Niebagatelną sumę, bo aż 1 mld dolarów zainwestuje w Polsce amerykański gigant informatyczny, firma Microsoft. Pieniądze przeznaczono na budowę centrum danych.

Polski oddział Microsoft pochwalił się, że będzie współpracował z polską Chmurą Krajową, którą powołało PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. Polska będzie pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym Microsoft zdecydował się uruchomić swoją infrastrukturę chmurową.

Microsoft wydaje grube pieniądze w Polsce

Microsoft wyda w Polsce na inwestycję w swoje data center ponad 4 mld zł. Co ciekawe, amerykański gigant nie zamierza sięgać po żadne dofinansowanie czy inne wsparcie z budżetu państwa lub Unii Europejskiej. Amerykanie nie otrzymają na ten wydatek także żadnych zwolnień podatkowych.

– Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty – powiedział Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej. – Jesteśmy zaufanym partnerem, który zapewnia bezpieczeństwo, pełną zgodność z lokalnymi regulacjami oraz lokalizację danych w Polsce. W tym kontekście decyzja Microsoft o utworzeniu tu pierwszego regionu przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej doskonale współgra z naszą misją – dodał.

Nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft.

Nowy 13-calowy MacBook Pro z klawiaturą nożycową zaprezentowany!

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy. Wzmacnianie kompetencji cyfrowych jest niezbędnym elementem skutecznej transformacji cyfrowej z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

Wcześniej, we wrześniu 2019 r. współpracę z Polską Chmurą Krajową ogłosiło też Google, które chce w naszym kraju stworzyć tzw. region Google Cloud – centrum infrastruktury i oprogramowania przeznaczony do użytku przez klientów chmury Google.