Zamknąłem dziś swoje teksty na temat IFA 2023, czas więc na tradycyjne podsumowanie tych targów. Sprawdźcie moje ulubione monety targów i te, o których wolałbym zapomnieć. 

Wprawdzie to dopiero moje drugie targi IFA, jednak mogę je porównać do poprzednich czy chociażby do barcelońskich MWC. Zapraszam więc na subiektywne podsumowanie targów IFA 2023, które wczoraj skończyły się we wtorek Messe Berlin.

//dzisiaj na dailyweb

W tym roku Daniel przygotował zupełnie inny tekst, niż w zeszłym roku. Ja poszedłem trochę na łatwiznę i skopiowałem zeszłoroczny pomysł, zbierając po trzy najlepsze i najgorsze momenty berlińskich targów. Mam nadzieję jednak, że ten odgrzewany kotlet będzie Wam smakował.

IFA 2023 / fot. IFA
IFA 2023 / fot. IFA

TOP 3: najlepsze sprzęty IFA 2023

Podobnie jak rok temu, w tym roku na IFA nie było za wielu głośnych premier. Mimo to zdecydowanie nie brakowało sprzętów, które chciałbym mieć, bądź chociaż je przetestować. Poniżej znajdziecie trzy z nich. 

Powerbanki Sharge

Produkty Sharge obserwuję od czasów gdy firma nazywała się Shargeek i zbierała fundusze na swoje niesamowicie wyglądające sprzęty przez kampanie crowdfundingowe. Na IFA 2023 miałem okazję pobawić się Shargeek 100 i 130, a także najnowszym powberbankiem ICEMAG i nie ukrywam, że bardzo chciałbym go przetestować. Sprzęt ten podoba mi się na tyle, że mimo, że zupełnie nie potrzebuję powerbenka, zastanawiam się nad jego zakupem. Więcej o ICEMAG i ogólnie o firmie Sharge, przeczytasz w moim artykule z IFA 2023. 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Eve Play

Jako posiadacz starego wzmacniacza z odtwarzaczem cd i gramofonem poszukuje od jakiegoś czasu rozwiązania, które pomoże mi połączyć ten zestaw z moim telefonem. Po ubiciu przez Google Chromecasta Audio wciąż nie znalazłem idealnego narzędzia. Na takie wyrasta Eve Play, dzięki któremu nasz amplituner i ulubione kolumny mogą działać bezprzewodowo w ramach AirPlay 2 i w systemie multi room. To ostatnie możliwe jest dzięki systemowi, który mierzy opóźnienia i koryguje je tak, by dawały spójny efekt tej samej muzyki w różnych miejscach. Więcej o sprzęcie przeczytasz w tekście Daniela. Możesz także zapoznać się z naszą rozmową z przedstawicielką firmy Eve. 

Eve Play
Eve Play fot. D. Buliński

Retro słuchawki Mondo od Defunc  

Zawsze mówię, że nie mam sentymentu do lat 90, bo żyłem w latach 90 i dobrze pamiętam wady tych czasów. Jestem jednak projektantem i obok takich designerskich perełek nie mogę przejść obojętnie. Zwłaszcza że za designem idzie tu jakość wykonania i dźwięk. MONDO Freestyle headphones stworzone zostałyby dostarczyć nam głębokiego basu. Są lekkie i kompaktowe. Obsługują Bluetooth 5.3. Czas pracy na baterii to maksymalnie 28 godzin. Pasmo przenoszenia wynosi 20 Hz do 20 kHz. Dostępne będą od listopada w trzech kolorach.

MONDO by Defuncs
MONDO by Defuncs fot. D. Buliński

TOP 3: najgorsze momenty IFA 2023

Mimo tego, że raczej pozytywnie oceniam targi IFA 2023, to znalazło się w naszym wyjeździe do Berlina kilka elementów, które mi się nie podobały. 

Dni prasowe

Pierwszy raz byłem na targach w dni prasowe i byłem w wielkim szoku. Nie do końca wierzyłem Marcinowi, który zapowiadał mi, jak będą wyglądać hale na dwa dni i dzień przed oficjalnym rozpoczęciem targów. Niestety to, co mówił Marcin, się potwierdziło i przed oficjalnym rozpoczęciem targów większość stoisk była w rozsypce, a zamiast rozmów z przedstawicielami marek o produktach, mogliśmy porozmawiać, często w rodzimym języku, o wyższości małpek w pracy nad piwem, ze stolarzami i innymi robotnikami. Jak tak mają wyglądać dni dla mediów, to nie wiem, po co je w ogóle organizować.

Urbanista x Powerfoyle

W zeszłym roku współpraca między markami Urbanista i Powerfoyle trafiła do mojego zestawienia najciekawszych. Po roku jestem mocno zawiedziony. Na IFA 2023 mieliśmy wreszcie okazję wziąć w ręce zarówno słuchawki, jak i głośnik, który zadebiutuje wkrótce. Niestety jakość wykonania jest mocno dyskusyjna. Ku naszemu ubolewaniu nie mieliśmy także okazji wysłuchać muzyki z głośnika Malibu, mimo zapewnień przedstawicieli firmy. Jeden z naszych redaktorów nazwał firmę scamem. Ja nie chcę rzucać tak poważnych oskarżeń, ale bardzo zawiodłem się na tym, co pokazały w tym roku te dwie firmy.

Urbanista x Powerfoyle – z dużej chmury mały deszcz [IFA 2023]

Organizacja hal

tym roku za IFA odpowiedzialny by nowy podmiot. Nam jako dziennikarzom nic nie brakowało, choć wystawcy, w rozmowie z nami skarżyli się na małe niedociągnięcia. Jedyne co mi doskwierało, to nie najlepsza organizacja hal i przepływu ludzi. Część ekspozycji otwierała się dopiero 3 września, przez co najbardziej interesujące nas wejście na teren targów było zamknięte, a na mapach obiektu (btw. mapa online pojawiła się dopiero po dniach dla mediów) nie było to oznaczone. Zdarzyło nam się niestety trochę pogubić, przez co straciliśmy czas, którego i tak mieliśmy niewiele.

Kurz po IFA 2023 powoli opada, a ja już czekam na kolejne targi, by chłonąć technologiczne nowości i ciekawostki. Już teraz mogę powiedzieć też, że tegoroczne targi były dla nas rekordowe, pod względem ilości wyprodukowanego materiału. Mam nadzieję, że nasza praca przypadła Wam do gustu i dzięki relacjom, mogliście poczuć się, jakbyście przemierzali z nami Messe Berlin. Wszystkie artykuły z IFA 2023 w Berlinie znajdziecie tutaj.