Po rejestracji adresu strony WWW stajesz się jego abonentem i możesz nim dowolnie zarządzać. Nie musisz tworzyć serwisu internetowego. Równie dobrze danej nazwy możesz użyć do założenia poczty elektronicznej. Najczęściej jednak użytkownicy wybierają płatne domeny, żeby prowadzić serwisy internetowe. Sprawdź, jakich operacji możesz dokonywać na swoich adresach.
Co możesz zrobić z domeną?
Domena nigdy nie będzie własnością tego, kto płaci za nią abonament. Jest ona do jego dyspozycji do momentu, kiedy będzie corocznie regulować płatność. Jeśli tego nie zrobi, to wówczas nazwa trafi do wolnej puli domen i każdy będzie mógł ją zarejestrować. Po jakim czasie to się stanie, to już zależy od rozszerzenia, gdyż np. adresy z .pl mają inny cykl życia niż nazwy z .com. Po rejestracji domeny można dokonać:
- Zmiany serwerów DNS – pliki strony WWW znajdują się na dyskach firmy hostingowej. Należy zatem połączyć domenę z serwerem, aby współgrały ze sobą i prowadziły do siebie nawzajem. Taki efekt uzyskuje się, dzięki wprowadzeniu w panelu zarządzania domeną w systemie operatora odpowiednich nazw serwerów DNS. Mogą mieć one np. formę ns1.domenahostingu.pl, ns2.domenahostingu.pl. Najczęściej otrzymasz od firmy hostingowej dwa adresy takich serwerów. Znajdziesz je w wiadomości e-mail, którą dostaniesz po zakupie usługi, ewentualnie w odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania, po zalogowaniu w systemie operatora. Możesz też wysłać zapytanie do administratora i wtedy przekaże ci on dane serwerów DNS.
- Transferu – obecnie nie trudno o tanie domeny, ale ważniejsze jest to, jak przebiega współpraca z danym operatorem. Z pewnych względów możesz chcieć przenieść nazwę do innego operatora, a do tego potrzebujesz kodu authinfo. W zależności od tego, z usług jakiej firmy korzystasz, zasady jego uzyskania mogą być inne. Czasami znajdziesz go po zalogowaniu do panelu administratora, w innych przypadkach jest on dostępny po wysłaniu elektronicznego wniosku, a w jeszcze innych – po wysłaniu takiego wniosku pocztą tradycyjną. Zasady transferu mogą być nieco inne w zależności od rozszerzenia. Przede wszystkim wykonanie takiej operacji jest możliwe, jeśli od rejestracji adresu lub od poprzedniego transferu minęło co najmniej 5 dni. Proces przeniesienia domeny można zainicjować np. ze strony operatora, do którego chcesz przenieść obsługę. Będziesz mógł wprowadzić od razu kod authinfo i wtedy rejestrator rozpocznie przejęcie domeny. Na adres abonenta zostanie wysłany e-mail z linkiem potwierdzającym transfer, a po jego kliknięciu operacja zostanie zakończona. W przypadku adresów z rozszerzeniem .pl proces ten zajmuje dosłownie kilka minut.
- Cesji – jeśli np. sprzedałeś swoją stronę internetową, to musisz również zmienić abonenta danej nazwy. Ta czynność jest stosunkowo prosta. Na stronie operatora znajdziesz specjalny wniosek, na którym muszą się znaleźć dane dotychczasowego i nowego abonenta wraz z ich podpisami. Bardzo ważne, żeby podpisy te były czytelne, gdyż w przeciwnym wypadku operator możesz odrzucić wniosek, ale najczęściej cesja przebiega bez komplikacji. W zależności od tego, czy abonentem jest firma czy osoba fizyczna, a także od formy prowadzonej działalności, wymagane są nieco inne dane. Usługodawca może oczekiwać przesłania dokumentu pocztą tradycyjną, ale w wielu przypadkach wystarczy to zrobić elektronicznie.
Powyżej wspomniałem o podstawowych operacjach na domenach, które być może wykonasz. Opisy tych czynności krok po kroku powinieneś znaleźć w FAQ na stronie operatora, podobnie zresztą, jak odpowiedzi na inne pytania, typu: jak założyć sklep internetowy, skrzynkę e-mail i wiele innych, o ile oczywiście firma oferuje również usługi hostingowe.
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez markę AZ.pl
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez zewnętrznego partnera.