Znamy już oficjalnie zasady na podstawie których moderatorzy decydują, co wolno w serwisie. Według przedstawicieli jest ich już około 7,5 tys. – niemal o połowę więcej niż rok temu.

Ze strony Facebooka padały już odniesienia do pewnej granicy, którą musi przekroczyć grupa lub strona, by zniknąć z Facebooka. Odbiorcy mają jednak poczucia, że niektórych stron to jakby nie dotyczy. Nikt nie określił jednak kto tę granicę wyznacza i na jakiej podstawie strony są blokowane.

Zrzut ekranu 2018 08 02 o 01.04.33

Czym są standardy społeczności Facebooka?

To zbiór reguł, które określają, co jest dozwolone na Facebooku, a co nie. Strzegą ich pracownicy 11 biur na całym świecie wyspecjalizowani między innymi w zagadnieniach mowy nienawiści, terroryzmu, a także bezpieczeństwa dzieci (każdy udokumentowany przypadek wykorzystywania dziecka zgłaszany jest do organizacji National Center for Missing and Exploited Children). W kwestii dzieci uważać powinni też młodzi rodzice, ponieważ na portalu nie wolno publikować rozebranych dzieci powyżej wieku niemowlęcego ani niemowląt z widocznymi genitaliami. Standardy będą uzupełniane, ponieważ wszystko dynamicznie się zmienia. Jedynie, co ma zostać stałe to wartości: bezpieczeństwo, równość i możliwość wypowiedzi.

Jake są założenia?

Wytyczne biorą pod uwagę różne treści i stawiają dla nich różne progi. Facebook nie usuwa, na przykład, stron prowadzących wojny informacyjnej i szerzących teorie spiskowe. Problematyczna jest też mowa nienawiści, ponieważ traktowana bardzo nierówno – wszystko zależy od analizowanego regionu Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku fake newsów. W tych przypadkach granica nie jest jasno wytyczona i są to obszary o których raczej się głośno nie mówi – dlaczego? Hmm..odpowiedzcie sobie na to pytanie sami.

Co jest podstawą do usunięcia strony?

Strona zostanie usunięta, jeśli jej administrator otrzyma 5 ostrzeżeń w ciągu 90 dni. Drugą drogą jest przekroczenie warunków korzystania z Facebooka przez 30% treści zamieszczanych w grupie przez jej użytkowników. Od decyzji można się odwoływać.

Jaka kategoria wydaje się być najmniej problematyczna?

Seks. Wytyczne wskazują, że grupa lub strona powinna zostać usunięta, jeśli zamieści więcej niż 2 „elementy”, takie jak zdjęcie, przypięty post albo opis strony, zawierające nagość lub nagabujące.

Co jeszcze jest zakazane?

Zakazane są treści, które atakują drugą osobę, wśród nich między innymi:
– sformułowania obraźliwe
– sformułowania wyrażające pogardę
– wyrażające obrzydzenie

Moderator sam wyczuwa kontekst i podejmuje adekwatnie do tego decyzję o nałożeniu lub nie.

Taryfa ulgowa za naruszenia?

Pierwsze naruszenie może skończyć się ostrzeżeniem, ale kolejne pociągną za sobą poważniejsze konsekwencje. W przypadku podejrzenia, że komuś grozi fizyczne niebezpieczeństwo, moderatorzy mogą powiadomić Policję.

Nadal istnieją trochę podwójne standardy moralności Facebooka, choć ten stara się być jak najbardziej transparentny i w porządku wobec swoich odbiorców. Jest jednak masa obszarów, gdzie dobre chęci czy ilość ludzi nie wystarczy. Potrzeba realnej zmiany sposobu istnienia. Jeśli to algorytm decyduje, trzeba go nauczyć co jest dobre a co złe i odwrotnie. Ważne, że o tym rozmawiamy i że coś w tym temacie w końcu się dzieje!