Telefony już dawno wkroczyły w świat fotografii. Mało tego, odebrały spory kawałek rynku dedykowanym fotografii urządzeniom. Nic więc dziwnego, że powstało sporo akcesoriów, które mają pomóc w tworzeniu jeszcze lepszych zdjęć i filmów. LIT Flash to prawdziwa, zaawansowana lampa ksenonowa dla naszych telefonów, chociaż wygląda jak zabawka ;)

Podobnych rozwiązań opartych na diodach LED są całe setki. Od miniaturowych urządzeń wielkości pudełka z zapałkami jak iBlazr po wielkie panele, które trzeba montować na statywach. Te ostatnie produkuje lubiany przez ekipę DailyWeb Godox. Godox ma też w ofercie jedyną lampę ksenonową Flash, która dedykowana jest telefonom, ale nawet ona ustępuje LIT Flash.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Prawie jak dobra „reporterka”

Pewnie myśleliście, że można ten produkt traktować jedynie z przymrużeniem oka. LIT Flash ma jednak całkiem dobre parametry, które dorównują mniej zaawansowanym lampom reporterskim.

Wystarczy wspomnieć o mocy 40Ws (ekwiwalent dla liczby przewodniej równej 32). Sterowanie siłą błysku w przedziale od 1/1 do 1/256 mocy, wsparcie dla trybu HSS (High Speed Sync) z najkrótszym czasem nawet 1/30,000. Temperatura barwy światła wynosi 5500 K. Lampa ma przeładowywać się w czasie między 0.1 a 2,5 sekundy. Ma też pozwolić na efekt stroboskopu z możliwością regulacji siły błysku i odstępu czasu między błyskami.

C18534BB 4329 4787 A86E A64E6F29732F

LIT Flash pozwoli na połączenie w system nawet 4 takich lamp oraz mocowanie na standardowym statywie. Bateria ma wystarczyć na 200 błysków z pełną mocą (co przekłada się na jakieś 400 podczas standardowego użytkowania). Co ciekawe lampa będzie zasilana wbudowanym akumulatorem, który naładujemy za pośrednictwem USB typu C. Lampa ma rozmiary 105 x 65 x 38 mm przy wadze 250 gram.

Sterowana poprzez aplikację

Nasze telefony nie posiadają gorącej stopki jak aparaty fotograficzne. LIT Flash połączymy z telefonem za pośrednictwem BT i dedykowanej aplikacji. To właśnie aplikacja będzie stanowiła o potędze tego gadżetu. O samej aplikacji wiemy niewiele, ale znajdziemy tam podobno szereg funkcji i ustawień (lampa ma tylko jeden zewnętrzny przycisk i można nim wyzwolić dodatkowy błysk).

Aplikacja pozwoli sterować fleszem z odległości nawet 40 metrów. Pozwoli też na znalezienie na mapie urządzenia w przypadku zgubienia. Aplikacja dostępna jest dla iOS. Wersja dla Androida zostanie wydana w niedługim czasie.

E1B712F7 84CB 4185 99F1 92B1F1E506B7

Projekt z KickstarTera, który wypali!

Słoweński pomysł jest świetny. Sfinansowano go już w ponad 135%, a zostało jeszcze 2 tygodnie do końca kampanii. Cenę urządzenia producenci ustalili na 179 dolarów (około 685 zł) podczas jej trwania i prawie dwukrotnie więcej po jej zakończeniu. Co ciekawe wszystkie egzemplarze w promocyjnej cenie wyprzedano (następny próg to 199 dolarów).

Gotowy produkt ma trafić do pierwszych nabywców już w lutym przyszłego roku. Przyznam się szczerze, że nie wiem, co bardziej mi się podoba — możliwości i moc lampy, czy jej niesamowity wygląd :)

Link do kampanii na KickStarterze

Link do galerii zdjęć na Flickr wykonanych z pomocą LIT Flash