Sztuczna inteligencja to tylko narzędzie. W jaki sposób zostanie użyta, to już zależy od twórców korzystających z jej dobrodziejstw. Przyszłość jednak nie musi malować się tylko w pięknych odcieniach. Na liście Awful AI znajdziemy przykłady tych mniej przyjaznych sposobów użycia.
Tytułowe wojsko to tylko jeden z wielu przykładów, które omawiamy w dzisiejszym odcinku. Na liście znajduje się tego o wiele więcej i nie ma co ukrywać, że większość tych antybohaterów jest związana z rządami różnych krajów. A jak to w życiu bywa połączenie wojska i rządu nie wróży zbyt radosnych nowin.
Lista nie ogranicza się jednak tylko do algorytmów wykorzystywanych na takie potrzeby. Jakby tego było mało dodajemy coś od siebie. Bot na Telegramie, który generował nagie zdjęcia na podstawie fotki do niego wysłanej, czy też polski startup, który oceniał pracowników PKO BP na podstawie tego, jak często się uśmiechali podczas obsługi klienta.
Z jednej strony AI jest nam w stanie pomóc i ułatwić codzienne zadania np. poprzez odblokowanie telefonu dzięki rozpoznawaniu twarzy. Te same narzędzia mogą posłużyć wykrywaniu naszych emocji w celu oceny wielu naszych zachowań. Warto również pamiętać, że z pozoru anonimowe okruszki, jakie pozostawiamy po swojej aktywności w sieci mogą posłużyć do czegoś znacznie większego, gdy będzie ich odpowiednia ilość.
Linki do omawianych treści:
https://github.com/daviddao/awful-ai
https://innpoland.pl/155121,usmiechniety-start-up-quantum-cx-w-pko-banku-polskim-liczy-usmiechy
Wahania, czyli czy nie spędzam za mało czasu na świeżym powietrzu?
[powerpress]
https://open.spotify.com/show/0L3V2ByO0taySOTZ9AyjDt