Twórcy programu Figma, który od niedawna jest w rękach Adobe, zaprezentowali właśnie nowe narzędzie AI do FigJam.

Figma wyrosła na podstawowe narzędzie projektantów w branży UI. Program rozwinął się na tyle, żeby przykuć uwagę Adobe. Został on nawet wykupiony przez wspominaną firmę we wrześniu zeszłego roku. Dużo pisze się o Figmie z pominięciem jeszcze jednego małego narzędzia, które oferują twórcy. FigJam to mała aplikacja do organizowania pracy kreatywnej. Dzięki niej możemy robić burzę mózgów online, planować projekt czy po prostu notować użyteczne informacje.

Algorytmy sztucznej inteligencji na dobre rozgościły się w programach dla projektantów. Adobe Photoshop za pomocą AI pozwala nie tylko usuwać, lecz także dodawać elementy do fotografii. W ilustratorze dorzucimy element wektorowy do naszego zdjęcia lub zmienimy kolor całej ilustracji. Lightroom używa AI do usuwania szumów ze zdjęć i robi to naprawdę nieźle. Swoje darmowe narzędzie AI ma nawet Canva. 

FigJam AI

Teraz algorytmy AI trafiły do FigJama. W otwartej wersji beta, która trafiła do odbiorców wczoraj, testowane jest kilka opcji mających ułatwić pracę w tym narzędziu. Założeniem jest, że FigJam AI może skrócić czas potrzebny na ręczne tworzenie tablic do kooperacji od podstaw, pozostawiając projektantom czas potrzebny do skoncentrowania się na pilniejszych zadaniach.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Nowa funkcja „Generuj” zapewnia wybór sugerowanych podpowiedzi do tworzenia szablonów określonych rzeczy, takich jak flowcharty, icebreakery, sesje burzy mózgów i planowanie spotkań 1:1, wraz z polem tekstowym, w którym można opisać to, co ma zostać wygenerowane własnymi słowami. Sztuczna inteligencja zasugeruje również niektóre domyślne opisy do uwzględnienia w treści – na przykład zaproponuje dodanie osi czasu, liczby projektów i kamieni milowych projektu podczas generowania wykresu Gantta. 

FigJam AI

FigJam AI zawiera również funkcję Sort, która automatycznie organizuje stickies (wirtualny odpowiednik żółtych karteczek samoprzylepnych) w różne grupy i w oparciu o kluczowe tematy. Warto wspomnieć też o Summerize. Tworzy ona podsumowanie informacji pobranych z grup stickies za pomocą jednego kliknięcia. Nowe funkcje mogą być używane wraz z Jambot, widżetem FigJam opartym o ChatGPT, który firma wprowadziła w wersji beta w sierpniu.

Adobe i Figma pod lupą Komisji Europejskiej. Wszczęcie postępowania to czysta formalność

Kolejne firmy implementują rozwiązania AI do swoich narzędzi. Mają one ułatwić użytkownikom wykonywanie żmudnych funkcji i czynności, które z kreatywnością nie mają zbyt wiele wspólnego. Nie inaczej jest w przypadku FigJama. Mnie podoba się strona, w którą zmierza rozwój sztucznej inteligencji. A jak jest z Tobą? Myślisz jak ja? A może boisz się, że AI Cię zastąpi w pracy?