Jak zresetować router? Co zrobić, kiedy laptop się grzeje? Czym się różni Office od Microsoft 365? Jaką myszkę kupić do biura? Internauci codziennie zadają setki podobnych pytań. Czy faktycznie mało wiemy o technologii? A może nie chce nam się porządnie nauczyć, dlatego non stop szukamy podpowiedzi?

Poradnik 2

Chcemy czy może musimy zgłębiać technologię?

Ktoś obdarzony sporą dozą arogancji mógłby powiedzieć, że żyjąc w latach 20. XXI wieku, powinniśmy mieć technologię w małym palcu. W kieszeniach nosimy przecież smartfony, na nadgarstkach smartbandy albo smartwatche, na ścianach wiszą Smart TV, mieszkania i domy mamy skomunikowane siecią wireless, mówimy do asystentów głosowych, korzystamy z kamer IP wraz z szeregiem inteligentnych czujników potrafiących ostrzegać przed chyba każdym możliwym zagrożeniem (no, może poza apokalipsą zombie).

Jak można tego nie ogarniać, skoro jesteśmy obstawieni tym wszystkim tak gęsto, jak częstochowska III Aleja znakami?

Okazuje się, że można. Wszak większość społeczeństwa ma własne auta i jeździ nimi codziennie, a mimo to odwiedzają mechaników, by wymienić olej i inne płyny oraz zmienić dwa razy w roku opony. Fakt posiadania oraz stałego użytkowania czegoś nie obliguje nas do znajomości wszystkich niuansów rządzącymi danym przedmiotem czy urządzeniem.

Używamy tego, co znajduje się na styku rzecz-użytkownik. Cała reszta nas nie interesuje – oczywiście do czasu. Co jakiś czas ktoś wpada na pomysł, że sam może wymienić filtr powietrza i kabinowy, bo części te nie są drogie, zdobywa się nowego skilla, a w kieszeni ostają się polskie złote.

Wtedy niezbędna staje się porada zawierająca szereg informacji. Swoista solucja, na którą składają się czynności zawarte w narzuconej z góry chronologii. W efekcie otrzymujemy bezcenną wiedzę.

Nie inaczej jest z technologią.

Uruchomić smartfon potrafi każdy. Połączyć go z domowym Wi-Fi również. Trudność może jednak sprawić udostępnianie internetu w ramach hotspotu, bo tego nie robi się na co dzień. Równie kłopotliwe może się okazać użytkowanie OTG do transferowania danych. Co więcej, sporo osób nie potrafi skonfigurować kopii zapasowej w chmurze. A czasem pojawia się taka konieczność.

Siłą rzeczy zmuszeni jesteśmy zasięgnąć gdzieś języka, a gdzie indziej można zajrzeć, jeśli nie do wyszukiwarki? Ona z kolei kieruje nas do poradników obecnych w sekcji blogowej sklepu internetowego. Czytamy je tak długo, aż nasza potrzeba zostanie zaspokojona contentem wartościowym, użytecznym, przyjaźnie podanym.

Nie mamy więc do czynienie z regresem, lecz z sytuacją, w której zasób wiedzy nieustannie przyrasta, a to, co już wiemy, potrafi się zdezaktualizować w iście ekspresowym tempie. Opanowanie tu i teraz wiedzy na temat jednego zagadnienia wymusi na nas w niedługim czasie poznania jego następcy. Znów będziemy musieli szukać pomocy w internecie. A gdzie zaglądać, jeśli nie do poradników technologicznych.

Poradnik 3

Jakich poradników szukają internauci?

Zakres tematyczny jest ogromny – od pytań ogólnych, dających ledwie podstawowe odpowiedzi, po ogromnie precyzyjne dylematy, będące domeną geeków, wręcz nerdów technologicznych. Pytania dzielą się też na dwie głównej intencje: informacyjną i zakupową.

Bo wszystko zależy od zasobu wiedzy oraz od aktualnych potrzeb użytkownika.

