Na targach IFA 2023 pełno było premier. Widzieliśmy też kilka prototypów. Jednym z nich był fascynujący czytnik oparty na systemie Android, który obsługuje również ręczne notatki – PocketBook InkPad X Pro.

Na stoisku firmy PocketBook widzieliśmy kilka nowości. Sebastian zachwycał się możliwościami i jakością kolorowych wyświetlaczy w modelu PocketBook InkPad Color 2. Ja natomiast z ciekawością przyglądałem się modelowi PocketBook InkPad X Pro, którego nie ma jeszcze na rynku.

//dzisiaj na dailyweb

Urządzenie będzie miało sporą konkurencję. Na rynku jest już bowiem kilka podobnych sprzętów, jak Onyx Boox Note Air 2, Kindle Scribe czy też reMarkable 2, a nawet iPad Mini.

PocketBook InkPad X Pro stworzony, by notować

To następca, lub też rozszerzona wersja czytnika, który premierę miał w październiku 2019 roku (do sklepów trafił na wiosnę 2020). Model ten charakteryzował się 10-calowym ekranem i wsparciem tworzenia odręcznych notatek.

InkPad X Pro

W przypadku PocketBook InkPad X Pro jest tak samo. Model ten znacznie różni się jednak od swojego poprzednika. Jest niemal w każdej materii lepszy, wprowadza nowe funkcje i dodatki. Pracuje też pod kontrolą systemu Android 8. Z jednej strony wiemy, że to nie jest najnowszy system. Z drugiej jednak utarło się stosowanie go w czytnikach i chyba tylko Onyx stosuje nowszy Android 11.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Urządzenie ma rysik i digitizer od Wacoma, co ma zagwarantować odpowiednią czułość i responsywność. Na pokazywanym urządzeniu będziemy też mogli zainstalować aplikację polskiej księgarni Legimi, która niewątpliwie kojarzy nam się z firmą PocketBook.

PocketBook

Na pierwszy rzut oka, oprogramowanie testowego urządzenia działało bardzo dobrze (mimo iż był to egzemplarz testowy). Miało też kilka fajnych rozwiązań programowych, jak dodatkowe menu w kształcie półkola, wyświetlane w miejscu dotyku.

Model ten jest niewątpliwie stworzony na fali popularności elektronicznych urządzeń do ręcznego notowania. Sam jestem tym pochłonięty i widzę, tu ogromny potencjał urządzenia. Mało tego PocketBook InkPad X Pro ma wsparcie dla Google Service Support — powinno więc mieć dostęp do oficjalnego sklepu z aplikacjami. Wydaje mi się, że nawet widziałem tę możliwość na testowym urządzeniu. Nie, nie wydaje mi się, nawet na zdjęciu to widać ;D .

PocketBook InkPad X Pro wspiera również odtwarzanie audio po USB C, oraz poprzez Bluetooth. Możliwe jest więc słuchanie muzyki w trakcie czytania, lub audiobooków jeśli preferujemy je bardziej od elektronicznych książek.

PocketBook

Urządzenie niedługo powinno pokazać się na sklepowych półkach. Jego cena ma wynosić 1899 zł. Więcej informacji na stronie PocketBook.

Pełna specyfikacja

Typ wyświetlacza E Ink Mobius
Rozdzielczość 1404 × 1872
Przekątna 10,3” (26.12 cm)
DPI 227
Głębia kolorów 16 poziomów szarości
Wyświetlacz dotykowy Pojemnościowy, multidotykowy
Digitalizer i Rysik Tak (od Wacom)
Podświetlanie Tak (SMARTlight)
Procesor Quad Core (4 × 1,8 GHz)
RAM 2 GB
Pamięć 32 GB
Bateria 3200 mAh
G-sensor Tak
Sensor etui Tak
Wi-Fi Tak (2.4 GHz)
Bluetooth Tak (4.2)
Typ USB USB Type-C
Wsparcie OTG Tak (tryb pamięci przenośnej)
Audio poprzez USB Tak (poprzez 3.5 mm adapter)
System Android 8.1
Formaty tekstu AZW, AZW3, DOC, DOCX, EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PRC, RTF, TXT
Formaty obrazów PNG, BMP, JPG, JPEG
Formaty audio MP3, WAV
Formaty audiobooków MP3, WAV
Usługi sieciowe PocketBook Cloud (aplikacja PocketBook Reader )
Aplikacje Przeglądarka, Google Service support, PocketBook Reader, Muzyka, Galeria
Wymiary 249 х 173.4 х 7.7 mm
Waga 350 g
Dostępne kolory Mist Grey (jasno szary)
Zawartość zestawu Czytnik, kabel USB Type-C, rysik, etui ochronne w formie okładki, gwarancja i instrukcje