Coraz bardziej przekonuję się do święta z setkami wersji demo gier komputerowych, ponieważ festiwal Steam Next 2023 to po prostu doskonała okazja na sprawdzenie swoich wymarzonych projektów jeszcze przed premierą. The Thaumaturge rządzi!

Festiwal Steam Next 2023 rozpoczął się wczoraj i potrwa do 16 października. Jak zawsze możemy liczyć na dziesiątki wersji demo gier komputerowych, które pozwolą graczom sprawdzić ulubione tytuły jeszcze przed ich premierą. Biorąc pod uwagę ostatnie problemy branży z wydawaniem niedopracowanych gier, wydarzenie spada nam jak manna z nieba.

//dzisiaj na dailyweb

Sprawdzenie możliwości technicznych to i tak dopiero początek. Chętnie przekonam się na własnej skórze, jak wiele obietnic udało się zrealizować twórcom. Nie oszukujmy się, deweloperzy mają tendencję do przesadzania z informacjami na temat swoich gier przed ich debiutem. A słupki z zamówieniami przedpremierowymi same nie urosną, prawda?  

Festiwal Steam Next 2023 wystartował! Polacy w czołówce 

Dodatkową zaletę wydarzenia jest oglądanie transmisji na żywo. W czasie festiwalu gracze mogą liczyć na strumyki z ulubionymi grami. W większości przypadków to właśnie zespoły producentów wcielą się w rolę streamerów. Co za tym idzie, to dobry moment na zadawanie pytań w oknie czatu. Pamiętajcie tylko o sprawdzeniu harmonogramu transmisji!  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Jestem pewny, że dla polskich deweloperów Festiwal Steam Next 2023 to doskonały moment na promowanie owoców własnej pracy. W zakładce zatytułowanej “popularne nadchodzące” wśród pięciu gier z czołówki aż dwie pochodzą właśnie z rodzimego podwórka. Mowa tutaj o Robocop: Rogue City i The Thaumaturge (może się to zmieniać). Kilka pozycji niżej rozłożyła się natomiast kontynuacja Ghostrunnera. 

To nie koniec, ponieważ dalej znajdziemy kolejną polską grę, The Inquisitor. Jestem pewny, że gdybym przystąpił do bardziej szczegółowych poszukiwań, znalazłbym kolejne produkcje. Serce raduje się na widok dobrych wyników polskich pozycji. Jak zawsze trzymam kciuki za każdą z nich. Chociaż nie będę ukrywać, że The Thaumaturge zainteresował mnie najbardziej. 

The Thaumaturge cieszy się sporym zainteresowaniem i wcale mnie to nie dziwi! 

Na początek wspomnę o najważniejszej informacji. Długo wyczekiwana data premiery fabularnej gry RPG została nareszcie udostępniona. Według najnowszego zwiastuna, promującego także demo na Festiwalu Steam, na komputerach osobistych zagramy już 5 grudnia 2023 roku. Informacja ta pokrywa się z datą widoczną na platformie Gabena. Co jest dosyć istotne, ponieważ Polacy w kwestii debiutu nabrali wody w usta na długie miesiące.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Złe wieści muszę przekazać posiadaczom konsol, ponieważ zagrają dopiero na początku 2024 roku. Nie dotarłem jednak do powodu takiej różnicy w terminach, więc mogę się tylko domyślać, że twórcom zależy na dopracowaniu wersji na inne urządzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, Baldurs Gate 3 podzielił dokładnie ten sam los.  

Jest jednak na co czekać, ponieważ The Thaumaturge prezentuje się nadzwyczajnie dobrze już od pierwszych materiałów promocyjnych, które mogliśmy zobaczyć na początku tego roku. Prace nad grą sprawuje piecze Fool’s Theory przy wsparciu wydawniczym 11 bit studios. Ekipa w swoim dorobku ma całkiem sympatycznego erpega Seven: The Days Long Gone.  

Można więc powiedzieć, że deweloperzy pozostali przy gatunku, ale ubrali go w nowy pomysł. I to całkiem fajny pomysł! The Thaumaturge zabiera grającego do klimatycznej Warszawy z początku XX wieku, gdy jej mieszkańcy żyją pod jarzmem caratu. Właśnie dlatego na ulicach miast możemy spotkać rosyjskich żołnierzy, żydowskich kupców czy polskich mieszczan.  

The Thaumaturge

Mimo historycznych odniesień grę wyróżni mroczny element fantasy. Mowa tutaj głównie o tytułowej roli bohatera. Wiktor Szulski może pochwalić się wielkim darem i brzemieniem jednocześnie. Jako Taumaturg potrafi bowiem ujarzmić nieziemskie byty, żeby wykorzystywać je do realizacji własnych celów.  

Tylko nieliczni wiedzą, że są one Salutorami, które potrafią odkrywać tajemnice ukryte w ludzkich duszach i rozmawiać z ciemnością. Do tej pory mogliśmy obejrzeć zobaczyć już kilka takich istot. A trzeba tutaj zaznaczyć, że wyglądają jak potwory wyjęte z najstraszniejszych koszmarów. Z całą pewnością odegrają ważną rolę w całej produkcji i bardzo mnie to cieszy. 

Świetnie zapowiada się także fabularna część The Thaumaturge, ponieważ produkcja umożliwi graczom kształtowanie własnej historii i rozwijanie postaci, wszakże to fabularna gra RPG. Nieszablonowe wykorzystanie miejsca i czasu akcji dodaje tylko pikanterii. Niewiele gier może pochwalić się przedstawianiem historycznego okresu Warszawy z początku XX wieku.  

The Thaumaturge

Jeśli do tego dodamy naprawdę przyjemną grafikę opartą na silniku Unreal Engine 5 oraz fantastyczne udźwiękowienie z rewelacyjnymi głosami aktorów na czele, możemy mówić o jednej z najciekawszych produkcji 2023 roku. Co tu dużo mówić, nie mogę się doczekać grudniowej premiery. Na osłodę lecę sprawdzić demo. Was również do tego zachęcam.