Mam dla Was dzisiaj wpis gościnny od Pana, który nazywa się Janusz Kamiński, nasz stały Czytelnik. Na co dzień pracuje dla popularnej marki, która oferuje całą masę różnej maści szablonów dla stron internetowych. Zapraszam do zapoznania się z wpisem o MotoPress i tym samym zachęcam Was, do przesyłania do nas swoich wpisów, które chętnie opublikujemy na łamach DailyWeb. Formularz znajdziecie tutaj.

Jako blogger spędzałem dużo czasu używając standardowego edytora. Dlatego też szukałem potencjalnych rozwiązań dla ulepszenia procesu tworzenia wpisów, co pozwoliłoby mi zaoszczędzić czas. W ten sposób doszedłem do tzw. „drag-and-drop” edytorów, które ostatnio stały się popularne. Dziś chcę przedstawić Wam moja wstępną ocenę jednego z nich – MotoPress, z którym pracuję już od paru miesięcy.

MotoPress – to wtyczka, która została stworzona w celu zastąpienia standardowego edytora wpisów WordPress (TinyMCE). Pomaga ona użytkownikom korzystać się z interfejsu typu „drag-and-drop” w celu edycji artykułów i innych, różnorakich typów wpisów. Taki interfejs znacznie ułatwia pracę a oprócz tego, wielką przewagą tej wtyczki jest kompatybilność z dowolnym motywem, dlatego jest to uniwersalnie rozwiązanie także dla miłośników WordPressa.

Trzeba dodać, że MotoPress, niestety, nie jest darmową wtyczka, co sprawia że jest ona mniej dostępną dla szerszego kola użytkowników. Jednakże niektórzy producenci płatnych motywów umożliwiają wykorzystanie MotoPressa w swoich templatki.motoprPrzejdźmy teraz do samej wtyczki.

Instalacja

Zainstalowanie wtyczki jest prosty i intuicyjny (proces instalacji jest standardowy i nie wymaga specjalnych umiejętności i kursów). Wystarczy wejść w panelu administracyjnym w punkt menu Plugins (Wtyczki) – Add plugins (Dodaj wtyczkę). I w wyszukiwarce znaleźć „MotoPress”

2Następnie należy zainstalować i aktywować wtyczkę. Po tym jest ona praktycznie gotowa do użycia. Pozostaje tylko wprowadzić klucz licencyjny i przejść do ustawień w celu konfiguracji MotoPressa.

3W opcjach należy wybrać dla jakiego rodzaju postów (strony, wpisy itd.) należy włączyć wtyczkę, czy też dla którego poziomu uprawnień użytkowników można ją wyłączyć. Oprócz tego można zaznaczyć opcję sprawdzania pisowni, wstawić własny CSS i wybrać shortcod dla dodania w HTMLu.

4

Pierwsze wrażenia

Po pierwsze, podłączenie MotoPress jest bardzo prostą czynnością. Wystarczy go zainstalować, wprowadzić proste ustawienia i jest on już gotowy dla użycia. By móc skorzystać z niego, trzeba w standardowy sposób uruchomić edytor WordPress, i przy edytowaniu treści pojawi się przycisk MotoPress Content Editor (Edytor MotoPress). By przejść do drag-and-drop interfejsu trzeba nacisnąć widoczny poniżej przycisk.

5Po uruchomieniu (trzeba zwrócić uwagę, że uruchomienie trwa kilka sekund) interfejs wygląda już zupełnie inaczej. Znikają znajome menu WordPressa po lewej stronie i opcje „Publikacja”, „Kategoria” i „Tagi” – po prawej.

Zamiast nich MotoPress wyświetla już tylko wyłącznie własne przyciski po lewej stronie, a kontener drag-and-drop umieszczony jest centralnie na środku ekranu. Kontener ma dwie opcje wyświetlania: jasną i ciemną. Jedyny znajome elementy – to menu nawigacyjne WordPressa, które znajduje się w górnej części ekranu. Pozwała ono wrócić do standardowego wyglądu edytora rzez użycie przycisku Close (Zamknij).

6By zapoznać się z możliwościami edytora, można skorzystać się także z rozdziału pomocy (Help and Tutorials), dostęp do którego możliwy jest poprzez kliknięcie na znak zapytania obok przycisku Publish (Publikuj). W tym rozdziale można przeglądnąć wiele przydatnych materiałów wideo (w sumie dziewięć klipów), które pokazują wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym interfejsie.

Standardowe tworzenie wpisów na blogu

Przed testowaniem głównych cech MotoPress, postanowiłem zobaczyć, jak wygląda praca edytowania zwykłego wpisy tekstowego.

Edytor MotoPress może pracować z wpisami, stronami i własnymi typami wpisów. W opcjach wtyczki możemy wybrać typy wpisów jakie będą opracowywane: MotoPress – MotoPress Options (Opcji MotoPress). W tych samych opcjach można ustawić dostępy (uprawnienia) dla kategorii użytkowników.

By przyzwyczajać się do standardowego edytora WordPress trzeba kilka minut. Edytor proponuję dwa możliwe warianty pracy: przeciągnąć obiekty za pomocą drag-and-drop lub zacząć pisanie treści. Po kliknięciu na pole „Click here to begin typing” („Kliknij tutaj, żeby zacząć pisać”) automatycznie pojawi się obiekt Paragraph (Akapit), w którym za pomocą WYSIWYG można drukować treść.

