Ghost to nowy gracz na arenie systemów zarządzania treścią dla blogów. Dlaczego użyłem słowa „gracz”? Ponieważ jego szanse na zakorzenienie się na rynku są co raz większe. Wczoraj projekt został udostępniony szerszemu gronu zainteresowanych. Tym sposobem zostały stworzone podwaliny do zwiększenia grona konkurentów WordPressa.
Jeszcze do niedawna, nie dawałem większej szansy temu projektowi z jednej prostej przyczyny – wykorzystuje on niszę jaką jest node.js. Uruchamianie JavaScript po stronie serwera nie należy do popularnych technik pomimo iż od pewnego czasu jest dosyć głośno o tej technologii.
Niestety by postawić sobie własną stronę, korzystając z Ghost, potrzebujemy hosta node.js (ewentualnie serwera, na którym sami go zainstalujemy), które to nie należą do najtańszych, a także raczej trzeba się spodziewać cen podanych w dolarach bowiem w Polsce nie ma żadnych większych czy znanych dostawców takiej usługi. To jednak może się bardzo szybko zmienić.
Trochę z przypadku natrafiłem na ciekawostkę. W dyskusji na łamach Twitter’a, wyszło, że Zenbox.pl przymierza się do wprowadzenia obsługi node.js na swoich serwerach oraz wsparcia dla systemu Ghost:
To bardzo interesująca informacja nie tylko ze względu na rozwój Ghosta w naszym kraju. Zenbox.pl w bardzo krótkim czasie stał się jednym z najbardziej liczących się podmiotów w branży hostingowej w Polsce. Bardzo wiele dużych blogów przeszło pod jego skrzydła. Śledzę nastroje wokół tego usługodawcy od dłuższego czasu i co rusz zaskakują mnie kolejne skrajnie pozytywne opinie.
Teraz firma ma zamiar wprowadzić usługę, która na naszym rynku jest w zasadzie niedostępna (nie licząc oczywiście możliwości instalacji node.js na serwerach) i tym samym przyciągnąć rzeszę frontendowców, którzy chcieliby zabawić się z tą technologią, czy nawet samych webmasterów, którzy chcą dorzucić do PHP także znajomość node.js.
Oczywiście na wprowadzenie tej oferty musimy jeszcze trochę poczekać – jak sami widzicie, Zenbox.pl mierzy głównie w wersję Ghost 1.0 i zapewne w okolicach jego wydania należy spodziewać się uruchomienia dodatkowych możliwości jego serwerów.
Autor: Konrad Przydział