Ostatni wpis o narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych, z których korzystam na co dzień wzbudził bardzo duże zainteresowanie, więc stwierdziłem, że podzielę się z Wami kolejnym narzędziem, które służy mi pomocą w codziennej pracy.

Nie umiemy pisać

Operując słowem pisanym, powinniśmy pamiętać, by tekst był zrozumiały dla każdego. Oczywiście, wszystko zależy od grupy docelowej, do której tekst kierujemy, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, by go uprościć – choć w minimalnym stopniu. Wiele tekstów, z którymi spotykamy się na co dzień – czy to artykuł w gazecie, czy ulotka reklamowa, czy pismo urzędowe – formułowanych jest w taki sposób, że często mamy kłopoty z ich zrozumieniem. O pracach naukowych nie wspominając… (choć tu kiedyś spotkałem się ze stwierdzeniem, że autorzy specjalnie wykorzystują taki język, by ukryć swoją niewiedzę na jakiś temat). A wystarczyłoby nieco uprościć słownictwo i skrócić zdania, by tekst stał się zrozumiały dla większego grona odbiorców.

Ostatnio w sieci natknąłem się na rekomendacje dotyczące komunikacji pisemnej wydane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a w nich bardzo ciekawy przykład na to, jak z prostego zdania zrobić zdanie maksymalnie niezrozumiałe:

infografika

Komentarz chyba zbędny, po co utrudniać tak sobie życie? Jeśli chcecie więcej takich perełek, koniecznie zajrzyjcie do wspomnianych rekomendacji. Wyraźnie jest w nich wskazane, że urzędnicy nie umieją pisać. I z tym się zgodzę.

Jasno pisz!

Ale do rzeczy. Jeśli nie wiesz, czy Twój tekst będzie zrozumiały dla odbiorcy lub nie wiesz, jak jeszcze go uprościć, to Jasnopis jest właśnie dla Ciebie. Jasnopis to narzędzie informatyczne, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu, wskazać jego trudniejsze fragmenty i zaproponować poprawki. Sposób jego użycia jest banalnie prosty: wystarczy wkleić fragment tekstu lub przesłać dokument, a narzędzie zanalizuje nasz tekst i w ciągu kilku chwil przedstawi nam wyniki tej analizy. Można także wkleić link do strony internetowej, na której znajduje się dany fragment.

Wyniki analizy podawane są w dwóch formach: graficznej – na podziałce składającej się z siedmiu kwadratów przypominającej skalę temperatury lub wysokości na mapach fizycznych (im więcej jest kolorowych kwadratów, tym tekst jest trudniejszy) oraz formie liczbowej, z przedziału 1-7. Do tego, każdej cyfrze przypisane jest orientacyjne wymagane wykształcenie odbiorcy oraz słowny opis poziomu zrozumienia tekstu (np. dziecinnie łatwy itp.).

Jasnopis podpowie nam także, które akapity są znacznie trudniejsze na tle całego tekstu, które wyrazy mogą być niezrozumiałe i które należałoby zmienić.

jasnopis

Ten tekst Jasnopis ocenił na 3/7, więc nie jest tak źle – wpis powinien być łatwy, zrozumiały dla każdego przeciętnego Polaka. Pochwalcie się swoimi wynikami!

Narzędzie polecam przede wszystkim tym, którzy na co dzień pracują ze słowem pisanym. Pamiętajcie – im prościej, tym lepiej!