W redakcji jesteśmy wielkimi fanami menadżerów haseł. Nie da się ukryć, że kochamy też urządzenia Apple. Ja i Sebastian korzystamy też stale z Safari, więc nie dotykał nas pewien problem. Wiele osób ucieszy się, że w nowym systemie macOS Sonoma menadżer haseł będzie działał z innymi przeglądarkami niż tylko Apple Safari.

Przyznam się Wam, że mam zainstalowanego Chrome, Firefox i Brave. Tylko po to, by sprawdzać funkcję, czy potwierdzać rzeczy, które czasem opisujemy. Do wczoraj nie byłem jednak świadomy, że tylko użytkownicy Apple Safari mogą cieszyć się autouzupełnianiem haseł i loginów. Na szczęście ma sie to zmienić.

//dzisiaj na dailyweb
  • macOS Sonoma instalujemy najnowszą aktualizację
  • CMF Nothing uruchomiło nową markę
  • x x twitter rozmowy audio i wideo
  • OLX podsumowuje rynek elektroniki używanej
  • iPhone 15 Pro gry AAA będą nas dużo kosztować

Nowy macOS Sonoma wiele zmienia

Pęk Kluczy w systemie Apple iOS oraz macOS to coś, bez czego nie potrafię się obejść. Wcześniej korzystałem z takich apek jak 1Password czy KeePass. Marcin natomiast poleca nowość na rynku — Proton Pass. Od kiedy Pęk Kluczy zagościł w systemie, nie potrzebowałem już niczego innego. Korzystam też z przeglądarki Safari, nie dotykał mnie więc największy problem menadżera haseł od Apple.

Co więcej, nie byłem nawet tego świadomy, że działał on tylko z przeglądarką Apple. Jeden z pracowników wyższego szczebla w Apple, który zajmuje się bezpieczeństwem, poinformował na swoim profilu Twitter, że macOS Sonoma wprowadzi możliwość logowania się z użyciem Pęku kluczy. Pokazał on to nawet na załączonych zrzutach ekranu, logując się do GitHuba i Twittera.

– Możesz automatycznie wypełniać hasła [sic] i kody jednorazowe, zapisywać nowe hasła i kliknąć prawym przyciskiem myszy kody QR, aby skonfigurować generatory kodów – napisał Mondello na Twitterze. Dodał też, że – osoby, które mają zainstalowaną publiczną lub deweloperską wersję macOS Sonoma mogą przetestować funkcję już teraz!

macOS Sonoma
Zrzut ekranu nowej funkcji /Ricky Mondello @ Twitter

To ważny krok, bo Apple zbliżyło się do obcych firm i programistów udostępniając im nowe API. To również powód, dla którego poprzednie wersje systemu nigdy nie umożliwią tej funkcji. Niestety nie każda przeglądarka będzie kompatybilna z aplowskim menadżerem haseł. Aby ta funkcja działa, muszą ją zechcieć zaimplementować do przeglądarek programiści.

Oficialnej aktualizacji systemu, która wprowadzi wiele nowych funkcji oraz tę opisywaną spodziewamy się we wrześniu razem z nowym iPhonem, oraz nowymi Macami z procesorem M3.