Smartfony Apple sprzedawane są w USA z wirtualnymi gniazdami eSIM, które zastąpiły moduły do obsługi fizycznych kart. To samo czeka Europę, w tym Polskę. iPhone 15 będzie oferowany tylko w opcji eSIM.

To koniec pewnego okresu, za którym nie zamierzam specjalnie płakać. Pamiętam jego początki, które oznaczały konieczność umieszczania w telefonie komórkowym pełnej karty SIM, która jako całość zajmowała przestrzeń zbliżoną do karty kredytowej. W 1996 roku zaprezentowano MiniSIM o wymiarach 25 x 15 mm. Następnie były też MicroSIM i NanoSIM. Dziś coraz częściej spotykamy się z wirtualną kartą SIM, czyli eSIM. Tak naprawdę są to odpowiednie moduły, które są w stanie przechowywać SIM-kę. Powoli zbliżamy się do iSIM, o czym pisałem we wcześniejszej publikacji. Wróćmy jednak do tytułowej technologii. Okazuje się, że najpewniej zniknie ona z iPhone’ów jeszcze w tym roku. Co ciekawe dotyczy to niemal całej Europy, czyli również Polski.

eSIM

iPhone 15 w Polsce bez fizycznej karty SIM – zastąpi ją eSIM, jak w USA

W Stanach Zjednoczonych już ubiegłoroczne urządzenia zostały pozbawione fizycznej tacki na SIM. Dotyczy to całej serii iPhone 14 i tego samego należy spodziewać się w przypadku tegorocznej linii iPhone 15. Co ciekawe, taki zabieg zostanie zastosowany również we Francji, a przynajmniej tak wynika z nieoficjalnej informacji.

Kluczowe w całej sprawie jest to, że Apple wydaje dla całej Europy (z małymi wyjątkami) takie same warianty urządzeń. To oznacza nie mniej, nie więcej, jak to, że iPhone 15 dla Polaków będzie wyposażony jedynie w wirtualne gniazdo eSIM również w Polsce.

Testując telefony, nieszczególnie przepadam za zabawą z kluczykiem i każdorazową wymianą testowej karty SIM. Znacznie wygodniejsze okazuje się tworzenie profilu eSIM na nowym urządzeniu. Niestety, nie każdy smartfon takowe oferuje. W zasadzie dziś jest to jeszcze rzadkością. Jestem jednak pewny, że najbliższe lata przyniosą w tej materii wiele zmian i nawet budżetowe modele będą oferować rzeczoną funkcję. Dla mnie oznacza to większą wygodę użytkowania, a sam proces rejestracji nowego profilu trwa dosłownie chwilę.

iSIM zastąpi eSIM i tradycyjne karty. Czym jest i jak działa nowe rozwiązanie?