4.02.2025 16:02 | Aktualizacja: 4.02.2025 16:03

Jak faktoring wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw?

Początkowo faktoring online był skierowany wyłącznie do dużych podmiotów biznesowych. Obecnie z usługi faktoringu swobodnie korzystać mogą także mniejsze przedsiębiorstwa. Co więcej, można z dużą odpowiedzialnością stwierdzić, że w wielu przypadkach utrzymanie płynności finansowej w firmach z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) udaje się właśnie dzięki faktoringowi online. Szczególnie w dobie wielu wyzwań utrudniających utrzymanie się na rynku.

pexels artempodrez 5716032

Z czego wynikają problemy firm z sektora MŚP?

Mikroprzedsiębiorstwa, małe oraz średnie firmy stanowią podstawę polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa z sektora MŚP to około 99,8% wszystkich firm w Polsce. Generują one też blisko połowę Produktu Krajowego Brutto (PKB). Niestety, obecne warunki i zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza mocno utrudniają funkcjonowanie takich firm. W 2024 roku w Polsce zamknięto ponad 150 000 jednoosobowych działalności gospodarczych. Wiele firm jest też zawieszanych, a inne mocno zadłużają się w celu ratowania biznesu.

Trudna sytuacja przedsiębiorców w Polsce ma kilka różnych przyczyn. Jednak przede wszystkim to wynik wysokich kosztów prowadzenia działalności. W tej kategorii umieścić można szybko rosnącą płacę minimalną, co w konsekwencji prowadzi także do konieczności podwyższania pensji pracownikom mającym wyższe wypłaty. Nie wolno zapominać także o wprowadzeniu reform podatkowych niekorzystnych z punktu widzenia przedsiębiorców, zwłaszcza Polskiego Ładu. W końcu przedsiębiorcom nie pomagają wysoka inflacja oraz rosnące ceny energii.

Jednocześnie wielu mniejszych przedsiębiorców jest zmuszanych przez większe podmioty biznesowe do wydłużania terminów płatności. Przy wysokich stopach procentowych i trudnościach w uzyskaniu kredytu bankowego, w konsekwencji mniejsze firmy często mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej, co zwiększa ryzyko niewypłacalności i bankructwa. Właśnie tutaj pojawia się miejsce dla faktoringu, czyli nowoczesnego narzędzia finansowego, które może poprawić sytuację finansową firmy.

Czym jest i jak działa faktoring?

Faktoring online to nowoczesne narzędzie w dziedzinie finansów. W najprostszym tłumaczeniu jest to usługa, w której instytucja finansowa oferuje wsparcie firmie potrzebującej środków. W całym procesie wyróżnia się dwie podstawowe strony:

  • Faktorant – firma korzystająca z faktoringu.
  • Faktor – podmiot udzielający finansowania.

Zasada jest prosta: faktorant przekazuje faktorowi faktury wystawione kontrahentom w związku z wykonaną usługą lub sprzedanym produktem. Po podpisaniu umowy faktoringowej faktor natychmiast, zazwyczaj w ciągu 24 godzin, przekazuje na rachunek faktoranta należne środki. Zazwyczaj jest to do 90% należności wynikających z przekazanych faktur.

Spłata zobowiązania przez faktoranta odbywa się w terminie ustalonym w umowie (np. do 60 dni). Zazwyczaj to wystarczający okres, żeby otrzymać środki od kontrahenta, któremu sprzedano produkt lub wykonano usługę z długim terminem płatności. Po uiszczeniu należności przez faktoranta faktor przekazuje firmie pozostałą kwotę, oczywiście pomniejszoną o opłatę za usługę.

Faktoring dla firm z sektora MŚP

Sam faktoring rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2024 roku firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktoringu sfinansowały faktury o łącznej wartości blisko 344,6 mld złotych. Było to przeszło 7 mln faktur dla niespełna 26 tys. firm. Wykup przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności jest więc w Polsce dość popularny. Natomiast na pewno nie jest to jeszcze apogeum popularności tej usługi. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie.

