądarki poprzez aktualizacje, rozszerzenia oraz przechowywane dane.
SILNIK PRZEGLĄDARKI
Silnik przeglądarki odpowiada za wiele zadań, w tym analizowanie kodu HTML i CSS, wyświetlanie go na ekranie komputera i egzekwowanie zasad bezpieczeństwa. To dzięki niemu widzimy dokumenty, obrazy HTML i XML; obcujemy z konkretną czcionką. Niektóre programy oferują też możliwość przeglądania PDF-ów itp. Wśród wielu różnych silników za najpopularniejsze uznać można: Blink (stosowany przez Google, Opera, Adobe, Intel, and Samsung), EdgeHTML (tak, to autorski silnik Microsoftu), Gecko (Mozilla) i WebKit (Apple). Warto tutaj zaznaczyć, że np. Blink to w rzeczywistości fork WebKit.
W XXI wieku silnik przeglądarki stał się jednak sprawą drugorzędną, gdy chodzi o ostateczny werdykt wydajnościowy. Dużo ważniejszy okazał się JavaScript. Każda przeglądarka, poza swoim własnym silnikiem, korzysta również z silnika JavaScript (każda z innego!). To właśnie ten element ma najbardziej znaczący wpływ na to, jak szybko ładują się strony internetowe. Silnik JavaScript jest odpowiedzialny za przekształcenie kodu JavaScript w przeglądarce tak, żeby na stronach, jak najszybciej wykonywały się różne akcje.
Google swoje rozwiązanie nazywa V8. Apple wspiera JavaScriptCore (Nitro). Mozilla ma z kolei swojego SpiderMonkey, a Microsoft – Chakra.
Który z silników JavaScript jest więcej najszybszy? Byłoby cudownie uzyskać odpowiedź, prawda? Niestety, silnik JavaScript powinno się rozpatrywać w kontekście podstawowych silników przeglądarek. Różne silniki JavaScript działają inaczej w połączeniu z kolejnymi silnikami podstawowymi (to trochę jak z zestawami różnych klocków, niby można je do siebie dopasować, niby spełnią wtedy swoją funkcję, ale ich potencjał nie zostanie wykorzystany w pełni, jeżeli odseparujemy je od kompletu). Jedne sprawdzają się lepiej w jednych sytuacjach, drugie w innych. Niektóre z przeglądarek z kolei zbierają od swoich użytkowników dane, by móc udoskonalać się (i swoje silniki) wraz z upływem czasu.
WPŁYW UŻYTKOWNIKA NA SZYBKOŚĆ PRZEGLĄDARKI
W przeważającej części za spowolnienie przeglądarki odpowiadają działania jej użytkowników. Jeżeli więc zauważyłeś, że Twoja przeglądarka w ostatnim czasie przechodzi przez jakiś gorszy okres, sprawdź, czy:
- Jest zaktualizowana do najnowszej wersji.
Nowe funkcje i zabezpieczenia, to jedno, a usprawnienia to drugie. Wydawcy przeglądarek nieustannie próbują je udoskonalić. Często zdarza się, że wystarczy aktualizacja, by program przyspieszył. - Nie przegiąłeś z liczbą rozszerzeń.
Wiele z dostępnych rozszerzeń może uczynić przeglądarkę bardziej funkcjonalną, skrojoną pod nasze oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że każdy taki dodatek, to obciążenie dla procesora i pamięci RAM. Zanim więc postanowisz ostatecznie zrezygnować z jakiejś przeglądarki, sprawdź, czy nie mógłbyś usunąć kilku zbędnych rozszerzeń. - Dawno nie czyściłeś gromadzonych przez program danych.
Przeglądarki gromadzą potworne ilości informacji. Mamy historię przeglądania, pliki cookie, dzienniki pobierania, zapisane hasła etc. Wszystko to może i nie zajmuje wiele miejsca, ale przekopywanie się przez taką zagraconą pamięć podręczną stanowi dla przeglądarki spore wyzwanie. Warto od czasu do czasu pozbyć się takich danych – wystarczy kilka kliknięć, by zobaczyć różnicę.
CO ZROBIĆ, ŻEBY PRZYSPIESZYĆ PRZEGLĄDARKĘ?
Trudno powiedzieć. Jeżeli uważasz, że Twoja przeglądarka działa zbyt wolno, t może wybrałeś zły program, może popełniłeś jeden z wielu błędów użytkowników, a może problem leży po stronie routera, sieci Wi-Fi, dostawcy Internetu lub miejsca zamieszkania. Serio, opcji jest mnóstwo. Gdybym miała się jednak sugerować plotkami, to mam dla Ciebie jedną wskazówkę, dotyczącą wyboru przeglądarki…