W dzisiejszych czasach blogi to bardzo powszechna forma dzielenia się treściami w sieci. Praktycznie każdy z nas może założyć sobie bloga i pisać, o czym tylko zechce. Problem jednak nastaje przy wyborze platformy, na której chcielibyśmy stworzyć nasze dzieło – która jest najbardziej przyjazna autorowi, która ma najwięcej atutów i wszelkich innych cech przydatnych dla bloggera. Dziś zestawię ze sobą kilka najpopularniejszych platform zagranicznych jak i polskich, tym samym mam nadzieję, że udam i się pomóc Wam w tym pierwszym kroku – wyboru odpowiedniego narzędzia.

Blog.pl

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.35.22

Platforma Grupy Onet, następca wieloletniego serwisu blog.onet.pl. W głównej mierze cała platforma opiera się o popularny system zarządzania treścią WordPress.  Wraz z utworzeniem bloga otrzymujemy do dyspozycji 100 MB przestrzeni dyskowej – redakcja jednak radzi korzystać z np. Dysku Onet, by wgrywać pliki graficzne, a następnie używać odnośników.  Użytkownik dysponuje szeroką gamą opcji bloga, od dodawania współautorów poprzez korzystanie z dostępnych wtyczek, jak i rozszerzeń. Warto jednak dodać, że użytkownik nie ma możliwości wgrywania własnych wtyczek czy szablonów zaś do jego dyspozycji trafia  34 skórek z możliwością ich ‘fabrycznego’ personalizowania.

Ciekawym aspektem jest również promowanie wyróżnionych wpisów z naszego bloga przez redakcje Onet.pl na stronie głównej najpopularniejszego portalu informacyjnego.

Rażącym minusem jest jednak fakt wyświetlania reklam na naszym blogu co znacząco może zrazić czytelników do naszego bloga, tym bardziej że nie są to reklamy emitowane z naszego źródła.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 7/10 – byłoby 8, gdyby nie reklamy na blogu.

Blox.pl

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.36.11

Platforma firmy Agora S.A. Operuje na swoim autorskim systemie zarządzania treścią, który prezentowany jest obecnie w nowej odsłonie, choć niektóre rzeczy trzeba wykonywać jeszcze na starszej wersji.

Do dyspozycji w nowej wersji otrzymujemy 3 responsywne szablony, możliwość tworzenia dowolnych zakładek, zarządzanie widgetami, integrację z Google Analytics, jak i dodawanie administratorów do bloga. W kwestii samych opcji jest dość skromnie, choć mogę przyznać, że bardzo rozsądnie, głównie wszelkie najważniejsze elementy są do odnalezienia brakuje bardziej pobocznych aspektów jak np. podpięcie własnej domeny. Na plus także warto dodać jest brak reklam w naszym blogu.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 7,5/10

Bloog.pl

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.36.57

Nie mogło również zabraknąć platformy od Wirtualnej Polski. Popularny Bloog bazuje na autorskim systemie zarządzania treścią. Podobnie jak Blox wyróżnia się prostotą, przez którą każdy szybko pozna swoje możliwości. W panelu otrzymujemy możliwość dodawania współautorów, integracji z Google Analytics, tworzenie dowolnych zakładek czy podglądu statystyk bloga. W kwestii szablonów do dyspozycji mamy 17 w pełni responsywnych skórek. Niestety, jak i w przypadku konkurencji tak i tu na naszym blogu generowane są reklamy, które mogą bardzo zniechęcać – szczególnie rzucające się w oczy spore bannery.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 6,5/10

Blogger.com

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.38.09

Chyba jedna z najbardziej popularnych platform blogowych. Blogger cechuje się prostotą i brakiem jakichkolwiek ograniczeń. Do dyspozycji otrzymujemy 4 nowo wprowadzone responsywne szablony w kilku wariantach kolorystycznych, dostęp do kodu źródłowego szablonów, możliwość integracji z Google AdWords/Analytics, podpięcia własnej domeny jak i dodania współautorów. Niestety pod względem mobilnego dostępu blogger wypada bardzo słabo co znacząco może odrzucić osoby, które lubią sobie pisać mobilnie.

