Polska język, trudna język – zapewne niejednokrotnie spotkaliście z takim powiedzeniem. I zapewne nie ma wśród Was kogoś, kto nigdy w życiu nie popełnił błędu interpunkcyjnego czy ortograficznego. Być może zrobiliście to nieświadomie, a być może macie niehumanistyczny umysł, który nie może pojąć, gdzie stawia się przecinki i przez jakie „u” i „ż” pisze się „gżegżółka”. Choć nigdy z ortografią nie miałem problemu, nie zapomnę jak w szkole średniej, podczas lekcji historii (pozdrawiam Pana Profesora!), spiesząc się, napisałem „Żym”. A i teraz zdarza mi się nadużywać przecinków.
Koniec problemów!
W sieci istnieje wiele rozwiązań, które ułatwią Ci tworzenie tekstów. Pamiętacie Jasnopis, który sprawdza, czy Wasz tekst jest zrozumiały dla Czytelnika?
Jasnopis – doskonałe narzędzie, które sprawdzi, czy Twój tekst jest zrozumiały dla Czytelnika
Dziś mam dla Was narzędzie, które pomoże Wam raz na zawsze uporać się z błędami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Poznajcie LanguageTool – wolnodostępne narzędzie korektorskie, obsługujące 26 języków.
Jak to działa?
Wystarczy wejść na stronę LanguageTool, wpisać tekst, który chcemy poddać korekcie, a narzędzie zakreśli nam wyrazy, przy których konieczne jest wprowadzenie zmian. I tak, błędy interpunkcyjne zaznaczane są na pomarańczowo, ortograficzne zaś na czerwono.
Co ciekawe, wersja przeglądarkowa LanguageTool to nie jedyna wersja tego narzędzia. Możemy pobrać je w postaci wtyczek do Firefoxa i Chrome’a, rozszerzenia do Google Docs, jako pakiet samodzielny czy jako rozszerzenie do LibreOffice i OpenOffice, sprawdzając tym samym teksty z poziomu edytora.
Możliwości programu
Program nie jest idealny – „bawiąc się” nim zauważyłem, że czasami ma problem z przecinkami, ale wszystko to zależne jest od kontekstu wprowadzonego przez nas zdania. Jak czytamy na stronie, narzędzie wykrywa ponad 1000 błędów w polskich tekstach z zakresu stylistyki, gramatyki, ortografii czy typografii. Może tym samym znacznie ułatwić życie korektorom i redaktorom, gdyż ujawnia literówki kontekstowe, które są niewidoczne dla standardowych korektorów pisowni. Prócz wspomnianych wcześniej błędów, LanguageTool ujawni jeszcze błędy fonetyczne, frazeologiczne, leksykalne i składniowe, błędy w szyku wyrazów, niepoprawną pisownię małą (wielką) literą, pleonazmy, a także zwróci uwagę na wyrazy modne i nadużywane.
Sprawdziłem tekst tego wpisu i nie jest ze mną jednak tak źle. ;-) Co więcej, narzędzie po kliknięciu w zaznaczony wyraz podświetli nam podpowiedzi i ewentualne możliwości poprawek:
Narzędzie dedykowane przede wszystkim tym, którzy wiedzą, że posługiwanie się językiem pisanym nie jest ich mocną stroną. Jeśli piszecie ważny tekst – pracę zaliczeniową, raport, sprawozdanie i zależy Wam na poprawności językowej, użyjcie LanguageTool. Nie zaszkodzi, a może pomóc.