OpenAI w czwartym dniu swojego wydarzenia shipmas ogłasza kolejne nowinki. Tym razem dotyczą one narzędzia Canvas w ChatGPT.
Muszę przyznać, że OpenAI mnie zaskoczyło. Sądziłem, że firma ogłosi szczegóły na temat Sory dopiero pod koniec swojego 12-dniowego święta, a stało się to już przedwczoraj. Co prawda Polska jest chroniona jakiś magicznym pierścieniem antytechnologicznym i niestety, aby skorzystać z generatora wideo trzeba pomóc sobie VPN-ami.
Wczorajsze, wieczorne ogłoszenie dotyczy narzędzia Canvas, które było wcześniej już dostępne, ale tylko dla programistów oraz w ramach programu beta. Teraz będzie publiczne i Polacy też będą mogli skorzystać z nowego udogodnienia.
Canvas wychodzi z wersji beta
Canvas pozwoli użytkownikom na interakcje z ChatGPT w zupełnie inny sposób niż to miało miejsce dotychczas. Nie będzie to forma chatu, a formuła podobna do dokumentów Google, czy innych arkuszów roboczych służących do pisania lub kodowania.
Co to oznacza dla użytkownika? Przede wszystkim wyniki interakcji z ChatGPT mają być bardziej zaawansowane, co ma pomóc w tworzeniu dłuższych, skomplikowanych tekstów. To odpowiedź na bardzo ograniczony UX głównego narzędzia OpenAI i oczywisty ruch firmy w kontekście konkurencji, która wdraża na rynek podobne narzędzia, chociażby Gemini, czy Copilot.
Wersja stabilna została ulepszona o kolejne funkcje. Po skopiowaniu kodu z Pythona do ChatGPT będziemy mogli rozpoznać kod i przejść do trybu edytora kodów, aby pomóc w debugowaniu lub znalezieniu błędów. Użytkownicy mogą również uruchomić kod bezpośrednio w interfejsie i zidentyfikować wszelkie problemy. Canvas jest już dostępne – również w Polsce. Poniżej okienka do wpisywania komend w ChatGPT wystarczyć wybrać odpowiednią ikonkę i już można się cieszyć nowym narzędziem.
Co jeszcze pokaże OpenAI w ramach shipmas?
Co jeszcze OpeAI planuje zaprezentować podczas shipmas? Szczerze mówiąc – po opublikowaniu informacji o Sorze, to ja sam wyczekuje jeszcze dwóch innowacji. Pierwszą z nich jest nowa wersja ChatGPT, czyli ChatGPT-5, a drugą przeglądarka internetowa. Sam Altman już jakiś czas temu zapowiedział, że pracują nad nią, więc kto wie – może przyszłość przeglądania treści i realnego konkurenta dla Google’a jest na wyciągnięcie ręki?
Shipmas – dzień 3/12: Sora, czyli generowanie wideo od OpenAI
Okaże się to niebawem. Kolejne informacje w ramach shipmas będziemy otrzymywać codziennie, od poniedziałku do piątku o godzinie 19:00 czasu polskiego – aż do 20 grudnia 2024 roku.