Każdy blog otrzymuje także opcje komentowania wpisów poprzez system komentarzy Google+.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 8/10

WordPress.com

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.39.02

W zestawieniu nie mogło zabraknąć również bardzo popularnego WordPressa. Platforma dostępna pod adresem wordpress.com funkcjonuje na zasadzie popularnych miesięcznych abonamentów. Oczywiście nie zabrakło darmowej opcji, w której otrzymujemy 3GB przestrzeni dyskowej oraz dostęp do 16 szablonów. Niestety w tej opcji musimy liczyć się z reklamami (choć osobiście nie zauważyłem ich na utworzonym blogu). Mimo tego możemy korzystać z wielu opcji takich jak: wtyczki, dodawanie administratorów, tworzenie własnych zakładek czy integracja z portalami społecznościowymi.

Jeżeli zechcemy skorzystać z płatnych planów są one dostępne w cenach: 2,89$ lub 8,25$. Dzięki temu otrzymamy dodatkowe GB przestrzeni dyskowej, możliwość podpięcia własnej domeny oraz pozbędziemy się wszelkich reklam. Warto także dodać, że jeżeli zdecydujemy się na droższy wariant do naszej dyspozycji będą wszystkie szablony premium, których jest aż 377 oraz dostęp do bardziej spersonalizowanych opcji ich edycji.

WordPress.com dysponuje również świetnymi aplikacjami mobilnymi na każdy system co z pewnością zaspokoi wielu użytkowników.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 9,5/10

Tumblr.com

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.39.48

tumblr dla wielu osób kojarzy się z tzw. fotoblogami. Mimo to ta potężna platforma świetnie sprawdzi się także jako standardowy blog pisemny o czym może świadczyć fakt że wiele przedsiębiorstw używa tumblra pod firmowe blogi.

Nie mamy tu żadnych ograniczeń ani płatnych planów, nie zaskoczą nas również uporczywe reklamy za co trzeba przyznać duży plus.

Swobodnie możemy podpiąć własną domenę, skorzystać z 22 darmowych szablonów – lub wykupić płatny szablon, choć ceny są dość wygórowane. Do dyspozycji mamy również dostęp do kodu źródłowego, przez co swobodnie możemy zbudować własny szablon bądź skorzystać z dostępnych kodów w sieci. Sporo szablonów wyposażone są w zintegrowany system komentarzy Disqus co pozwoli prowadzić konwersacje pod naszymi wpisami – niestety tumblr nie oferuje własnego rozwiązania w kwestii komentarzy.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 8,5/10

Medium.com

Zrzut ekranu 2017 04 10 o 21.40.40

Co prawda to platforma publicystyczna, ale równie świetnie sprawdza się w kwestii blogowania. Dotychczas platforma była całkowicie darmowa, nie mniej obecnie by skorzystać choćby z opcji podpięcia własnej domeny czy dostępu do nowych rozwiązań Medium będziemy musieli wykupić abonament w cenie 5 dolarów za miesiąc.

Choć jeżeli komuś jest to zbędne z pewnością zadowoli go darmowa wersja, w której możemy swobodnie stworzyć bloga oraz edytować go pod kątem kolorystyki, ułożenia boxów czy sposobu wyświetlania treści. Do tego nie uświadczymy żadnych reklam a będziemy mogli wspomóc się dodając współautorów oraz korzystając ze świetnych aplikacji mobilnych. W kwestii ograniczeń przestrzeni dyskowej Medium nie dysponuje żadnymi barierami.

Ocena oferowanych opcji/możliwości: 8,5/10

Podsumowując

Jak widać jest wiele świetnych platform, na których możemy rozpocząć naszą przygodę z blogowaniem. Polskie platformy trzymają poziom, choć znacząco mogą zniechęcać do siebie przez wyświetlanie reklam na czyimś blogu.

Stawiając się na miejscu początkującego bloggera z pomysłem na fajnego bloga i tym, co będę pisał wyboru dokonałbym między platformami WordPress.com a Medium.com. Jeżeli zaś ogarniamy temat jak tworzone są strony postawiłbym na Tumblra ze względu że budowa własnego szablonu z poprawnym wyświetlaniem zawartości jest bardzo prosta i łatwa do nauki.

A co Wy sądzicie o tych platformach? Na której byście zdecydowali się otworzyć bloga, a może jest jeszcze jakieś inne miejsce, które Was interesuje? Piszcie w komentarzach.


Autorem wpisu jest Krystian Różanowski