Czy zastanawialiście się kiedyś która sztuczna inteligencja może pochwalić się najwyższym IQ? Grupa chińskich badaczy postanowiła rozwiać wszelkie wątpliwości!

Feng Liu, Yong Shi i Ying Liu w 2015 roku stworzyli test IQ dla sztucznej inteligencji. Testowi zostały poddane najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe, uważane za jedne z najbardziej zaawansowanych systemów AI na świecie. Kilka dni temu została opublikowana aktualizacja badań, która bazuje na testach przeprowadzonych w zeszłym roku. Okazuje się, że najbardziej inteligentną wyszukiwarką pozostaje Google, wyprzedzając chińskie Baidu i Binga. Siri, inteligentny asystent Apple zanotowało wynik dwukrotnie gorszy od zwycięzcy.

Wyniki IQ poszczególnych wyszukiwarek:
• Google – 47.28
• Baidu – 32.92
• Bing (Microsoft) – 31.98
• Siri (Apple) – 23.9

Google z IQ sześciolatka

Choć Google wyraźnie przoduje wśród badanych systemów, jego wynik jest gorszy niż… IQ przeciętnego sześciolatka (55.5)! Wynik Google to także 2 razy mniej niż IQ przeciętnego 18-latka (97) oraz ponad 3 razy mniej niż słynne IQ Dody (podobno 158).

Wcale nie oznacza to jednak, że wynik Google jest słaby. W badaniach opublikowanych w 2015 roku (na podstawie wyników wyszukiwań z 2014) Google osiągnęło wynik na poziomie 26.5, a Badu 23.4. Wynika z tego, że u obu wyszukiwarek poziom inteligencji wzrósł o ok. 80% w ciągu zaledwie dwóch lat. Czy taka dynamika wzrostu to dowód na to, że powinniśmy zacząć się obawiać?

Ludzkość vs. Sztuczna inteligencja

Chociaż sztuczna inteligencja jest obecnie jednym z najbardziej interesujących obszarów badań naukowych, potencjalne zagrożenia, jakie niesie za sobą jej rozwój, budzą wielkie kontrowersje. Liu, Shi i Liu proponują nowy model klasyfikacji inteligencji systemów sztucznej inteligencji w kontekście zagrożenia, jakie stwarza dla ludzi. Ich propozycja opiera się na porównaniu cech AI i cech ludzkiej inteligencji skupiając się na czterech obszarach wiedzy zwanych: input, output, mastery i creation, co można przetłumaczyć jako wkład, wydajność, doskonalenie i tworzenie.

Skalę otwierają systemy AI o mniejszym stopniu zaawansowania (zwane Systemami Pierwszego Stopnia), które nie są w stanie wymieniać informacji z ludźmi. Systemy drugiego stopnia – takie jak smart TV czy pralki automatyczne, są w stanie kontrolować programy, na których pracują, lecz nie są w stanie same się ich nauczyć.

Trzeci stopień obejmuje komputery osobiste i smarfony, które mogą być zaprogramowane, a ich zdolności aktualizowane. Systemy Czwartego Stopnia to np. algorytmy Google czy Baidu, które posiadają zdolność adaptacji w zależności od informacji wymienianych w chmurze.

Ostatni, piąty stopień skali to sztuczna inteligencja, przed jaką ostrzega m.in. Elon Musk – zdolna do „ciągłego udoskonalania i tworzenia nowej wiedzy, samouczenia się oraz możliwością osiągnięcia wartości nieskończonych w miarę upływu czasu”. Systemy, które osiągną ten poziom, będą w stanie nie tylko sięgnąć lecz także wraz z upływem czasu – znacznie przekroczyć możliwości ludzkiej inteligencji.

Według większości ekspertów powstanie Systemów Piątego Stopnia to kwestia maksymalnie 20-30 lat. Patrząc jednak na tempo dynamiki rozwoju, całkiem możliwe, że ten krok może zostać osiągnięty jeszcze wcześniej.