Apple opublikowało oficjalną listę smartfonów, które otrzymają aktualizację iOS 17. Zabrakło na niej sprzętu, który stał się swego rodzaju przełomem. Kto więc może pożegnać się z nowościami, które zostały zapowiedziane podczas wczorajszego eventu?

Choć nowe iPhone’y zawsze wzbudzają we mnie fale emocji, najczęściej mocno pozytywnych, podekscytowanie towarzyszy mi również przy zapowiedziach nowych wersji systemów. Nie inaczej było jest z iOS 17. Aktualizacja nie jest może rewolucją, ale kilka rozwiązań mających się tam pojawić zainteresowało mnie wyjątkowo mocno. Pierwszą z nich jest NameDrop, czyli możliwość wygodnego udostępniania swoich wizytówek po zbliżeniu do siebie dwóch urządzeń. Czuję, że z tego ficzera będę korzystał wyjątkowo często. Kolejną nowością, która zwróciła moją uwagę, był tryb Stand by. Tak naprawdę zmienia on iPhone’a w ramkę na zdjęcia, budzik, zegarek, a nawet stację pogodową. Po podłączeniu do ładowania sprzęt wyświetla ważne dla nas informacje. Lubię takie smaczki.

  • Zobacz także wszystkie nowości ogłoszone na WWDC23

Dobrze, ale warto mieć świadomość tego, że nie wszystkie rozwiązania trafią do wcześniejszych wersji iPhone’ów. Ba, spora część urządzeń nie może w ogóle liczyć na update do iOS 17

iOS 17

iOS 17 nie dla wszystkich – kto będzie mógł pobrać aktualizację?

Wsparcie w postaci dużych aktualizacji systemu iOS tracą właśnie iPhone X, iPhone 8. iOS 17 wymaga bowiem obecności chipa A12 Bionic. Sześć lat regularnych update’ów to i tak świetny wynik, natomiast z sentymentu „zapłaczę” po iPhonie X, który istotnie zmienił stylistykę smartfonów Apple, dodając do nich kontrowersyjne wcięcie ekranowe (notch). Co z resztą iPhone’ów? Lista kompatybilnych urządzeń jest solidna i znajdziemy na niej modele, takie jak:

  • iPhone SE (2. i 3. Gen),
  • iPhone 14, 14 Pro, 14 Pro Max
  • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, 13 Pro Max
  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max
  • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max
  • iPhone 11
  • iPhone XR
  • iPhone XS, XS Max

Jeśli nie obawiacie się tego, że na becie coś może nie działać do końca poprawnie, możecie zainstalować rozwojową wersję systemu na własnych iPhone’ach. Pamiętajcie, tylko żeby wykonać wcześniej kopię zapasową swoich danych.

Jak Optic ID ma się do Face ID i Touch ID? Biometria Apple ewoluuje