Steam udostępnił właśnie nową wersję swojej aplikacji mobilnej. Została ona przebudowana od podstaw.

Chciałoby się rzec „w końcu”. Steam po latach postanowił nieco nadgonić trendy w temacie aplikacji mobilnych i gruntownie przebudował własny program na smartfony i tablety z systemem Android lub iOS. Zmienił się w zasadzie każdy jego element, zaczynając od intuicyjności, a kończąc na designie. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Steama:

„Całkowicie przerobiliśmy aplikację mobilną Steam. […] Nadal będziecie mogli przeglądać sklep, otrzymywać kody Steam Guard i potwierdzać wymiany – a także skorzystacie z nowych dodatków takich jak skanowanie kodu QR w celu zalogowania się na komputerze, inteligentniejsze powiadomienia, konfigurowalne zakładki oraz nowy widok biblioteki umożliwiający zdalne pobieranie.”

R E K L A M A
Steam
fot. Steam

Co nowego w odmienionej aplikacji Steam?

Zmian w nowej wersji aplikacji Steam jest naprawdę wiele. Oto najważniejsze z nich:

  • Nowa forma weryfikacji dwuetapowej Steam Guard – od teraz zalogujemy się skanując kod QR
  • Prostsze i szybsze potwierdzanie logowania
  • Przebudowane menu aplikacji – dostęp do najważniejszych zakładek znajdziemy u dołu ekranu
  • Możliwość zarządzania pobieraniem gier zdalnie przy użyciu aplikacji
  • Ulepszone i przebudowane powiadomienia
  • Możliwość dostosowania układu aplikacji do własnych potrzeb

Pozwoliłem sobie przed momentem pobrać nową aplikację i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony. Może to kwestia tego, że poprzedniej wersji bliżej było do roku 2010, niż obecnego, a potwierdzanie czegokolwiek w ramach Steam Guard oznaczało wszechobecne lagi, ale, tak czy inaczej, widok całkiem sprawnej i estetycznej aplikacji dla najpopularniejszej platformy z grami na świecie bardzo mnie cieszy. Funkcje, takie jak zdalne pobieranie gier czy logowanie kodem QR zamiast tradycyjnego wpisywania danych brzmią fajnie, choć zdecydowanie bardziej użyteczna będzie ta druga. Pobierać gry z poziomu telefonu można było już jakieś 8 lat temu na PS4, a przez cały okres posiadania konsoli skorzystałem z tego co najwyżej 2 razy. Nowa wersja aplikacji nie jest pozbawiona wad – zdarzają się jej, chociażby drobne przycięcia, ale zdecydowanie można powiedzieć, że idziemy w dobrym kierunku.

Steam Deck dostępny od ręki? Niekoniecznie…