Mając na uwadze trudne uwarunkowania gospodarcze, faktoring powinien być coraz popularniejszy. Poza tym rośnie świadomość przedsiębiorców w tym obszarze. Przez długie lata panowało przekonanie, że z faktoringu online korzystają wyłącznie firmy będące w złej sytuacji finansowej. Jednak coraz częściej przedsiębiorcy widzą w nim również narzędzie umożliwiające rozwój przedsiębiorstwa. W związku z tym można z dużym prawdopodobieństwem założyć dalszy rozwój tej usługi finansowej, a już dziś dynamika wzrostu to nawet około 20% rocznie.

Dlaczego małe firmy powinny korzystać z faktoringu?

Jak każde rozwiązanie, faktoring ma mocne i słabe strony. Bezsprzecznie zalety usługi finansowej przykrywają jej wady:

  • Błyskawiczny dostęp do gotówki – w ramach usługi faktoringu faktorant może natychmiast otrzymać niemal całą kwotę należności z faktur. Pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel wedle własnego uznania (np. wypłata wynagrodzeń, spłata należności wobec kontrahentów, zakup materiałów, zapłata podatków i składek).
  • Poprawa płynności finansowej – wiele mniejszych firm jest zmuszonych do wystawiania faktur z długim terminem płatności wynoszącym kilkadziesiąt dni, co komplikuje sytuację i może prowadzić do zatorów płatniczych. Faktoring pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.
  • Brak konieczności zaciągania kredytu – kredyty są obecnie wysoko oprocentowane. Poza tym banki wymagają spełnienia szeregu formalności, co wydłuża czas rozpatrzenia wniosku i ewentualnej wypłaty środków.
  • Minimum formalności – żeby uzyskać kredyt w banku, firma musi mieć zdolność kredytową. Bank może też wymagać zabezpieczenia. Instytucje faktoringowe (takie jak np. eFaktor) nie wymagają dopełnienia skomplikowanych procedur. Podstawą jest wiarygodność faktoranta, a sam limit faktoringowy można uzyskać na podstawie oświadczenia.
  • Elastyczność – faktoring to bardzo szeroka kategoria. Usługa finansowa jest dostępna w różnych formach (np. faktoring pełny, niepełny, odwrotny, eksportowy). Pozwala to wybrać model dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa.
  • Prostota – proces wnioskowania i samo przekazywanie faktur odbywa się drogą elektroniczną. To proste i szybkie, dlatego środki na rachunku faktoranta mogą pojawić się jeszcze tego samego dnia.
  • Poprawa relacji z kontrahentami – nie zawsze kontrahent godzi się na krótsze terminy płatności. Wielokrotnie wymusza on na mniejszym podmiocie zgodę na wydłużony termin płatności na fakturze. Dzięki faktoringowi firma nie tylko może przystać na taki warunek. Możliwość oferowania faktur z dłuższymi terminami zapłaty zwiększa konkurencyjność firmy i wzmacnia relacje biznesowe.
  • Wsparcie administracyjne – wybrane instytucje finansowe oferują dodatkowe usługi (np. monitorowanie terminów płatności), przez co przedsiębiorca korzystający z faktoringu może skupić się na bieżącej działalności.
  • Bezpieczeństwo – przy korzystaniu z usługi faktoringu ewentualne ryzyko niewypłacalności kontrahentów przejmuje na siebie faktor, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw.

Bezsprzecznie faktoring może być narzędziem, które pozwoli utrzymać płynność finansową, a tym samym uchroni przed bankructwem. Obecnie to rozwiązanie finansowe chętnie wybierane szczególnie w branżach z niskimi marżami, na przykład handlu czy transporcie, zwłaszcza międzynarodowym. Faktoring online jest powszechny także w budownictwie, co wynika z długich terminów płatności w tej branży. Natomiast coraz częściej faktoring jest traktowany nie tylko jako koło ratunkowe dla firmy, ale narzędzie umożliwiające rozwój przedsiębiorstwa.