Często zastanawiamy się, jak możemy zainwestować nasze pieniądze, czy kupno akcji może być dobrą inwestycją, która zaowocuje w przyszłości?

Odpowiedź na postawione pytanie jest wielowymiarowa, samego procesu inwestowania na giełdzie nie możemy postrzegać zero-jedynkowo, ponieważ jest bardzo złożonym proces. Mimo iż pytanie nie należy do kategorii tych najprostszych – postaramy się na nie odpowiedzieć w niniejszym artykule. Zapraszam do lektury!

Akcja – co to takiego?

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy użytkownicy internetu, będą w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie. Nie jest to zadziwiające, ponieważ edukacja szkolna skutecznie omija temat akcji oraz papierów wartościowych. Jestem pewien, że wielu nauczycieli również nie udzieliłoby odpowiedzi na postawione pytanie.

Uproszczona definicja mówi, że akcja jest dokumentem udziałowym spółki akcyjnej. No właśnie, co więc wynika z tej definicji? Wydaje się, że niezbyt wiele. Pogłębiając wiedzę na ten temat, możemy powiedzieć również, że akcja jest papierem wartościowym potwierdzającym udział danego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej) w majątku spółki akcyjnej, która jest emitentem akcji. Emitent to nic innego, jak firma, która wskazane akcje „wypuszcza” na rynek. Tak więc, mając podstawową wiedzę na temat tego, czym jest akcja, możemy zająć się pozostałymi kwestiami z tego zakresu.

Broker, czyli pośrednik kupna oraz sprzedaży akcji

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak rozpocząć przygodę z graniem na giełdzie papierów wartościowych, słowo broker nie jest Ci obce. To właśnie on odpowiada za proces pozyskiwania oraz zbywania akcji na nasz rachunek. Gdzie więc możemy znaleźć odpowiedniego brokera? Nie zaskoczę Cię, jeżeli powiem, że internet jest dobrym miejscem do poszukiwań. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, jeżeli nie chcemy narazić się na oszustwo:

  1. Obecność brokera w rejestrze KNF (Komisja Nadzoru Finansowego)
  2. Ochrona naszych środków przez KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych)
  3. Rekomendacje innych osób korzystających z usług wybranego przez nas brokera

Kierując się podanymi powyżej wskazówkami, będziemy mogli znaleźć podmiot, który będzie dla nas bezpieczny oraz nie narazi nas na straty finansowe z powodu oszustwa. Pamiętajmy też, aby uważnie czytać wszystkie regulaminy, szczególnie podpunkty traktujące o prowizjach. Unikniemy tym samym zdziwienia, gdy nasze środki skurczą się o procent, który należy oddać brokerowi.

Giełda papierów wartościowych – czy akcje są pewnym zyskiem?

Rynek akcji, tak jak każdy rynek – rządzi się swoimi prawami. Powinniśmy pamiętać, że handlując akcjami, możemy nie tylko zyskać, ale również stracić. Czy istnieją jakieś szanse minimalizacji poniesionych strat? Pochylając się nad zadanym pytaniem, możemy śmiało stwierdzić, że tak. Porządny research spółek, których akcjami jesteśmy zainteresowani, z całą pewnością będzie bardzo pomocny. Możemy również skorzystać z różnego rodzaju forów tematycznych, gdzie znajdziemy informacje odnośnie różnych spółek oraz wskazówki traktujące o inwestowaniu w papiery wartościowe. Notowania spółek są bardzo obszernym tematem, na który możemy patrzeć przez pryzmat inwestycji krótkoterminowej lub długoterminowej. Rodzaj obranej strategii jest zależny tylko od nas oraz tego, jak chcemy wydatkować nasze pieniądze. Ryzyko jest też bardzo ważną rzeczą, którą musimy brać pod uwagę. Podsumowując, jeżeli nie chcemy stracić, grając na giełdzie:

  • Inwestycje poprzedźmy porządnym researchem na temat spółki, w którą chcemy zainwestować
  • Zgłębmy wiedzę na temat giełdy, czytając fachową literaturę
  • Nie inwestujmy pod wpływem emocji, gdyż możemy szybko stracić

Pierwsze kroki na giełdzie papierów wartościowych

Jeżeli chcemy zająć się inwestowaniem w papiery wartościowe, wcale nie musimy zakładać konta maklerskiego w naszym banku. Obecnie ten format inwestowania pieniędzy stał się bardzo popularny, co przyczyniło się do powstania wielu platform inwestycyjnych, umożliwiających granie na giełdzie w bardzo przystępnej formie. Jedną z nich jest platforma Plus500. Sponsor Legii Warszawa umożliwia inwestowanie za pomocą aplikacji mobilnej, a założenie konta opiera się na podaniu kilku danych osobowych. Musimy również zweryfikować swoją tożsamość, poprzez wysłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Jeżeli przeszliśmy przez tych kilka prostych kroków, droga aby inwestować jest otwarta. Wystarczy uzupełnić nasz depozyt, korzystając z dostępnych opcji wpłat. Teraz możemy zaczynać naszą inwestycyjną przygodę!

Pamiętajmy jednak, że granie na giełdzie niesie za sobą ryzyko. Bądźmy na nie gotowi, jeżeli interesuje nas pozyskanie dodatkowych środków właśnie poprzez taką formę inwestowania naszych pieniędzy.