Taksówki to miejsce, gdzie często zostawiamy coś za sobą na pamiątkę, a czasem zupełnie bezwiednie – może to być wynik pośpiechu, roztargnienia, czy też po prostu chwilowego zapomnienia i zbyt dużej liczby bagaży bądź rzeczy, których musimy pilnować.

Firma FreeNow postanowiła bliżej przyjrzeć się temu zjawisku i opublikowała fascynujące dane na ten temat, ukazując, co tak naprawdę najczęściej gubimy w taksówkach. Oto wyniki analizy statystyk zgłoszeń pasażerów z najpopularniejszych europejskich krajów, które pozwoliły aplikacji FreeNow stworzyć listę najczęstszych i najbardziej nietypowych rzeczy pozostawianych w taksówkach.

FreeNow pokazuje najczęstsze pozostawiane przedmioty w taksówkach

Trzeba przyznać, że współcześnie aplikacje mobilne wiedzą o nas całkiem sporo. Dokładając jeszcze do tego fakt, że taksówki często zamawiamy na ostatnią chwilę, wychodzi całkiem interesująca obserwacja tego, co zazwyczaj zdarza nam się zagubić. Oprócz oczywistych przedmiotów, które zawsze mamy przy sobie jak np. telefon czy (w przypadku pań) torebka, zdarzają się także prawdziwie skrajne przypadki, w których zostawiamy w taksówce dosyć nieoczywiste przedmioty. Poniżej kompletny ranking top przedmiotów, które gubimy w taksówkach:

  • Telefon komórkowy: często towarzyszy nam podczas podróży. Niestety, również często go zostawiamy.
  • Klucze: rzecz, której brak z pewnością sprawia wiele problemów.
  • Torba podróżna: podróżując taksówką, wielu z nas zabiera ze sobą torby, często torby podróżne, które łatwo jest zapomnieć w pojeździe.
  • Słuchawki bezprzewodowe: kolejny gadżet, który niemalże stał się naszym stałym towarzyszem.
  • Czapka/Kapelusz: nawet element garderoby może zostać zapomniany w taksówce.
  • e-papieros: zapewne przez swój mały i niepozorny kształt, często zdarza się porzucać go w środku taksówki.
  • Akcesoria telefonu komórkowego: etui, ładowarki, czy inne akcesoria do telefonu również bywają zapominane.
  • Portfel: jeden z najważniejszych przedmiotów, który warto mieć przy sobie.
  • Damska torebka: miejsce, gdzie kobiety przechowują dobytek życia, dlatego ich zapomnienie może być naprawdę stresujące.
  • Okulary: ich ściągnięcie w taksówce, może nas wpędzić w kłopoty.

Freenow

Najbardziej nietypowe rzeczy pozostawiane w taksówkach

Oprócz tych typowych przedmiotów, które zostawiamy w taksówkach, istnieje także lista rzeczy nietypowych, które znalazły się na liście FreeNow:

  • Podpisana umowa o pracę: zdecydowanie jedna z bardziej zaskakujących rzeczy pozostawianych w taksówkach. 
  • Różowe dziecięce rolki: mogę tylko spekulować, dlaczego ktoś miałby nosić ze sobą różowe dziecięce rolki, ale faktem jest, że takie znalazły się w taksówkach.
  • Sztuczna rana i tubka kleju: zupełnie nietypowy zestaw przedmiotów, który z pewnością pozostawił wiele pytań.
  • Sukienka z cekinami: rzecz, którą można by chcieć zabrać ze sobą, ale zapomnienie jej w taksówce jest z pewnością niespodzianką.
  • Etui na noże gastronomiczne: jeśli chodzi o nietypowe rzeczy, to etui na noże gastronomiczne na pewno wyróżnia się na tle innych.

Najwięksi zapominalscy w Europie

Kolejnym ciekawym aspektem analizy są wyniki pod względem krajów i miast, gdzie mieszkańcy są najbardziej zapominalscy. Okazuje się, że na szczycie listy krajów, gdzie pasażerowie najczęściej zostawiają rzeczy w taksówkach, znajdują się Francja, Grecja i Wielka Brytania. Natomiast Niemcy i Polska są na końcu tej listy, co oznacza, że nie zdarza nam się okazjonalnie zostawić coś w podróży.

Wycofanie Windows Phone było błędem. Szef Microsoftu twierdzi, że zmarnował szansę

Jeśli przyjrzymy się miastom, to rekord pod względem liczby pozostawionych przedmiotów w taksówkach należy do Dublina, Londynu i Madrytu. Warszawa zajmuje 6. miejsce w tej klasyfikacji, co oznacza, że mieszkańcy stolicy również mają tendencję do zapominania rzeczy w taksówkach.

FREENOW odkryło, że dzień tygodnia i pora roku mogą wpływać na to, czy zapomnimy coś w taksówce. Zeszłoroczny grudzień okazał się rekordowym miesiącem pod względem liczby zgłoszonych przedmiotów pozostawionych w taksówkach. Ale cóż, trudno się dziwić, gorączka sylwestrowej nocy. Przeważająca część zgłoszeń aplikacja otrzymywała w poniedziałkowe poranki około godziny 11 rano.