Jesteśmy świeżo po wydaniu iOS 17.5, wersji, która nie miała przynieść znaczących zmian od strony wizualnej. Okazuje się jednak, że u części użytkowników jest zupełnie inaczej.

Gdy większość posiadaczy smartfonów Apple z niecierpliwością wyczekuje iOS 18, który ma obfitować w ekscytujące nowości, na urządzeniach pojawił się monit o dostępnej wersji 17.5. Jeśli chodzi o nowe funkcjonalności, można śmiało powiedzieć, że nie ma przełomu. Update przynosi jednak kilkanaście poprawek bezpieczeństwa i przede wszystkim dlatego warto go jak najszybciej zainstalować.

//dzisiaj na dailyweb

To, że przy okazji kolejnych aktualizacji systemów operacyjnych, u części użytkowników pojawiają się błędy nie jest (niestety) niczym nowym. Nierzadko w przeszłości z problemami mierzyli się posiadacze komputerów z MacOS, ale także Windows czy Android, ale nieoczekiwane zmiany w najnowszej odsłonie oprogramowania iPhone’a wprawiają w osłupienie.

iOS 17.5 przywrócił zdjęcia usunięte lata temu.

Jeden z użytkowników Reddita podzielił w serwisie swoją historią, mając nadzieję, że nie jest jedyną osobą, której przydarzyła się podobna sytuacja. Otóż po wykonaniu aktualizacji do wersji 17.5 w aplikacji Zdjęcia pojawiły się fotografie wykonane wiele lat temu, a które to użytkownik miał permanentnie usunąć w 2021 roku. Inne materiały w niewyjaśniony sposób wróciły także do pamięci iPada. Co gorsza, zdjęcia ponownie dostępne smartfonie autor wpisu określił jako NSFW, zatem jak możemy się domyślać, były to zdjęcia o prywatnym charakterze.

Latest iOS update has brought back some pictures I deleted in 2021
byu/Specialist-Fix8528 inios

R E K L A M A

W momencie gdy piszę te słowa, pod postem jest już ponad 150 komentarzy i liczba ta wciąż rośnie. Z treści wielu z nich dowiadujemy się, że autor wpisu, stety lub niestety nie pozostaje jedyną ofiarą opisywanego błędu. W chwili obecnej nie wiadomo dokładnie jak to możliwe, że rzekomo usunięte zdjęcia powróciły do zasobów dostępnych na urządzeniach. Pierwsze podejrzenia padły na iCloud, z którego to mogło dojść do niezamierzonego przywrócenia materiałów, chociaż przynajmniej jedna z komentujących osób (usermi) podała, że nie korzysta z funkcji Zdjęcia w iCloud, a mimo to u niej też pojawiały się usunięte wcześniej fotografie.

To samo u mnie! Jedno zdjęcie z czerwca 2023 roku pojawiło się ponownie w bibliotece zdjęć mojego iPhone’a. Jestem tego pewien, ponieważ w kwietniu 2024 r. przeniosłem wszystkie swoje zdjęcia / filmy na komputer, a następnie wyczyściłem wszystkie zdjęcia / filmy z iPhone’a (w tym kosz). Nie korzystam ze Zdjęć iCloud.

Ze względu na fakt, że do aplikacji Zdjęcia powracają pliki usunięte nawet kilka lat temu, wątpliwa wydaje się hipoteza, że w wyniku błędu, do regularnych albumów wracają fotografie znajdujące się w katalogu Ostatnio usunięte. Redaktorzy serwisu Macrumors przypominają jednak, że w wersji 17.3 występowały problemy z synchronizacją zdjęć i być może Apple chciało naprawić tę usterkę w najnowszym wydaniu systemu operacyjnego, ale jak się właśnie dowiadujemy, nie wszystko poszło zgodnie z planem. W artykule dodano, że niektórzy użytkownicy korzystający z deweloperskiej wersji beta 4 systemu iOS 17.5 wcześniej zgłaszali podobne zachowania systemu.

Aktualizacja iOS 18 położy nacisk na notatki głosowe, by dogonić Pixela

Problem jednak w tym, że użytkownicy zgłaszają przywracanie zdjęć skasowanych dawno temu, które w żadnym wypadku nie powinny być możliwe do odtworzenia, niezależnie od tego czy korzysta się z usług chmurowych Apple, czy też nie. Przypadek ten jest to równie dziwny jak niepokojący. W sekcji komentarzy mnożą się teorie i pojawiają się ciekawe pytania, chociażby o lokalizację użytkowników dotkniętych problemem (są potwierdzenia z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii). Jest o tyle zasadne pytanie, że mieszkańcy Unii Europejskiej są objęci dość surowymi przepisami chroniącymi dane i regulujące czas ich przechowywania. Pojawiają się też liczne wypowiedzi kwestionujące deklaracje Apple na temat szanowania prywatności użytkowników. Mam nadzieję, że producent odniesie się do tej sprawy i poznamy więcej szczegółów. Tymczasem idę przejrzeć galerię Zdjęć na moim iPhonie.