Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie miał problemów z CAPTCHA, czyli weryfikacją użytkownika, że nie jest maszyną. Powstaje właśnie dosyć intrygujący model AI, który może w tym pomóc.

Weryfikacja CAPTCHA to popularny sposób zabezpieczający strony przed automatycznymi atakami za pomocą komputera. Są to różne metody sprawdzenia, czy przy komputerze lub smartfonie siedzi człowiek. Najczęściej polega na tym, aby użytkownik zaznaczał na obrazie konkretne elementy wskazane przez system. Niesamowicie irytujące.

Ile razy mi się zdarzyło, abym źle zaznaczył pewne szczegóły na zdjęciach – to nie zliczę. Obrazy często są zamazane, a dany element niewidoczny. Inżynierowie opracowują model AI, który rozwiąże za nas taką weryfikację CAPTCHA.

CAPTCHA złamane przez model AI

CAPTCHA

CAPTCHA to przede wszystkim ochrona przed atakami botów i spamu, czyli upraszczając stwierdzenie, czy po drugiej stronie siedzi człowiek. A człowiek opracowuje model AI, który… będzie właśnie udawał człowieka. Dokonał tego Andreas Plesmer wraz ze swoimi ludźmi z ETH Zurich University w Szwajcarii. Naukowiec zastosował dopracowaną wersję modelu rozpoznawania obiektów YOLO (You Only Look Once), który był wcześniej używany przez linię odzieży Capable

Inżynierowie chcieli złamać konkretne zabezpieczenia, czyli reCAPTCHA v2 Google. Przeprowadzili testy na ponad 14.000 obrazach, aby system AI nauczył się rozpoznawać elementy na grafikach i zaznaczać je, wyręczając żywego użytkownika.

Model może zidentyfikować zdjęcia motocykla w 69 procentach przypadków, ale w przypadku hydrantów było to w 100 procentach przypadków. Niezależnie od tego model był w stanie przejść test CAPTCHA za każdym razem, nawet biorąc pod uwagę wiele wyzwań.

 

YOLO wypełni za nas reCAPTCHA v2

CAPTCHA

Co prawda na witrynach internetowych pojawia się już reCAPTCHA v3, czyli system weryfikacji bardziej przyjazny użytkownikom, ale nie da się ukryć, że i poprzednia wersja – reCAPTCHA v2 również pojawia się i wyświetla użytkownikom. To również nie pierwsze próby złamania CAPTCHA przez Andreasa Plesmera i jego zespół.

Weryfikacja CAPTCHA może może pozbawić pieniędzy użytkowników Windowsa. BIK informuje o nowych ataku hakerskim

Jednak wcześniej nie udało się uzyskać takich dobrych wyników. Inżynierowie opracowali wtedy model AI, którego wskaźnik wykrywalności obiektów wykazywał 70 procent. Model AI ułatwi życie użytkowników, czy bardziej spowoduje, że ten sposób weryfikacji… nie będzie miał sensu?