Pamiętam początki internetu w naszym kraju. To był zdecydowanie piękny czas. Od tego czasu zdecydowanie sporo się zmieniło i niestety nie ukrywam, że za pewnymi trendami nie nadążam. Jedną z takich rzeczy jest streaming gier, czyli oglądanie, ale co ciekawe też wchodzenie w interakcje, z osobą prezentującą jak gra. To bardzo interesujący temat, jednak po dość próbach zrozumienia tematu, miałem z nim szczery problem. Jeśli Ty także miałeś podobny problem, to wygląda na to, że jesteśmy już dinozaurami, a przynajmniej się nimi stajemy. Dlatego też poprosiłem Piotra Malinowskiego (fb.com/smaczne), założyciela Sixbox.es o przybliżenie tematu i naświetlenie o co w tym wszystkim właściwie chodzi.
Po moim poście na Facebooku, Sebastian wyszedł z propozycją abym stworzył troszkę dłuższy, opiniotwórczy artykuł na temat moich przemyśleń jeżeli chodzi o Twitcha i jego zasady.
Promocja wypromowanymi kanałami, które już posiadacie
W moim przypadku miałem już stworzone kanały prywatne – Facebook (1600 followersów) + Twitter (1100 followersów). Niestety jak pewnie wielu z was wie, prowadzę własną agencję, więc osoby które mnie obserwują i posiadają na liście znajomych niestety nastawione są na treść która jest poświęcona designowi. W moim przekonaniu posty które wrzucałem na prywatne kanały czy twittera nie dały mi żadnej wartości, oprócz tego, że kilku znajomych wpadło na serwer.
Jak się promować w takim razie?
Networking, networking i jeszcze raz networking. Pierwszych widzów złapałem uczestnicząc w rozmowach z widzami innych streamerów na ich kanałach czasami też grając po prostu z innymi. Kiedyś przeczytałem też na redditcie, że nie warto tak naprawdę zaczynać audycji, jeżeli nie będzie ona trwała przynajmniej 3-4h i tutaj na moim przykładzie się z tym zgodzę. Pamiętajcie – wasz kanał jest też jak program w telewizji czy serial. On musi być o konkretnej godzinie w konkretnym dniu. W moim przypadku to codziennie od 22:00.
No dobra, ale po co Ci ludzie Cię oglądają?
To jest pytanie które słyszę, za każdym razem kiedy mówię komuś, że streamuję gierki. Robią to dla kilku powodów:
- Taktyki oraz doświadczenia jakie posiadam na temat gry – gram głównie w Heroes of the Storm na moim kanale i ludzie często wpadają nauczyć się czegoś lub spytać co polecam do gier rankingowych.
- Humoru – mój stream nie jest pseudoekspercki, śmiejemy się prawie cały czas i ludzie trollują mnie podając co chwile do bota jakąś dziwną muzykę.
- Networking i chat – to jest główny klucz, mój chat potrafi gadać o grach mmorpg, ale też o polityce o godzinie 3 nad ranem. Szczerze nie wiem czy tak jest na innych streamach, ale po prostu mój chat czasami żyje własnym życiem, nawet nie dając za bardzo faka o to co aktualnie robię.
- Ludzie do gry – muszę to powiedzieć otwarcie, gram w gry premierowe których wielu osób nie kupuje, często wpada ktoś do mnie i pyta czy może ze mną zagrać, jestem zawsze otwarty na gry z widzami, a w opisie mojego kanału każdy może znaleźć dane do streama czy battle.netu aby mnie dodać.
