Czy to przełom? Coca-Cola zaprezentowała plastikową butelkę, która powstała w 100% z przetworzonej na plastik materii roślinnej.

Coca-Cola poinformowała, że firmie udało się stworzyć butelkę, w której plastik (poza nakrętką i etykietą) pochodzi w 100% z przetworzonych roślin. To efekt długoletniego programu korporacji.

Spożywczy gigant – firma Coca-Cola – według danych za 2017 rok produkuje rocznie 3 miliony ton plastikowych opakowań. To 108 miliardów półlitrowych butelek PET na rok, 200 000 butelek na minutę. Stanowi to ok. 1/5 całkowitej produkcji butelek PET na całym świecie.

Nie dziwi zatem, że korporacja szuka sposobów na ekologiczny PR lub – w bardziej optymistycznej wersji – zmianę całego swojego systemu opakowań na bardziej przyjazny dla Ziemi.

Ekologiczna butelka Coca-Cola z plastiku pochodzącego z roślin

„Roślinna” butelka Coca-Cola powstawała 10 lat. Firma zaczynała od projektu PlantBottle, w ramach którego udało się wyprodukować butelkę w 30% składającą się z roślinnego plastiku.

Teraz technologia została usprawniona, a Coca-Cola deklaruje, że jest ona gotowa do wykorzystana na skalę komercyjną.

coca-cola roślinna butelka plant-based

Butelki PET składają się najczęściej w 30% z glikolu monoetylenowego (MEG) i 70% z kwasu tereftalowego (PTA). Nowa prototypowa butelka Coca-Coli wykorzystuje paraksylen przetworzony na, pochodzący z roślin, kwas tereftalowy. Firma produkuje go z cukru pochodzącego z kukurydzy, jednak deklaruje, że cukier ten może pochodzić także z innych roślin.

Druga technologia pozwala z kolei wytwarzać glikol monoetylenowy bezpośrednio z cukru, bez potrzeby przetwarzania kukurydzy bądź trzciny cukrowej w bioetanol i dopiero potem w glikol. Technologia powstała we współpracy z firmą Changchun Meihe Science and Technology, a pierwsze fabryki, które będą ją wykorzystywały już powstają m.in. w Niemczech.

Nie tylko plant-based plastik

Warto dodać, że Coca-Cola w ramach rozwoju swoich technologii niedawno przedstawiła także prototyp innej ekologicznej butelki – tym razem z papieru i plastiku z recyklingu. Choć projekt jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju, badacze zaangażowani przez spożywczego giganta chcą osiągnąć cel w 100% recyklowalnej i opartej na materiale bio butelki.