Możemy już pobierać aktualizację systemu macOS Sonoma. Apple przygotowało dla użytkowników sporo nowości, natomiast nie wszystkie zmienią nasz sposób korzystania z komputera. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które będą towarzyszyły mi każdego dnia. Oto one.

Zacznijmy od tego, kto tak właściwie może zainstalować macOS Sonoma. Jak podaje Apple, najnowszy update jest dostępny dla komputerów:

  • iMac od 2019 roku
  • iMac Pro 2017
  • MacBook Air od 2018 roku
  • MacBook Pro od 2018 roku
  • Mac Pro od 2019 roku
  • Mac Studio od 2022 roku
  • Mac mini od 2018 roku

Jak widać, lista jest długa, choć modele z 2016 roku i starsze nie będą już wspierane. W zasadzie nie powinno to nikogo zaskakiwać. W końcu mówimy o sprzęcie, który ma już na karku ponad 7 lat. Oczywiście w dalszym ciągu będą pojawiały się na nich łatki bezpieczeństwa i drobne usprawnienia, natomiast nie będą to pełnoprawne duże update’u. Sam proces instalacji jest banalnie prosty. Wystarczy, że udacie się do Ustawień systemowych i wejdziecie w sekcję Uaktualnienia. Teraz pozostaje już tylko kliknąć przycisk Zainstaluj teraz i Voilà.

macOS Sonoma 3

Aktualizacją macOS Sonoma – nowości, o których musisz wiedzieć

Pierwszy ficzer, który zrobił na mnie wrażenie, może wydać się nic nieznaczącym bajerem. Wygaszacz ekranu dostępny też w panelu logowania wygląda świetnie i mi osobiście sprawia pewnego rodzaju przyjemność/satysfakcję z użytkowania. Tapeta dostępna na biurku jest oczywiście dostosowana do wygaszacza, natomiast mówimy tu o statycznym obrazie, a nie animacji, jak w pierwszym przypadku.

macOS Sonoma 2

Tym, co może naprawdę odmienić sposób korzystania z komputera Apple, są widgety na biurku. Tak, firma postanowiła udostępnić możliwość zakotwiczenia tych miniaplikacji na ekranie głównym, gdzie będziemy mieli do nich wygodny dostęp. Rzecz jasna, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozplanować ich umiejscowienie w najwygodniejszy dla siebie sposób. Mało tego, nie musimy ograniczać się do widgetów dostępnych dla macOS. Równie sprawnie działają te dedykowane smartfonom Apple z systemem iOS.

macOS Sonoma 6

System macOS Sonoma pozwala uzyskać ciekawy efekt podczas prezentacji na wideokonferencji. Możemy bowiem pojawiać się jako pierwszoplanowy element idealnie odseparowany od tła. To taki tryb portretowy na sterydach.

macOS Sonoma 5

Od dłuższego czasu sprytnie lawiruję pomiędzy usługą Haseł Google i Pękiem Kluczy Apple. Ten drugi zyskał właśnie możliwość udostępniania np. członkom rodziny. Patrząc na to, że w niektórych usługach działamy wspólnie z żoną, taka nowość bardzo mnie ucieszyła. Myślę, że docenią ją również inne osoby.

macOS Sonoma 4

Korzystając z przeglądarki Google Chrome, często tworzę skróty i traktuję je jako aplikacje webowe. Safari umożliwia teraz dokładnie to samo… a może nawet lepiej. Odczuwam wrażenie obcowania z natywnymi programami dla macOS, ale tego typu doświadczenie jest raczej standardem w świecie firmy z Cupertino.

To oczywiście tylko część nowości. Z pozostałych warto wymienić:

  • Listy zakupów w aplikacji Przypomnienia
  • Historia aktywności w aplikacji Dom
  • Całkiem nowa autokorekta
  • Filtry wyszukiwania a aplikacji Wiadomości
  • Przeglądanie plików PDF w aplikacji Notatki