7W trakcie pierwszego testu wypróbowałem parę nowych opcji formatowania. MotoPress wyświetla specjalną ruchome pole nad obszarem wprowadzania tekstu, w którym można wybrać format tekstu, rozmiar czcionek i dodać linki. Można również wybrać styl czcionki, czyli przełączyć się pomiędzy zwykłym tekstem lub formatowaniem z użyciem znaczników h1, h2 i h3.

8Oprócz tego istnieje specjalny box, który wyświetla się obok. Pozwala on formatować przestrzeń wokół modułu przy użyciu kilku domyślnych ustawień.

Po zapisaniu podanego teksu, MotoPress dodaje do Waszego wpisu lub strony www odpowiedni krótki kod, który następnie można zobaczyć i poprawić w standardowym edytorze WordPress. Należy pamiętać, że przy usunięciu MotoPress podany kod przestanie działać.

Jak widać, w tym przypadku, proces tworzenia wpisów w edytorze MotoPress jest podobny do standardowego edytora WordPress. Według mnie MotoPress zawiera więcej opcji, dzięki czemu edytowanie jest szybsze i posiada więcej możliwości.

Edytor WYSIWYG

W poprzednim podpunkcie stworzony został prosty wpis za pomocą edytora MotoPress. W dalszym ciągu chcę pokazać Wam więcej możliwości podanej wtyczki przy tworzeniu wpisów.

9Istnieje około 20 modułów dla dodawania w edytorze tekstowym, które grupowane są w sześciu podrozdziałach:

  • Tekst (Tytuł) – Nazwa, Ustęp, tekst WordPress, Cytata.
  • Obrazy – Obrazy, Suwak.
  • Przyciski – Przyciski, Przyciski dla rozpowszechnienie informacjo w sieci społecznościowych.
  • Wideo – Wideo, audio.
  • Własny kod – Siatka wpisu, Zakładki, Tabele, Wykresy, Mapy Google, Stworzony kod.
  • Widgety – Wszelkie obsługiwane widgety będą wyświetlane tutaj.

Podany zestaw modułów starczy dla stworzenia ciekawej strony. Główną zaletą jest to, że moduły można przeciągnąć w edytor WYSIWYG, który daje pełną kontrolę nad układem elementów na stronie. Można przeciągać potrzebne elementy do tej pory, póki nie będą one umieszczone w potrzebne miejsca.

Jednak dodanie kilku modułów do edytora nie odbywa się natychmiast. Za każdym razem przy dodawaniu nowego lub zmianie rozmiaru czy położenia istniejącego modułu MotoPressu trzeba kilka sekund, aby wyświetlić nową zawartość na ekranie. Chociaż jest to uciążliwe, to finalnie ułatwia proces formatowania i zmiany położenia modułów.

Dodawanie obrazków też jest bardzo proste. Należy przeciągnąć moduł „Obrazek” na odpowiednie miejsce i wybrać zdjęcie dla wyświetlenia. Można również łatwo zmienić jego rozmiar, pociągając za odpowiednią krawędź.

Jestem pod wrażeniem funkcji tworzenia przycisków: MotoPress pozwała tworzyć je szybko i nie jest to bynajmniej jakoś uciążliwe. Można dodawać pożądany adres URL, zdecydować, kiedy link otwiera się w nowym oknie, i wybrać jedną z wielu innych opcji graficznych. Dzięki temu, stworzone przyciski za pomocą MotoPress będą wyglądać bardzo elegancko.

10

W taki samy sposób można dodać i przyciski dla sieci spolecznościowych. MotoPress obsługuje cztery platformy: Facebook, Twitter, Google+ i Pinterest. Ikony są małe, ale prezentują się ładnie. Ponadto można wybrać kształt – okrągły, kwadratowy lub zaokrąglony.

Mój ulubiony moduł – to Suwak. Przed użyciem MotoPress korzystałem z innych komponentów dla tworzenia suwaków i zawsze miałem z tym wiele kłopotów. W MotoPress tworzenie suwaka to bardzo prosta rzecz. Sam suwak można przeciągać na stronę tak samo jak i inne moduły w MotoPress. A zmiana jego rozmiaru – to opcja pociągnięcia odpowiedniej krawędzi. Dzięki takim funkcjom moduł można dodawać w dowolne miejsce na stronie internetowej. Oprócz tego jest możliwość wyboru animacji pomiędzy zaciemnieniem i przełączeniem slajdów, czas pomiędzy zmianą slajdów itd.

11

Jak widać z powyższych informacji, używanie edytora WYSIWYG jest wyjątkowo intuicyjne i łatwe. Dzięki niemu można tworzyć nieskończoną liczbę kombinacji modułów, zmienić rozmiar i przenosić je w dowolne miejsce na stronie. I na to wszystko trzeba tylko kilku minut, co w przypadku standardowego edytora WordPress zajęłoby godziny.

 Podsumowanie

Od tego momentu jak zacząłem korzystać z MotoPress jestem zachwycony użytecznością tej wtyczki. Tworzenie wpisów i stron www stało się bardzo prostą rzeczą. Ze swoimi funkcjami MotoPress pozwała na zastąpienie szeregu innych wtyczek, które razem dawały podobny zestaw opcji z tworzenia artykułów.

W momencie gdy jesteście bloggerami i codziennie tworzycie wpisy na WordPressie, to MotoPress może stać się dla was bardzo dobrym rozwiązaniem.

P.S. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was zrozumiały w przekazie i że dowiedzieliście się czegoś ciekawego. Piszcie komentarze, chętnie poznam Waszą opinię.

O autorze

Janusz Kamiński – Specjalista działu marketingu firmy TemplateMonster. W branży IT pracuje od 5 lat. Posiada doświadczenie w SEO, marketingu internetowym. Oprócz tego interesuje się projektowaniem internetowym.