Mnogość modeli, jaką otrzymuje dziś klient, może spowodować zawrót głowy. Szczególnie gdy różnice w cenie są niewielkie, a specyfikacja wydaje się kompletnie inna. Tak właśnie jest z realme 9 z i bez modemu 5G. Który model kupić?
Pomysł na to porównanie wpadło w momencie, gdy miałem zarekomendować smartfon jednemu z dzieci w rodzinie. Budżet był do 1500 zł i w tym budżecie mieściły się dwa wymienione modele realme 9. Pomijając fakt posiadania modemu 5G przez jednego z nich, cała reszta specyfikacji jest kompletnie inna i zaczął się dylemat, który bardziej pasuje do użytkownika.
Wygląd – 1/1
Ogólny design obu urządzeń to chyba jedyne co je łączy. Są one wykonane na tym samym poziomie wykończenia, z takim samym efektem falowania na pleckach. Na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić je od siebie. realme 9 5G jest delikatnie większy, co spowodowane jest odrobinę większym wyświetlaczem, ale w ręku nie odczujemy specjalnie różnicy. Wygląd nie jest zatem żadnym argumentem za żadnym z urządzeń. Jedyną różnicą jest gama dostępnych kolorów, w której wyróżnia się złota wersja realme 9, który zresztą otrzymałem do testów. Swoją drogą wygląda on świetnie.
Wyświetlacz – punkt dla realme 9 4G
Pierwsze schody zaczynają się już zaraz po uruchomieniu obu smartfonów. Jak możecie zobaczyć poniżej, wersja 5G wyposażona jest w wyświetlacz LCD, z kolei wersja 4G w AMOLED, co jest dla wielu bardzo mocnym argumentem za wersją bez modułu 5G. Ale aby nie było za prosto, LCD jest w większym rozmiarze o 0,2″, z wyższą częstotliwością odświeżania. Czy to ma przełożenie na codzienne zastosowanie? Moim zdaniem nie, dlatego też punkt ląduje dla wersji 4G. Kontrast, jasność oraz chrupkość obrazu AMOLED przemawia dla mnie bardziej, a czytnik linii papilarnych pod ekranem to gwóźdź do trumny wersji 5G. Jeżeli otrzymuje to w bardziej kompaktowym rozmiarze, to jeszcze lepiej.
Bateria – punkt dla realme 9 4G
Oba urządzenia wyposażone są w pakiet o takiej samej pojemności 5000mAh. Fakt też przekłada się na mocny punkt dla realme 9 4G, ponieważ mniejszy wyświetlacz AMOLED w zestawie z mniej prądożernym modemem 4G przekłada się na znacząco lepszy czas pracy na baterii – pełne 2 dni bez oszczędzania smartfonu (granie, zdjęcia i codzienne zadania). Rozumiem, jeżeli dla was 1,5 czy 2 dni to żadna różnica, ale dla mnie to wiele.
To, co was może dodatkowo przekonać do wersji 4G to szybsze ładowanie, które przekłada się na oszczędność 30 min przy każdym ładowaniu do pełna.
Wydajność – 1/1
Po pierwszych punktach można byłoby pomyśleć, że realme 9 5G powstał bez sensu i zbyt wiele płacimy za sieć 5G. Aby nie było tak prosto, procesor dostarczony w realme 9 5G nie tylko oferuje 5G, ale również większą wydajność względem tańszego modelu. Gdy spojrzymy na wyniki antutu widzimy, że różnica jest i byłaby większa gdyby nie wyższy wynik realme 9 4G w kategorii pamięci, która się wzięła z większej kości RAM.
W codziennych zadaniach żadne z urządzeń nie ma problemu z działaniem i nie zaobserwowałem ani grzania się, ani przycinek. Nawet podczas grania Snapdragon 695 nie wyszedł jakoś specjalnie lepiej. Snapdragon 680 w realme 9 w Diablo pozwolił na wyższe ustawienia grafiki, podczas gdy w Genshin Impact realme 9 5G wyszło na prowadzenie. Wszystko prawdopodobnie rozbija się o wymagania gry co do poszczególnych podzespołów. Otwarty świat obciąża mocno RAM, podczas gdy dużo obliczeń w locie procesor.
Mimo tego, że realme 9 5G oferuje lepszą ogólną wydajność, nie mogę mu przyznać punktu przewagi. 4GB pamięci RAM to już trochę niedorzeczna wartość, która zamyka niemal każdą aplikację przy minimalizacji. Ponowne jej uruchomienie jest szybkie, ale po co… nie wierzę, że dodanie, chociażby 2GB podniosłoby aż tak znacząco cenę urządzenia.
Na ten moment wynik to 4 dla realme 9 4G kontra 2 dla realme 9 5G.
Aby nie tworzyć mega długiego wpisu, podzieliłem go na 2 części. W następnej części wezmę pod lupę aparaty oraz szczegóły, które mogły umknąć przy przeglądaniu specyfikacji, a następnie podsumuję, które urządzenie jest dla kogo.