W ramach tegorocznego WWDC 2023 pojawiła się cała masa nowości, z głównym naciskim oczywiście na software i developerów. Nie zabrakło jednak sprzętów takich jak nowy Macbook Air 15 czy nowy Mac Studio. Cała masa nowości pojawiła się w iOS 17, ale także i w sumie przede wszystkim w macOS Sonoma.

Nowy macOS został oznaczony jako Sonoma od hrabstwa w stanie Kalifornia. Wraz z nową nazwą pojawiło się naturalnie cała masa interesujących, których opis i charakterystykę przygotowałem dla Was poniżej. Zacznijmy jednak od samego początku.

Jak zaznaczono na prezentacji, w tym wydaniu duży nacisk położony został na jeszcze większą produktywność. A to w praktyce ma oznaczać, jeszcze bardziej i wygodną, a przede wszystkim skuteczną prace. Co to oznacza w praktyce?

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.45.30

Nowe Wdigety na ekranie macOS

Apple pokazało, w jaki sposób można zagospodarować ekran komputera, do tego, by wyświetlać na nich widgety. Dotychczas były one zlokalizowane w ukrytym menu w prawej części ekranu. Teraz to się zmieni wraz z systemem operacyjnym macOS Sonoma i będzie można używać ich… na pulpicie. W zasadzie to świetna opcja, tym bardziej że tapeta zazwyczaj pod aplikacjami jest cała do dyspozycji. Widgety będzie można umieszać na podświetlającej się siatce na pulpicie.

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.47.29

Smaczku dodaje fakt, że widgety będą się adaptować do aktualni zadanej tapety, zmieniając kolory swojego interfejsu, tak, by pasowały do tła. W wersji demonstracyjnej wyglądało to bardzo rozsądnie. Dodatkowo jeśli uruchomicie okno z aplikacją, widgety zmienia swoje kolory, tak by nie nie przeszkadzały w Twojej koncentracji. Co ciekawe, będą one także interaktywne, Apple zaprezentowało przykład, gdy np. chcemy przeciągnąć zdjęcia do widgetu ulubionej aplikacji graficznej, wówczas zostaną one automatycznie uruchomione.

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.47.02

Mało tego, będzie można użyć widgetów z iPhone za pośrednictwem aplikacji o nazwie Gadget Gallery.

macOS Sonoma dla graczy? Game mode!

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.48.39

Kolejną ciekawością jest zapowiedź frameworka Metal 3, dedykowanego developerom. Dużą i bardzo ciekawą nowością jest również nowy tryb: Game Mode. Apple podkreśla, że z całym nowym setupem sprzętowym (procesor i grafika), czas na wykorzystanie całości tego potencjału właśnie w kontekście gier. Dlatego też zaprezentowali tryb Game Mode, który ma za zadanie wyciśnięcie całości mocy z układu graficznego i procesora, gdy gramy w gry. Dzięki temu mamy zyskać maksymalną wydajność sprzętową, a pozostałe aplikacje zostaną zamrożone.

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.49.30

Jak podkreśla Apple, z całym tym nowym setupem chcą ściągnąć producentów gier na swoją platformę, a na dobry początek…

… Hideo Kojima zapowiedział The Death Stranding na macOS Sonoma.

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.51.22

W trakcie części konferencji dedykowaną graczą pojawił się niespodziwanie Hideo Kojima, który zapowiedział, że jeszcze w tym roku na macOS zobaczymy The Death Stranding w wersji Director’s Cut. Smaczek!

Konferencje Online – powiew świeżości

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.53.26

W macOS pojawiła się nowość, która przypadnie do gustu szczególnie osobom, które aktywnie pracują online, a jeszcze częściej pokazują efekt swojej pracy w postaci prezentacji. Pojawiły się nowe efekty overlay, które pozwalają zmienić sposób prezentowania slajdów.

Otóż będzie można wybrać jeden z trzech trybów prezentowania, gdzie nasza sylwetka będzie zaprezentowana w bardzo atrakcyjny sposób, tuż obok slajdów. Będą warianty nieco bardziej subtelne lub takie, które pokażą nas w taki sposób, gdybyśmy stali tuż obok naszej prezentacji, jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi.

Nowe reakcje w trakcie konferencji online

Nowością będą także nowe reakcje, które wyglądają zdecydowanie lepiej, od tego do czego przywykłem w konkurencyjnych rozwiązaniach. Zamiast dennych emotek, zobaczymy prawdziwe efekty nałożone na naszą sylwetkę. Dodatkowo będą one sterowane gestami, dla przykładu, pokazując kciuki w górę, pojawi się efekt w tle. Co ważne, nowe reakcje będą działać w najpopularniejszych narzędziach do konferencji online, takich jak np. FaceTime, Zoom, MS Teams czy Webex.

Nowości w Safari

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.54.12

Nowości dotknęły także mojej ulubionej przeglądarki – Safari. Pojawiła się cała masa nowych funkcji dla developerów, których nie sposób wszystkich tutaj wypisać. Ponadto mamy nową funkcję związaną z bezpieczeństwem. Safari będzie blokować nieaktywne karty przeglądarki, blokując ich przeładowania w celu wczytania nowych trackerów czy ciasteczek. Dodatkowo Safari będzie automatycznie usuwać wszystkie kody trackerów z paska adresu url.

Zrzut ekranu 2023 06 5 o 19.55.29

Kolejną ciekawą nowością jest możliwość tworzenia profili w przeglądarce, to pozwoli na spersonalizowane korzystanie z ulubionych zakładek, wtyczek czy pozwoli zachowywać osobne cookiesy.