Pamiętam, jak parę lat temu, w jednej z księgarni natrafiłam na biografię Stephena Hawkinga.

Znałam nazwisko, mniej więcej kojarzyłam osiągnięcia, ale w historię jego życia nigdy się nie zagłębiałam, pozostając raczej obojętną na obszar nauki, w której działał. Książkę kupiłam z ciekawości, raczej podejrzewając, że po kilkunastu pierwszych stronach zrezygnuję, porzucając ją niewdzięcznie w kąt. Jak to bywa  często w moim życiu – myliłam się bardziej, niż byłam sobie w stanie to wyobrazić. Każda kolejna strona odkrywała przede mną świat równie fascynujący, co godny podziwu, a Hawking w mojej świadomości urastał do rangi równej Einsteinowi (szybko tę granicę przekroczył, ale o tym kiedy indziej (●’◡’●))

Dziś, po kilku biografiach, autobiografii i niezliczonej liczbie artykułów tego niezwykłego człowieka, śmiało mogę stwierdzić, że takie wiadomości jak ta, są jak miód na moje serce. Dziedzictwo jednej z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie fizyki jest zachowane – bezcenne prace naukowe Stephena Hawkinga zostaną zachowane w specjalnym archiwum.

Bezcenne prace Hawkinga

Około 10 000 stron pism i innych artykułów legendarnego fizyka teoretycznego Stephena Hawkinga, zostanie zachowanych w specjalnym archiwum Biblioteki Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, a przedsięwzięcie to będzie obejmować również projekt digitalizacji, który zostanie bezpłatnie udostępniony w Internecie. Ponadto biuro i przedmioty osobiste Hawkinga zostały nabyte przez brytyjskie Muzeum Nauki, co oznacza, że każdy z nas będzie miał możliwość zapoznać się ze środowiskiem pracy tego wspaniałego fizyka.

Obydwa te wydarzenia dokonane zostały w ramach umowy finansowej, w ramach której spadkobiercy mogą wyrównać swój podatek spadkowy, przekazując krajowi cenneprzedmioty. W tym przypadku, papiery zostały wycenione na 2,8 miliona funtów , a biuro na 1,4 miliona funtów. Oczywiście kwoty te znacznie przekraczają bezcenną wartość spuścizny profesora, ale i tak uważam, że projekt sam w sobie jest pomysłem doskonałym. Mając dostęp do jego osobistych dokumentów – w tym wczesnej wersji jego bestsellerowej książki popularnonaukowej „A Brief History of Time”mamy niepowtarzalną możliwość podziwiać niesamowite spektrum możliwości umysłu Hawkinga.

Archiwum  pozwala nam podróżować z perspektywy autora po kosmosie i „lepiej zrozumieć nasze miejsce we Wszechświecie” – jak mawiał mistrz.

hawking23

Mamy niezwykły wgląd w ewolucję życia naukowego Stephena, od dzieciństwa po studenta badań, poprzez aktywistę zajmującego się niepełnosprawnością po przełomowego, światowej sławy naukowca

mówi Jessica Gardner, bibliotekarka Uniwersytetu Cambridge.

Kolekcja przedmiotów osobistych, które mają być przechowywane w Muzeum Nauki, obejmuje syntezatory głosu, sześć spersonalizowanych wózków inwalidzkich, podręczniki, pamiątki ze Star Trek i kurtkę wioślarską, którą miał na sobie młody Hawking, gdy został wrzucony do rzeki. Muzeum Nauki planuje wystawić niektóre z tych przedmiotów na wystawę i ostatecznie zrekonstruować biuro tak, aby wyglądało jak wtedy, kiedy korzystał z niego Hawking.

Zachowując biuro Hawkinga i jego historyczną zawartość, mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą mogły zagłębić się w świat wiodącego w świecie fizyka teoretycznego, który przeciwstawił się prawom medycyny, aby dowieść praw fizyki, a przy tym poruszył miliony serc

– powiedział Sir Ian Blatchford, dyrektor Science Museum Group.

Mamy nadzieję, że kariera naukowa naszego ojca będzie nadal inspirować pokolenia przyszłych naukowców do znajdowania nowych wglądów w naturę wszechświata, w oparciu o wybitne prace, które wykonał w swoim życiu. Przez dziesięciolecia nasz ojciec był częścią tkanki życia na Uniwersytecie w Cambridge, będąc wybitnym członkiem Science Museum, więc wydaje się słuszne, że te relacje, tak drogie jemu i nam, będą trwać jeszcze przez wiele lat

napisały dzieci Hawkinga, Lucy, Tim i Robert. , w oświadczeniu.

Uważam, że w świecie, w którym cenne wartości zanikają zatrważająco szybko, takie możliwości jak wgląd do prac Hawkinga stanowią wspaniały dowód na to, że istnieją jeszcze na tym świecie ludzie, dla których wiedza i niesamowite osiągnięcia nauki są znacznie cenniejsze niż kolejny filtr w mediach społecznościowych, czy nic niewart plotka z show-biznesu.

„Sądzę, że to ważne, by naukowcy wyjaśniali, na czym polega ich praca. Dotyczy to zwłaszcza kosmologii”, pisał kiedyś Hawking i muszę przyznać, że nawet kilka po śmierci robi to doskonale.

Głęboki ukłon mistrzu! Po raz kolejny i zapewne nie ostatni.