1. Wielu programistów Webowych staje przed dylematem wyboru przyszłości. Istnieją trzy ścieżki kariery web developera. Jedną z nich jest założenie własnej działalności gospodarczej i zdobywanie zleceń na własną rękę. Drugą zdobycie stałego zatrudnienia na etacie. Trzecią natomiast praca zdalna przy zatrudnieniu stałym.

Stała praca

Głównym argumentem przemawiającym za takim właśnie wyborem jest stabilność finansowa. Nie narazimy się na brak zleceń, a co za tym idzie źródła zarobku. Równie ważnym jest zdobywanie doświadczenia w większych niż na własną rękę projektach. Dzięki temu możemy zdobywać nowe umiejętności, które w przyszłości zapewnią nam awans na stanowisko regular czy senior. Warto zaznaczyć, że programista,  to jeden z lepiej opłacanych zawodów. Na poziomie junior możemy liczyć na zarobki rzędu 2-3,5 tysiąca złotych, jako regular 4-8 tysięcy. Natomiast najbardziej doświadczeni programiści pracując dla polskich firm mogą liczyć na zarobki wahające się między 8, a 12 tysięcy złotych. Z minusów warto wymienić konieczność stosowania się do poleceń przełożonych, sztywne godziny pracy, brak możliwości wzięcia urlopu w dowolnym momencie. Pracodawcy natomiast coraz częściej decydują się na zachęcenie pracowników licznymi benefitami czy tzw. Chill roomami.

Freelancing

Praca polegająca na posiadaniu własnej firmy zdobywającej klientów i wykonywania zleceń na własną rękę. Największym plusem korzystania z tego rozwiązania jest zarabianie 100% z każdego projektu bez konieczności dzielenia się z kimkolwiek. Dzięki temu możemy uzyskać znacznie lepszą stawkę godzinową, niż pracując w korporacji. Natomiast zarobek miesięczny zależny jest od pozycji firmy, zaufania klientów, zainteresowania naszą ofertą czy po prostu szybkością naszej pracy. Przy średnio rozwiniętej pozycji rynkowej możemy liczyć na zarobki zbliżone do tych pracując stale. Ważnym aspektem jest wycena naszych usług. Gdy cena będzie zbyt wysoka stracimy klientów, jeżeli zbyt niska zarobimy niewiele. Warto pamiętać o kosztach utrzymania firmy, podatkach, składkach itp. Możliwość odpoczynku w dowolnym momencie, wyjazdu za granicę i kontynuowanie pracy z ciepłych krajów to tylko dodatkowe zalety bycia freelancerem. Przy natłoku zleceń możemy podjąć współpracę z innymi developerami za pomniejszoną o kilkanaście % ze zlecenia stawkę, dzięki czemu zarabiamy na samej renomie firmy.

Praca zdalna

Połączenie dwóch wcześniej wymienionych ścieżek, bardziej skłaniający się w stronę tej pierwszej. Polega na posiadaniu stałego zatrudnienia (zazwyczaj umowa B2B) i wykonywanie poleconych nam zadań z dowolnego miejsca na ziemi. Warto wspomnieć, że wybór firmy w tym przypadku nie ogranicza się do obrębu w którym mieszkamy. Możemy wybierać spośród ofert na całym świecie, co dzięki niskiej pozycji złotego daje nam świetne możliwości zarobku. Plusem jest możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do internetu, co pozwala na prowadzenie podróżniczego trybu życia, który dla wielu jest marzeniem. Przy wyborze tego rozwiązania unikamy możliwości braku zleceń zachowując większość korzyści płynących z bycia freelancerem.

Podsumowując

Z obecnej perspektywy chciałbym nabyć spore doświadczenie w większej firmie pracując bezpośrednio, natomiast z upływem czasu zmienić pracę na tryb zdalny. Praca z ciepłego kraju dla międzynarodowej korporacji brzmi naprawdę dobrze. Choć w tym przypadku mogłoby być ciężko o motywację ;) Jakie jest wasze zdanie?

Autor: Radosław Bogusławski