Naklejka ultrasonograficzna pomoże w diagnostyce narządów wewnętrznych? Naukowcy z USA opracowali interesujące i minimalistyczne urządzenie.
Nowoczesne technologie to nie tylko urządzenia, które ułatwiają nam życie, lecz także sprzęt dający wsparcie w poprawie jego stanu. Co ważne, umożliwiają także monitorowanie – jak się okazuje – nie tylko podstawowych wskaźników zdrowotnych. Tym razem naukowcy przybywają z niezwykłym urządzeniem diagnostycznym, aby pomóc osobom, które z pewnych powodów nie mogą zbyt często pobierać krwi.
Inżynierowie MIT – przy wsparciu National Institutes of Health – opracowali małą naklejkę ultrasonograficzną, która może monitorować sztywność narządów głęboko w ciele. Mały czujnik może być noszony na skórze i jest przeznaczony do wychwytywania objawów chorób, takich jak niewydolność wątroby i nerek oraz postęp guzów litych.
Naklejka ultrasonograficzna pomoże w monitorowaniu stanów narządów wewnętrznych
Naklejka ultrasonograficzna to małe urządzenie, które można przekleić do skóry. W ten sposób może wysyłać fale dźwiękowe do ciała. Te natomiast odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają do urządzenia monitorującego. Wzór odbijanych fal można odczytać jako oznakę sztywności narządów, którą aparatura może zmierzyć i śledzić, co finalnie stanie się wielki wsparciem podczas szybszej diagnozy chorób.
Zespół wykazał, że naklejka może stale monitorować sztywność narządów przez 48 godzin i wychwycić subtelne zmiany, które mogą sygnalizować postęp choroby. We wstępnych eksperymentach naukowcy odkryli, że czujnik może wykryć wczesne objawy ostrej niewydolności wątroby u szczurów.
Naklejka ultrasonograficzna zastąpi profesjonalne aparatury na OIOM-ie?
Główny autor naklejki ultrasonograficznej, Hsiao-Chuan Liu, zwraca uwagę na jej użyteczność:
Wyobrażamy sobie, że tuż po przeszczepie wątroby lub nerki moglibyśmy przykleić tę naklejkę do pacjenta i obserwować to, jak zmienia się sztywność narządu w ciągu kilku dni. W przypadku wczesnej diagnozy ostrej niewydolności wątroby lekarze mogą natychmiast podjąć się działań, zamiast czekać do chwili, gdy stan okaże się ciężki.
Współautorzy badania MIT, Xiaoyu Chen i Chonghe Wang, a także współpracownicy USC, porównują funkcje naklejki do profesjonalnej elastografii ultrasonograficznej, którą stosuje się w szpitalach.
Lekarze mają obecnie sposoby pomiaru sztywności narządów, takich jak nerki i wątroba, za pomocą elastografii ultrasonograficznej — techniki podobnej do obrazowania ultrasonograficznego, w którym technik manipuluje ręczną sondą lub różdżką nad skórą. Sonda wysyła fale dźwiękowe przez ciało, które powodują nieznaczne wibrowanie narządów wewnętrznych. Sonda wyczuwa indukowane przez organ wibracje, a ich wzór można przełożyć na to, jak chwiejny lub sztywny musi być organ. Po przeszczepie narządu pierwsze 72 godziny są najważniejsze na OIOM-ie. Za pomocą tradycyjnego ultradźwięku trzeba trzymać sondę przy ciele. Nie można tego robić w sposób ciągły przez długi czas. Lekarze mogą przegapić kluczowy moment i zbyt późno zdać sobie sprawę, że narząd zawodzi.
Naklejka ultrasonograficzna jest na etapie testów, ale naukowcy dążą do tego, aby każdy pacjent mógł jej używać w domu
Zespół starał się zminiaturyzować elastografię ultrasonograficzną, aby zmieściła się na naklejce wielkości znaczka. Ich celem było również zachowanie tej samej czułości komercyjnych sond ręcznych, które zwykle zawierają około 128 przetworników piezoelektrycznych – każdy przekształca przychodzące pole elektryczne w wychodzące fale dźwiękowe.
Galaxy Watch z przełomową funkcją zdrowotną zatwierdzony w USA
Naukowcy mają również nadzieję na przekształcenie naklejki w bardziej przenośną, zamkniętą wersję, w której cała towarzysząca jej elektronika i przetwarzanie będą zminiaturyzowane, aby pasowały do nieco większej łatki. Przewidują, że naklejka może być noszona przez pacjentów w domu do monitorowania stanu przez dłuższy czas (np. w kwestii postępu guzów litych).