- Premierowe gry – to jest też bardzo ważny punkt mojego streamu. Jestem gościem który gra w każdą grę w premierę jak zejdzie tylko z niej embargo, wiec zawsze w dniu premiery możesz wpaść zapytać co myślę i spytać jak oceniam port jeżeli jest to gra portowana z innej platformy
- Rozwiązanie problemu – wiele osób miało problemy przy premierze GTA V na PCty. Unpack gry trwał 20 godziny i w tym czasie 30 osób czekało na streamie, aby przekonać się czy będzie 60 fpsów oraz jak gra wygląda na ultra
Boty i moderatorzy
Jeżeli twój stream przekracza 30-40 widzów jednocześnie zaczyna robić się zamieszanie, które trzeba ogarnąć. Ja jestem już w takiej super pozycji, że mam kilku znajomych którzy zdeklarowali mi się pomagać i moderować kanał. Czasami też odpowiadają na pytania widzów za mnie, bo po prostu trudno jest udzielić merytorycznej odpowiedzi na 10 pytań jednocześnie. Dodatkowo boty pomagają – możesz zbindować sobie pod komendy jakieś rzeczy które się powtarzają lub czysto hermetyczne rzeczy. Przykładowo mój bot kiedy ktoś napisze na chatcie #manipulacje pisze „Oj Smaczny! Nie ładnie!”. Aktualnie korzystam z dwóch botów, Nightbota oraz Moobota. Jeden służy mi do pełnej moderacji i antyspamu drugi do witania nowych followersów kiedy mi się nie uda bo pojawia się ich 7 jednocześnie.
Design kanałów
Ten aspekt wydaje mi się, że dla czytelników DailyWeb będzie bardzo ciekawy. Wielu streamerów ma bardzo nieprofesjonalne i nachalne designy na kanale, które po prostu są brzydkie. Nie chcę tutaj wytykać palcem nikogo, ale tak naprawdę topowe kanały nie przykładają, aż tak dużego nacisku na sam wygląd i estetykę treści jaka serwują. Często design który będziecie widzieć jest ze sobą nie spójny i tutaj jest jeszcze bardzo dużo do wypracowania i edukacji tych ludzi, że mieszanie fontu serifowego i jebitnego czerwonego nie łączy się dobrze.
Narzędzia z których korzystam przy streamie i ustawienia
Jeżeli jesteście zainteresowani streamowaniem na twitch.tv, musicie pamiętać o ograniczeniu 3000 bitratu i braku transkodowania sygnału do waszych widzów. Do czasu, aż nie jesteście partnerem. Osobiście zalecam, aby kanały nadawały sygnał w 720p i 30 fpsach wykorzystując maksymalnie bitrate na poziomie 2000kbs, wtedy tłumacząc łopatologicznie Wasz widz musi mieć przynajmniej łączę o mocy 20mbit – co w Polsce nie jest jeszcze takie spotykane. Ja do streamowania używam Open Brodacast Software – który jest programem opensource i darmowym. Ustawienia programu, jeżeli będziecie zainteresowani przedstawię i omówię w osobnym artykule. Dodam jeszcze, że program można wykorzystać też do streamowania innych rzeczy.
No dobra, ale ja bym chciał streamować coś innego niż gry.
Ok, nie ma problemu. Ostatnio Twitch przechodzi ewolucję – pozwala na streamowanie muzyki, tworzenia gier video, rysowania czy też podcastów. Nie musicie ograniczać swojego kanału na tą chwilę jak ja, jedynie do streamowania gier video.
Dlaczego twój kanał ma ograniczenia wiekowe?
Mój kanał (twitch.tv/smaczne) często emanuje różnymi tekstami które nie powinny trafić do najmłodszych widzów. Gadamy czasami o używkach – moi widzowie śmieją się, że wspomagam się nie tylko kawą przy dłuższych streamach (+12h). Czasami nawet widzowie mówią, że stream jest bardziej gorący niż audycje na showupie, a nie mam kamerki. Używamy też często niestety wulgaryzmów więc mogę mieć czyste sumienie, że każdy kto wejdzie na kanał jest ostrzegany o tym, że robimy tutaj coś dla bardziej dojrzałych widzów. Jeżeli macie pytania albo uwagi do tekstu piszcie w komentarzach i wpadajcie na stream codziennie od 22 ;)