To już mój ostatni tekst na temat targów IFA 2013 w Berlinie. Wyczerpałem przygotowane wcześniej tematy. Chociaż jeszcze nie doszedłem po niej do siebie, postanowiłem spisać krótkie wrażenia. Znajdziesz tu to, co mnie zaskoczyło, oczekiwania względem targów i całkiem subiektywną opinię na temat nowych organizatorów.

To już 4 raz gdy wraz z ekipą dailyweb mogłem uczestniczyć w tych targach. To jednak pierwszy raz, gdy robię to w roli pełnoetatowego dziennikarza. To również pierwszy raz z nowymi włodarzami targów. Bo trzeba Wam wiedzieć, że ci w tym roku się zmienili. Czy przez to zmieniły się też targi?

//dzisiaj na dailyweb

Postawione wyżej pytanie, to niejedyne, które sobie zadaję. Wciąż w głowie pojawiają się te, czy może mogłem lepiej wykorzystać czas, czy mogłem zrobić coś lepiej i przede wszystkim, czy mogłem zobaczyć więcej?

Targi IFA 2023 w Berlinie są dłuższe niż myślicie

Targi IFA odbywały się od 1 do 5 września. W przyszłym roku (2024) targ będą obchodziły 100 urodziny. Wyjątkowy charakter i atmosfera wydarzenia sprawiły, że targi na przestrzeni lat odbywały się również pomimo kryzysów, wojen, czy załamań na rynku. To jedne z nielicznych targów, które odwiedziliśmy w czasie pandemii. W tym roku organizatorzy kolejny raz zgromadzili ponad 2000 wystawców. Targi odwiedziło natomiast ponad 150,000 uczestników.

PocketBook

Pisałem o tym, że targi zaczęły się z początkiem września. To w zasadzie półprawda, dla nas dziennikarzy zaczynają się one wcześniej. Już na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem przedzieraliśmy się poprzez niezłożone jeszcze stoiska i niekompletne hale. Ten czas to dni prasowe, podczas których w teorii jesteśmy w stanie porozmawiać z wystawcami i bez problemu poobcować ze sprzętem.

Dla naszej redakcji i dla mnie prywatnie zaczęły się one jeszcze wcześniej. Bukowanie pociągów, hotelu, pakowanie sprzętu, uzupełnianie braków, transfery i wymiana pieniędzy, planowanie pracy i spotkań –  to wszystko musiało wydarzyć się znacznie wcześniej.

MONDO by Defuncs

Targi oficjalnie zakończyły się wczoraj. My wyjechaliśmy wcześniej. Mimo to praktycznie do teraz myślami byłem jeszcze na halach Messe Berlin, gdzie odbywała się IFA 2023. Przywialiśmy sporo materiału, którego nie sposób wydać w trakcie obecności na targach. Wraz z tym ostatnim, przychodzą przemyślenia.

Było intensywnie, bardzo intensywnie

W trakcie pierwszych dni nagraliśmy kilkanaście wywiadów, które już w większości (albo nawet już wszystkie) opublikowaliśmy na naszym profilu YouTube. Przygotowania do nagrywek, tranzyt między halami i samymi nagrania zajęły nam bardzo dużo czasu. Nie pomogło w tym nawet perfekcyjne planowanie Sebastiana i Marcina, którzy mieli wszystko dopięte na ostatni guzik. Dwa pierwsze dni praktycznie wyłączyły nas z poznawania tego, co każdy chyba z nas najbardziej w tych targach kocha — nieznanych i zaskakujących produktów.

Yale

Sebastian, rozmawiając z przedstawicielką pewnej firmy, stwierdził, że IFA była dla nas świętem. Imprezą, na którą wszyscy czekamy. To dlatego, że wszyscy jesteśmy geekami, którzy kochają zabawki. Tegoroczna edycja targów, kazała nam walczyć o każdą minutę. Czasu i tak nam brakowało.

Sporo wrażeń i zabójcze tempo

Zacznijmy od tego, że ze względu na brak czasu, a przez to swobodne i dokładne przemierzanie hal, mam poczucie, że coś mi umknęło. Nie chodzi tu o kawę serwowaną w hali prasowej (której nie było nawet czasu odwiedzić) a o premiery, których nie widziałem.

Zeszłoroczna edycja nie była najciekawszą, mimo iż udało nam się zgromadzić rekordową liczbę materiałów. W tej po prostu aż roiło, się od rzeczy, które nas ominęły — telefon torebka od Honora (Honor V Purse), składany Tecno Phanton V Fold (o którym pisał Marcin), opisywany przez Łukasza Lenovo Legion Go czy nowy Fairphone 5. Premierę miały też nowe zegarki Withing. Były też premiery, które zatrzęsły całymi targami, jak urządzenie firmy Ohh-Med, która pokazywała urządzenie z manekinem, któremu dyndał członek…

Aparaty myFirst to dobry pomysł, żeby zainteresować nasze dzieci sztuką i kreatywnymi zabawami. Nagraliśmy wywiad na IFA 2023 w Berlinie

Było tam niewątpliwie też sporo innych firm, które pokazywały cuda, które pewnie niestety przegapiliśmy. Na pocieszenie znalazło się jednak kilka perełek — to czadowe słuchawki MONDO, kolorowe czytniki PocketBook, nowości od EVE (firmy, którą uwielbiamy) czy szalenie popularną w sieciach społecznościowych firmę Sharge. Widzieliśmy się też z naszymi rodakami, którzy na stoisku 3mk prezentowali nowości a na TITAN Haptics prototypy mieczy świetlnych. Prywatnie zabrakło mi też czasu, by pokazać Wam nowości z dziedziny elektromobilności, której na targach było całkiem sporo (w sumie udało nam się złapać tylko nowości od Sharpa).

[VIDEO] Niesamowicie wyglądające i brzmiące słuchawki Mondo od Defunc to moje największe odkrycie IFA 2023

Co do organizacji targów, trzeba przyznać, że mimo iż zajmowała się nimi nowa firma, to stały one na naprawdę wysokim poziomie. Zasadniczo nie byliśmy w stanie wyłowić nic, co by nas stresowało lub co działałoby inaczej, niż powinno. Jedyne czego mi zabrakło po stronie organizatora to repostowania materiałów redakcyjnych na oficjalnym koncie IFA na Instagramie. W ten sposób zawsze namierzaliśmy ciekawe premiery i wyjątkowe produkty, pochowane po zakamarkach targowych hal. Druga rzecz to spotkania plenerowe — uwielbialiśmy wyspy, które przygotowywała marka Fritz i na której można było złapać trochę oddechu (i napić się tak samo brzmiącej koli ;D ) – w tym roku nie było na nią zgody.

Jeszcze jakieś przemyślenia? Na pewno! W przyszłym roku chiałbym więcej czasu spędzić na stosikach startupów, mało znanych firm i premierach nowości. Mam też zamiar zabrać całkiem inny sprzęt, który podniesie jakość tworzonych materiałów.

Nie wiem, jak Wy, ale ja już nie mogę się doczekać!

Wszystkie artykuły z IFA 2023 w Berlinie znajdziecie tutaj.