Przy piątku zapraszam Was serdecznie do kilku pierwszych wrażeń z testów mikrofonu Takstar PC-220USB. To sprzęt, który może doskonale łączyć ze sobą niską cenę i przyzwoitą jakość. Oto garść kilku pierwszych wrażeń.
Dotychczas marka Takstar była dla mnie egzotyką, by nie powiedzieć, że nawet nie miałem świadomości ich istnienia. To się zmieniło z ostatnim tekstem dotyczącym Takstar GX1, sprzęt dość niewielkich gabarytów, stawiających na dobrą jakość, opleciony w podświetlenie RGB. I o ile poprzedni sprzęt był pewnie dedykowany młodszym użytkownikom, aka twórcom, o tyle PC-220USB pozycjonuje się w segmencie dla nieco bardziej wymagających użytkowników.
Takstar PC-2200USB – bogata zawartość opakowania
Wprawdzie w przypadku GX1 póki co spisałem pierwsze wrażenia, ale to może być świetny sprzęt, głównie ze względu na cenę. Takstar PC-220USB celuje z pewnością nieco bardziej wymagających użytkowników, a przynajmniej takich, którzy chcą mieć większą kontrolę nad mikrofonem i nie do końca potrzebuje podświetlenia RGB. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale jest kolory z pewnością świadczą o konkretnym segmencie rynku, w który produkt jest celowany.
PC-220USB to mikrofon, który ma sporo dobroci w opakowaniu. Okazuje się, że prócz mikrofonu, rzecz jasna, dostajemy całą masę drobiazgów, które prace z tym sprzętem nam usprawnią. Mamy do gąbkę, którą możemy nałożyć na mikrofon, by tłumić niepotrzebne hałasy z tła i jest nawet trójnog z uchwytem mikrofonu, dzięki, któremu można mikrofon przykręcić do ramienia mikrofonowego.
TAKSTAR PC-K220USB – dane techniczne
- Transmisja danych: USB 2.0
- Częstotliwość próbkowania: 44,1/48 KHz
- Rozdzielczość próbkowania: 16 bitów
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 KHz
- Wkład: pojemnościowy 16 mm
- Charakterystyka kierunkowa: kardioidalna
- Czułość: -14 dB ± 3 dB (0 dB = 1 V/Pa/m przy 1 KHz)
- Czułość wyjściowa: -5dB±3dB
- Maksymalny poziom SPL: ≥108 dB (przy 1 KHz,1% THD)
- Zasilanie: USB (DC 5V/100mA)
- Moc wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego: ≥120 mW (wyjście 1 mW, A ważone, plus obciążenie 32 Ohm)
- Zniekształcenia wzmacniacza słuchawkowego: ≤0,1% (przy 1 KHz/Pa, A-ważone)
- Impedancja wyjściowa wzmacniacza słuchawkowego: 32 Ω
- Stosunek sygnału do szumu wzmacniacza słuchawkowego: 88 dB (A- ważone)
- Waga netto: około 371 g
- Wymiary: Ø54 x 128 mm
Mini USB, powtarzam Mini USB
Piętnuje każdy nowy sprzęt, za każdym razem, gdy okazuje się, że producent z uporem maniaka wciska gniazdo microUSB, zamiast USB-C, przecież mamy XXI wiek, prawda? Takstar poszedł krok dalej i mikrofon podłączamy gniazdem… miniUSB, powtarzam miniUSB. Nie powiem, uśmiałem się, bo to zdecydowanie odważny krok, ale szybko uśmiech z twarzy mi zniknął, gdy okazało się, że w zestawienia nie ma przewodu miniUSB (aktualizacja: przewód w zestawie jest domyślnie, mój egzemplarz testowy nie miał, bo po testach poprzednia redakcja go nie włożyła z powrotem do opakowania). Musiałem przeszukać czeluści strychu i kartonów oznaczonych jako: elektronika – kiedy się przyda. Nie przystoi takie gniazdo w XXI wieku.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję mikrofonu, to wynagradza ona wszystkie znoje z przewodem, bo mamy sporo możliwości. Przede wszystkim mikrofon wykonany jest z aluminium, nie plastiku jak np. GX1, a to doskonała wieść. Mamy do dyspozycji także możliwość sterowania głośnością odsłuchu, a także gainem, za pomocą dwóch obrotowych elementów na froncie urządzenia. Z tyłu mikrofonu za to możemy podłączyć słuchawki. Jest też dioda, która poinformuje nas o przesterowaniu.
Próbka Takstar PC-220USB
Zostawiam także próbkę audio jeszcze przed samą recenzją:
PC-220USB to mikrofon pojemnościowy o charakterystyce kardioidalnej, który charakteryzuje się dużą czułością. Nadawać się ma do rejestracji podcastów, a nawet śpiewu. O ile tego ostatniego nie sprawdzę, bo brakuje mi kompetencji, a mój skrzek raczej zniechęciłby Was do tego mikrofonu, o tyle z pewnością sprawdzę go w trakcie nagrywania naszego podcastu – The Grengolada.
Największą zaletą tego mikrofonu z pewnością jest cena, która wynosi 349 PLN. Pełny test wkrótce.