Zarówno iPhone 15 jak i iPhone 15 Pro korzystają z aparatu głównego z matrycą 48 MP, ale nie są to te same sensory i obiektywy. Postanowiłem sprawdzić, który radzi sobie lepiej w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Zapraszam na fotograficzne porównanie.

Pozornie, próbki zdjęciowe wykonane każdym ze smartfonów wyglądają niemal tak samo, z drobnymi różnicami w kolorystyce i ekspozycji. W praktyce, po dłuższym i uważnym przyjrzeniu się szczegółom dostrzeżemy więcej. Czy jest to jednak coś, co przekona do zakupu droższego urządzenia?

//dzisiaj na dailyweb

Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb, natomiast różnice pomiędzy zdjęciami z modelu 15 a 15 Pro bywają marginalne. Właśnie dlatego skupiłem się tutaj na trudniejszych warunkach oświetleniowych. W typowych „łatwych” scenach fotografie z obydwu smartfonów są w zasadzie bliskie ideału (mobilnego – rzecz jasna). Dobrze, przejdźmy do konkretów.

iPhone 15 vs iPhone 15 Pro – techniczna strona aparatu głównego

iPhone 15 2
Takie same, a jednak inne

Zanim ocenimy różnice na konkretnych zdjęciach, porozmawiajmy chwilę o technikaliach. Dla sporej części osób – aparaty w iPhonie 15 i iPhonie 15 Pro wydają się takie same. W końcu i jeden i drugi oferuje rozdzielczość 48 MP w przypadku szerokiego kąta. To bardziej skomplikowane…

Otóż szeroki kąt w modelu tańszym ma jaśniejszy obiektyw f/1.6, natomiast mniejszą, fizyczną wielkość matrycy (1/1.56″) i mniejszy rozmiar piksela (1.0µm). Apple iPhone 15 Pro ma gorsze światło (przysłona f/1.8), natomiast mocno nadrabia rozmiarem matrycy (1/1.28″,) i wielkością piksela (1.22µm). Jak się okazuje, taki zabieg pozwala lepiej radzić sobie modelowi Pro w nocy.

Kolejna sprawa to sam obiektyw. W iPhonie 15 Pro jest on nieco szerszy i oferuje ekwiwalent 26 mm, podczas gdy iPhone 15 – 24 mm. Różnica jest niewielka, natomiast w określonych sytuacjach jest to coś naprawdę istotnego. Tutaj muszę wspomnieć o jednej ważnej rzeczy – model tańszy radzi sobie lepiej w łapaniem ostrości w blisko znajdujących się przedmiotach.

Tyle słowem wstępu, pora na mięso!

Fotograficzne porównanie iPhone 15 vs iPhone 15 Pro

Filmic Pro 3

W myśl zasady – jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów – zostawiam Was ze zdjęciami do porównania, natomiast chcę, żebyście zwrócili uwagę na kilka spraw, które wynikają bezpośrednio z moich obserwacji.

R E K L A M A

W pomieszczeniach z mizernym światłem zastanym (z niewielkiego okna w pochmurny dzień) iPhone 15 Pro generuje mniej szumu i nieco gładsze krawędzie przedmiotów. Zdjęcia są też lekko ciemniejsze, ale wynika to z kontrastu, który w założeniach ma być bardziej naturalny. iPhone 15 ma za to znacznie cieplejszą kolorystykę i widać to również na innych zdjęciach.

iPhone 15 po lewej, iPhone 15 Pro po prawej stronie

W zupełnej ciemności oraz w mocno wieczornych warunkach, iPhone 15 pokazuje więcej szumu, podczas gdy w iPhonie 15 Pro jest on praktycznie niewidoczny gołym okiem. Model z dopiskiem Pro potrafi lepiej radzić sobie z lampami ulicznymi. Nie, flary magicznie nie zniknęły, jak twierdzi producent, ale nie ma wokół nich „rozbłysku”, dzięki czemu zdjęcie jest bardziej estetyczne.

Choć skupiłem się tylko na aparacie głównym, musicie pamiętać o tym, że model Pro ma lepszy aparat ultraszerokokątny 12 MP f/2.2 (zamiast f/2.4 w iPhonie 15) oraz 12 MP teleobiektyw oferujący 5-krotny zoom optyczny. Dodajmy do tego sensor LiDAR (TOF 3D) i robi się naprawdę ciekawie. Mimo to uważam, że dla większości użytkowników, możliwości wariantu bazowego są więcej niż wystarczające. Zgodzicie się?

@techmarka_

iPhone 15 czy iPhone 15 Pro? Który robi lepsze zdjęcia? #tech #mobile #technology #apple #smartphone #smartfon #iphone #iphone15 #foto #photography

♬ Smoothly flowing guitar sound(1235510) – Kairos