Mam dla Was co dzisiaj coś specjalnego, mianowicie NAJWYŻSZĄ stronę internetową i to nie żart, to prawdziwy eksperyment.

Gdy człowiek był młody i miał w sobie dużo chęci, samozaparcia i przede wszystkim miłości do nauki HTML, a nie wiedział jak tworzyć podstrony i je linkować, to tworzył długie tasiemce, na kilka scrolli myszą. Bohater dzisiejszego projektu mimo najpewniej swojej bogatej wiedzy i umiejętności postanowił popłynąć pod nurt i zrobił… najwyższą stronę internetową. Dobrze przeczytaliście, nie najdłuższą, a najwyższą. Gdyby była najdłuższa to najpewniej nie wzbudziła by tak wielkiego zainteresowania.

highest
Strona projektu World’s Highest Website

Po wejściu do serwisu wita nas komunikat o wyborze języka, a co jest dużym zaskoczeniem, jest nawet nasz język Polski. Następnie kilka słów wyjaśnienia i już tylko pozostało przewinąć scrollem myszy do dołu ekranu, widząc bezkres miarki. Niech Was jednak nie zwiedzie teoretyczna prostota tego zadania, bo diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się, że jeśli chcielibyście dojść do końca strony, przewijając ją klasycznie za pomocą myszy, to najpewniej Wasz palec wskazujący pokonał był trasę 18km. To nie jest zadanie dla zwykłych palców, tylko palców ultra maratończyków i to tych z ogromnym doświadczeniem!

Najdłuższa strona internetowa

World’s Highets Website to jednak nie narzędzie do ćwiczeń palca, ale eksperyment, który polega na sprawdzeniu jak zachowują się poszczególne przeglądarki przy tak bardzo rozbudowanej, przynajmniej jeśli o długości chodzi, stronie internetowej.

Znajdujesz się na Najwyższej Stronie Internetu. Jej wysokość to aż 18,94 km (około 11,77 mili), jednak przewijanie każdego z nich to czysta przyjemność. Do dzieła! Szczegóły techniczne znajdziesz na samym dole strony. Możesz się tam dostać przewijając całą zawartość ręcznie, możesz również skorzystać z usług windy hipertekstu, która przeniesie Cię tam z prędkością światła. Za darmo.

Jak się okazuje że długość 18,939 583 km to wartość maksymalna, jaką są w stanie obsłużyć silniki przeglądarek takich jak np. Firefox. Nie będzie zaskoczeniem, że w IE oczywiście nie działa nic i nawet nie ma możliwości technicznej zbadania, jaką długość archaiczna przeglądarka od Microsoftu obsłuży. To jednak bez znaczenia, bo to już trup.

Kwestie problematyczne: Przeglądarki obsługiwane przez Gecko, takie jak Firefox, zachowują się interesująco, gdy próbujemy postawić stronę wyższą niż 18,939583 km – „kurczą się” albo „zapadają”. Internet Explorer nie akceptuje odnośników zewnętrznych, pozostawiając tekst w niezmienionej formie. Nie da się też poprawnie oszacować, czy strona w IE ma rzeczywiście 18,94 km wysokości (choć i tak jest bardzo wysoka; lub długa – jak zwał tak zwał).

Jak podaje twórca, strona to kawałek banalnego kodu HTML i CSS, a jednak obie te przeglądarki sobie z dłuższą wersją nie radzą. Mało tego, na stronie projektu widnieje ogłoszenie, że jeśli znacie rozwiązanie problemu, to powinniście prędko zgłosić się do autora, bo za wskazanie i pomysł przewidziana jest nagroda.

Za projektem stoi Jens Oliver Meiert, za którego trzymamy mocno kciuki, by udało się rozwiązać zagadkę i stworzyć jeszcze wyższą stronę, a przy tej okazji drobna sugestia. Gdyby jeszcze mierzyć dokąd doscrolluje użytkownik, mielibyśmy doskonały element grywalizacji!

NASA straciła kontakt ze swoim satelitą wielkości mikrofalówki