Zacznijmy od intencji zakupowej. Osoba stojąca przed pierwszym w życiu zakupem smartwatcha najpewniej poszuka poradnika zatytułowanego: Jak wybrać smartwatch? – lub – Jaki smartwatch kupić? Dopiero przeciera ten szlak, zdobywa pierwsze szlify.

Przyjąwszy solidną dawkę wiedzy, dalej mogą sami wertować oferty sklepów internetowych, bo rozumieją już co kryje się pod tajemniczymi dotąd oznaczeniami i symbolami. Rzecz jasna, mogą też pójść na skróty i skorzystać z produktów polecanych w poradniku albo z rankingów.

To też są swego rodzaju poradniki, głównie wypełnione propozycjami skatalogowanymi w przedziałach cenowych (np. smartwatche do 200 zł, do 500 zł, do 1000 zł) lub podzielonych na kategorie rzeczowe, dedykowane pod konkretne przeznaczenie (np. smartwache do pływania). W rankingach polegamy w dużej na autorytecie portalu oraz autora, posiłkując się przy tym komentarzami i opiniami kupujących pod polecanym produktem.

Z drugiej strony mamy intencję informacyjną. Ona sprawia, że internauci zadają pytania w rodzaju:

  • Jak zresetować router?
  • Jak podłączyć pada PS4 do PC?
  • Jak sparować TV ze smartfonem?
  • Jak sprawdzić prędkość internetu?
  • Jak wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze?
  • Jak zmienić PDF na Excel?
  • Jak wydzielić partycję na dysku Windows 11?
  • Dlaczego laptop nie widzi Wi-Fi?

Forma tych pytań dobitnie wskazuje, że użytkownik ma już sprzęt w rękach, kupił go już i zna go na tyle dobrze, by radzić sobie na co dzień. W pewnym momencie pojawił się jednak problem wynikający z niewiedzy, bądź braku doświadczenia.

Wówczas niezbędny staje się poradnik w formie solucji – przejrzysta instrukcja rozpisana krok po kroku. Tekst, który niemalże za rękę przeprowadzi przez kolejne procesy, by na końcu zapewnić pożądany efekt.

Nietrudno się domyślić, że rozwój technologii uśmierca część pytań, lecz na ich miejsce zjawiają się nowe, świeże, aktualne. Nikt nie potrzebuje już porad dotyczących Windowsa 7 i 8, za to multum ludzi wyszukuje tematy związane z Windowsami 10 i 11. Nie ma opcji, byśmy co jakiś czas nie rozszerzali technologicznej wiedzy.

Jak rozpoznać wartościowy poradnik?

W wartościowym poradniku nie ma lania wody, lecz są w nim konkrety podparte przykładami i wartościowymi komentarzami. Dobry poradnik wolny jest od płytkich wstępów w rodzaju: W dzisiejszym świecie [tu produkt z poradnika] cieszy się coraz większą popularnością – albo – szukając [produkt z poradnika] wybierz to, co najlepiej pasuje do Twych preferencji i oczekiwań.

Autor, który zna się na rzeczy, wie, że tego nie potrzebujesz. Potrafi ponadto podzielić tekst na rozdziały ułatwiające wyszukiwanie dokładnie tych zagadnień, które najbardziej interesują czytelnika. Przedziela też treść śródtytułami, rozkawałkowuje content właściwy na akapity łatwe do przyswojenia, przyjazne dla oczu.

W wartościowym poradniku występują wyliczenia i wypunktowania, na przykład, gdy pojawia się lista lub sekwencja czynności do wykonania. To dużo bardziej czytelnie niż informacje wypisane po przecinku.

Poza tym poradnik powinien zawierać screeny, grafiki oraz wykresy, dzięki którym czytelnik zobaczy, gdzie i co kliknąć (jest to szczególnie przydatne w ustawieniach systemowych), a także co wyświetli się mu na ekranie. Ten prosty zabieg pozwala poczuć się pewniej, a to nieodzowne przy wykonywaniu czegoś po raz pierwszy. Rosnąca świadomość wagi relacji budowanych w ten sposób w internecie przekłada się na coraz lepsze poradniki technologiczne.

Ciekawe poradniki technologiczne znajdziesz w sklepie internetowym TechLord