Wszystkie te dobrodziejstwa można było kupić w ubiegłym tygodniu na wyjątkowej aukcji organizowanej przez jeden z domów aukcyjnych RR Auction.

Dom aukcyjny RR Auction zorganizował w ubiegłym tygodniu wyjątkową aukcję, która była zorganizowana pod tytułem: Steve Jobs and the Apple Computer Revolution. Jak nie trudno się domyślić, można było tam nabyć całą masę niesamowitych pamiątek, właśnie pod znakiem Apple, ale i nie tylko! Okazuje się, że nie zabrakło także innych smaczków, a doskonałym przykładem może być identyfikatora Billa Gatesa z Microsoft.

Obraz 27.08.2024 godz. 13.58

Identyfikator Billa Gatesa został sprzedany za jedyne… 7000 USD. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, bo atrakcyjnych przedmiotów było zdecydowanie więcej. Zaczynając od tych, które zostały wylicytowane za największe stawki, to podium otwiera czek podpisany przez Steva Jobsa na zawrotną kwotę 4,5 USD.

3489436 1

Check to 4 w historii wystawiony przez Jobsa, który służyć miał otwarciu konta dla Apple. Czeka został wylicytowany za bagatela ponad 66 000 USD! Równie interesującym przedmiotem, który zmienił właściciela za bajońską sumę okazał się komputer Apple Lista, który został kupiony za ponad 81 000 USD.

3490766 1

Lisa – komputer osobisty zaprojektowany przez Apple Computer we wczesnych latach 80. XX wieku. Projekt komputera Lisa został zapoczątkowany w 1978 roku i powoli przeobraził się w komputer osobisty z graficznym interfejsem użytkownika (GUI). Około roku 1982, Steve Jobszostał wyrzucony z projektu Lisa i przyłączył się do Macintosha. Wbrew powszechnej opinii, Macintosh nie wywodzi się bezpośrednio od Lisy, choć istnieje wiele oczywistych podobieństw pomiędzy tymi systemami. Premiera Lisy miała miejsce 19 stycznia 1983 roku. Lisa, kosztująca w dniu premiery 9 995 USD, była jednym z pierwszych dostępnych na rynku komputerów osobistych z GUI i myszą. Oparta o procesor Motorola 68000 o częstotliwości pracy 5 MHz, miała 1 MB RAM-u. Pierwsza Lisa miała także dwie stacje dyskietek 5¼ cala, z których każda posiadała dwie głowice, po jednej na każdą stronę. Napędy te wymagały specjalnych nośników z dwoma otworami przezywanymi Twiggy. Opcjonalnie można było dostać zewnętrzny dysk twardy Apple ProFile o pojemności 5 MB, oryginalnie zaprojektowany dla Apple III. Późniejsze modele Lisa 2 używały pojedynczej stacji dyskietek 3½ cala i opcjonalnie wewnętrznego dysku twardego o pojemności 5 lub 10 MB. W 1984 roku, gdy zaprezentowano komputer Macintosh, firma ogłosiła, że dostarczy darmowe dyski twarde o pojemności 5 MB wszystkim posiadaczom Lisy 1. /wiki

Absolutnym hitem aukcyjnym okazał się jednak Apple-1, komputer, który pochodzi z kolekcji dawnej pracownika Dany Redingtona, która był właścicielem tej płyty głównej od 1978 roku.

3489734 14

Ten komputer Apple-1 został przywrócony i doprowadzony do stanu operacyjnego w czerwcu 2024 r. przez eksperta Apple-1 Coreya Cohena. Po wstępnej kontroli wzrokowej okazało się, że w Apple-1 brakowało dwóch komponentów lub stwierdzono uszkodzenia dwóch komponentów, w tym wszystkich układów scalonych, modułów PROM, kondensatorów „Big Blue”, trzech regulatorów, czterech diod mocy, oscylatora kwarcowego i różnych innych komponentów. Cohen wykonał wszystkie naprawy na poziomie płyty, używając nowych, starych komponentów; tam, gdzie było to możliwe, wszystkie komponenty z gniazdami zostały wymienione na komponenty zgodne z okresem i producentem. W trakcie tego procesu Cohen przygotował kompleksowy raport techniczny dokumentujący stan i renowację tablicy, a także film „dowód życia” prezentujący jej funkcjonalność, który jest dostępny dla kwalifikujących się oferentów. /źródło

Apple-1 zmieniło właściciela za uwaga… ponad 315 000 USD! Istne szaleństwo, ale tym samym niesamowita pamiątka. To jednak nie wszystko, bo interesujących przedmiotów związanych bardziej lub mniej z Apple, było zdecydowanie więcej i to tych dotyczących czasów bardziej bieżących.

Zdjęcie z autografami  Tima Cooka z jednym z moich ulubionych showmanów Davem Grohlem, zmieniło właściciela za ponad 2000 USD. Gdyby na zdjęciu był Jobs z Grohlem, chętnie wymieniłbym swoje nerki na taki okaz.

3490580 1

Był także iPod pierwszej generacji, fabrycznie zafoliowany (650 USD), był do kupienia prototypowy iPad (24k USD), zafoliowany iPhone 1 generacji (25k USD), ale nie zabrakło także drobnicy w postaci plakatów, wizytówek czy fotografii z autografami, za kilkaset dolarów.

Bardzo żałuje, że przegapiłem całą akcje, bo notatki ze spotkania Jobsa i Sculleya można było już kupić za nieco ponad 100 USD.

Pełna lista wylicytowanych przedmiotów znajduje się dalej na stronie RR Auction. Polecam przejrzeć wszystkie te niesamowite przedmioty.