Hakerzy wspierani przez Iran przerywają transmisje telewizyjne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystko dzięki wideo, które zostało stworzone w technologii deepfake.

Deepfake to nowoczesna technika obróbki obrazu, która wspomagana jest przez sztuczną inteligencję. Sama nazwa to połączenie dwóch słów – deep i fake. Pierwszy człon odnosi się do deep learning (systemów głębokiego uczenia maszynowego). Jest stosowana do łączenia i nakładania obrazów nieruchomych i ruchomych na obrazy lub filmy źródłowe. Uzyskane w ten sposób łudząco realistyczne, ruchome obrazy są wykorzystywane w nagraniach filmowych, umożliwiając tym samym manipulację poprzez np. niemożliwą do odróżnienia zamianę twarzy aktorów występujących w filmie. Ostatnio pisałem dla Was o tym, jak dzięki deep fake wyłudzono 25 milionów dolarów.

Nowoczesne konflikty zbrojne i polityczne niejednokrotnie wymagają użycia sił cybernetycznych. Szalenie popularny jest także cyberterroryzm. Za twórcę tego pojęcia uznaje się Barry’ego Collina, pracownika Institute for Security and Intelligence z Kalifornii, który w latach 80. użył go do określenia połączenia cyberprzestrzeni i terroryzmu. Według Collina cyberterroryzm to świadome wykorzystanie systemu informacyjnego, sieci komputerowej lub jej części składowych w celu wsparcia lub ułatwienia terrorystycznej akcji.

Hakerzy wspierani przez Iran przerywają transmisje telewizyjne w ZEA

Według analityków Microsoftu irańscy hakerzy wspierani przez państwo zakłócili usługi przekazu telewizyjnego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, aby wyemitować stworzonego w technologii deepfake lektora czytającego raport na temat wojny w Strefie Gazy. Firma technologiczna stwierdziła, że operacja hakerska prowadzona przez Strażników Rewolucji Islamskiej (kluczowa gałąź irańskich sił zbrojnych) zakłóciła działanie platform streamingowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystko dzięki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję wiadomości pod marką „For Humanity”.

forhumanity scaled
fot. Microsoft/Microsoft Threat Analysis Center

Fałszywy prezenter wiadomości przedstawił niezweryfikowane obrazy, które pokazywały rannych i zabitych Palestyńczyków, co miało być wynikiem izraelskich operacji wojskowych w Strefie Gazy. Analitycy z Microsoftu stwierdzili, że grupa hakerska znana jako Cotton Sandstorm opublikowała filmy na platformie komunikacyjnej Telegram, które pokazywały włamanie do trzech internetowych serwisów streamingowych i fałszywego prezentera zakłócającego kanały informacyjne.

Według Khaleej Times, serwisu informacyjnego z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, mieszkańcy Dubaju, korzystający z dekodera HK1RBOXX, otrzymali w grudniu wiadomość o treści: Do dostarczenie tej wiadomości pozostaje nam tylko opcja zhakowania. Po czym wygenerowany przez sztuczną inteligencję anchor wprowadził graficzny materiał filmowy, a także pasek pokazujący liczbę osób zabitych i rannych w Strefie Gazy do tej pory.

Haker odpowiedzialny za wyciek GTA VI został skazany na dożywocie w więziennym szpitalu

Microsoft stwierdził we wpisie blogowym, który towarzyszył raportowi na temat irańskiego cyberszpiegostwa: „Była to pierwsza irańska operacja wpływu wykryta przez Microsoft, w której sztuczna inteligencja odegrała kluczową rolę w jej przekazie i jest jednym z przykładów szybkiego i znaczącego rozszerzenia zakresu irańskich operacji od początku konfliktu Izrael-Hamas”.

Przełom w generatywnej sztucznej inteligencji spowodował wzrost liczby fałszywych treści w Internecie. Najczęściej technologia ta wykorzystywana jest do fejkowego porno czy tworzenia zabawnego contentu. Deepfake może służyć jednak bardziej niecnym celom, takim jak wyłudzenia i szantaże czy właśnie dezinformacja. Eksperci obawiają się, że materiały stworzone przez sztuczną inteligencję mogą zostać wykorzystane na dużą skalę w celu zakłócenia tegorocznych wyborów (w tym wyborów prezydenckich w USA).