Nietypowa nazwa firmy wciąż nie przestaje odzwierciedlać jej ideałów, ponieważ Fairphone 5 wciąż podąża wytartą ścieżką, stając się największym przyjacielem ekologii i ludzkiego życia.

Firma Fairphone pojawiła się na targach IFA 2023 z kolejna odsłoną swojego urządzenia. Na ich stoisku byliśmy już pierwszego dnia, ale nie było ono jeszcze przygotowane. Wielka szkoda, że nie udało się wrócić chociażby na krótką rozmowę, ponieważ byłoby o czym rozmawiać. Fairphone 5, jak sama nazwa wskazuje, chce dalej być fair.

//dzisiaj na dailyweb

Firma Fairphone wcale nie zamierza przestać dbać o dobre kontakty z naturą i człowiekiem. Ekologiczne zaangażowanie widzieliśmy już na przykładzie trzeciego modelu, gdy Daniel opisał niegodziwe zachowania watażków, którzy lekceważą ludzkie życie. Firma chciała wyjść temu na przeciw. W jaki sposób? Zachęcam do sprawdzenia wiadomości opisującej Fairphone 4 z ubiegłego roku, gdy nasza ekipa gościła na IFA 2022, żeby poznać odpowiedź – chociaż opis piątki również rzuca światło na te kwestie. 

Fairphone 5 chce dożyć godziwej starości   

Na wstępie poruszmy temat przyszłościowego działania urządzenia. Dzięki unikalnemu chipsetowi o przedłużonej żywotności i obiecującemu wsparciu smartfon powinien przeżyć długie lata. Dodatkowo będzie objęty systemem operacyjnym, aktualizacjami oprogramowania i zabezpieczeń do 2031 roku. A żeby tego było mało, firma dorzuca 5 lat gwarancji. Jak widać, to wciąż propozycja na lata.  

fairphone 5

Zaskakiwać może też prosta budowana modelu. Został on wykonany z myślą o trwałości, powinien być także łatwy w naprawie dzięki modułowym częściom. W materiałach reklamowych możemy zauważyć liczne grafiki nawiązujące do tej nietypowej zalety, które przedstawiają rozłożone bebechy. Rozłożenie modułów zapowiada się nad wyraz prosto i zwraca uwagę na potrzeby planety.  

Skoro już przy niej jesteśmy, Fairphone 5 składa się aż w 70% z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu. Jak widać, kwestie ekologiczne to nie tylko chwyt marketingowy. Poza tym elementem wspominałem także o poszanowaniu człowieka. Przedsiębiorstwo stara się podejść do każdego pracownika z szacunkiem, dlatego każda “piątka” wesprze ludzi, oferując dodatkowo kasiasty bonus.  

Firma dwoi się i troi, żeby unikać i ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Efektem tego są nie tylko trwałość sprzętu i wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu, lecz także zasilanie produkcji podzespołów energią w 100% odnawialną. Kupno smartfona można więc uznać za danie nowego życia lub poddanie recyklingowi dokładnie takiej samej ilości odpadów. Temat współcześnie ważny i godny pochwały, ale jak ze specyfikacją? 

fairphone 5

Fairphone 5 zadowoli konsumentów oferowaną specyfikacją?

Urządzenie powinno przypaść do gustu nie tylko zwolennikom ekologii, lecz także fanom fotografii. Każdy aparat wyposażony jest w 50 Mpx i oferuje do tego kilka fajnych trybów, dzięki którym docenimy nocne wypady i portrety swoich znajomych. Co ciekawe, mamy 3 fotograficzne oczka, z czego jedno jest z przodu – nastawione głównie na selfie.  

W kwestii filmów możemy liczyć na rozdzielczość 4K czy Slow Motion do 240 klatek. Drobna uwaga, wideo w rozdzielczości 1080p jest w 30/60 klatkach, natomiast w 4K tylko 30. Fajnie, że podczas nagrywania można wykorzystać tryb stabilizacji, który znacząco wpływa na drgania. Akurat jestem fanem takich bajerów, zwłaszcza że tutaj wygląda to naprawdę dobrze.  

Rozgadałem się na temat samych ogólników, więc może przejdę do konkretniejszych informacji. Oprogramowanie obsługuje trzynastą odsłonę Androida, więc fani zielonego ludka mogą być zadowoleni. Oczy konsumentów z pewnością zwrócą uwagę na ekran OLED (6,46, 2770x 1224 px, 90 Hz).

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Internauci natomiast docenią dostęp do prędkości sieci 5G. Bateria (4200 mAh) ma natomiast wytrzymywać 32 godziny użytkowania. O ślamazarne ładowanie nie musimy się martwić, ponieważ 50% zapełnionego paska mamy zauważyć po 20 minutach karmienia energią. Być może oberwie się konfiguracji, która obejmuje tylko 8 GB RAM oraz 256 GB wbudowanej pamięci flash. 

Łączność bezprzewodowa nastawiona jest na Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.2 W przypadku łącz i gniazd możemy mówić o USB typu C, slocie na dwie karty SIM i slocie przeznaczonym na karty pamięci micro SD. W modelu zaimplementowano procesor Qualcomm QCM6490 (2,70 GHz).  

Sprzęcior wyceniono w oficjalnym sklepie na 699 euro. Wysyłka rozpocznie się 14 września w zależności od wybranego koloru. Zamówienia mają być wysyłane według kolejności zgłoszeń.