Z okazji zbliżającego się zakończenia roku Steam opublikował listy najlepszych gier z 2023 roku. Najciekawsza jednak jest ta, którą przygotowano na podstawie przychodu brutto.

Jedna z najpopularniejszych platform dystrybucyjnych dla graczy opublikowała nadzwyczajnie ciekawe zestawienia. Możemy prześledzić największe hity np. ze względu na uzyskany przychód brutto. Na nasze nieszczęście firma nie mogła opublikować szczegółowych danych dotyczących przychodu.

//dzisiaj na dailyweb

Z tego powodu gry pogrupowano i posortowane w losowe zbiory, aby mniej więcej określić, jak wypadają. Co ważne, przy tworzeniu zestawienia uwzględniono dane zebrane od 1 stycznia do 15 grudnia 2023. Także możemy zapomnieć o prezentach świątecznych, które gracze mogli przekazywać swoim najbliższym w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W swoim tekście skupię się głównie na Bestsellerów. Zainteresowani mogą sprawdzić jeszcze Nowe Tytuły, Najczęściej Rozgrywane, Wczesny Dostęp, Steam Deck, Kontroler i VR.  

Steam zaprezentował najlepsze gry 2023 pod względem przychodu brutto 

Na początek przyjrzyjmy się pierwszemu zbiorowi, ponieważ w Platynie znalazło się aż 12 pozycji. Warto zwrócić uwagę na darmowe gierki, które dotarły na sam szczyt. Mowa tutaj o takich prawdziwych hitach za friko, jak Dota 2, Apex Legends, Lost Ark, Counter Strike 2, Destiny 2, PUBG. Wspominam o nich, ponieważ są doskonałym przykładem na ostatnie kroki największych studiów na świecie, które coraz częściej stawiają na gry-usługi. Skórki, skrzynki czy zawartość dodatkowa potrafią przynieść ogromne zyski.  

steam

Muszę też wyrazić swój olbrzymi smutek, ponieważ w Platynie znalazło się miejsce dla kontrowersyjnych gier. Call of Duty Modern Warfare i Starfield okazały się produkcjami przeciętnymi. Wystarczy spojrzeć na dziesiątki tysięcy mieszanych recenzji, które nie napawają optymizmem. Mimo to produkcjom udało się wspiąć na szczyt. Słowa pochwały należą się za to polskim producentom, ponieważ Cyberpunk 2077 również zagrzewa miejsce w czołówce. Najwyraźniej dodatek, ogromna aktualizacja i droga odkupienia opłaciły się.  

W Złocie znalazło się miejsce dla kilku wyjątkowych hitów, takich jak GTA V, Red Dead Redemption 2, Resident Evil 4 czy Elden Ring. W mojej ocenie wymienione pozycje wciąż trzymają w miarę wysoką cenę i cieszą się olbrzymią popularnością wśród graczy. Kilka słów wypada wspomnieć o wieloosobowej grze akcji dla 60 osób. Naraka: BLADEPOINT to produkcja battle royale, która przez długi czas była dostępna tylko dla bogatszych graczy. W tym jednak roku przeszła na model free to play. To jednak nie przeszkodziło jej w znalezieniu miejsca w drugiej puli.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

W przypadku Srebra możemy mówić o potrawie pełnej różnych składników. Znajdziemy tutaj największe hity, skromne produkcje czy darmowe tytuły. Jestem pod wielkim wrażeniem gry karcianej Yu-Gi-Oh! Master Duel, która grzeje miejsce dosyć wysoko (jak na tak niszowy gatunek). Nie oszukujmy się, elektroniczne karcianki nigdy świata nie zwojowały. Niesamowita jest też obecność klasyka i dinozaura w jednym. Strzelanka Team Fortress 2 wciąż jest lubiana i ceniona przez graczy, którzy są skorzy do wydawania w niej swoich pieniędzy. Wow! Cieszy mnie wysokie miejsce gry Lethal Company, ponieważ zadebiutowała 23 października i niewiele jej było potrzeba czasu do uzyskania ogromnej popularności.  

W przypadku ostatniej puli mam wiele wątpliwości, ponieważ The Last Of Us Part 1 z kiepską optymalizacją i wieloma błędami nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Kontrowersje mogą się także pojawić obok produkcji Bethesdy. Fallout 76 na samym początku okazał się wielkim niewypałem. Zarówno dziennikarze z całego świata, jak i gracze, nie polubili się z przygodami w postnuklearnej Ameryce. Cieszy mnie za to obecność gry strategicznej Age of Wonders 4, którą umieściłem nawet na swojej liście Najlepsze Gry 2023 roku. Ba, mroczna i piracka przygoda zagrzewa miejsce tuż obok (Dredge). Co ciekawe, nawet specjalna edycja Skyrima wciąż ma się bardzo dobrze.  

SteamVR

To nie wszystko! Możemy zobaczyć także pozostałe zestawienia Steama 

Na koniec pozostaje mi tylko nieco rozjaśnić pewne terminy, na jakie możemy natknąć się na stronie z zestawieniami. Bestsellery to oczywiście najlepiej sprzedające się gry na Steamie na podstawie łącznego przychodu brutto wygenerowanego w 2023 roku. Najczęściej Rozgrywane to takie gry, które przekroczyły próg 40 tys. graczy w obecnym roku. Zestawienie z Nowymi Tytułami opiera się na produktach wydanych w 2023 r. z największym przychodem w ciągu pierwszych 2 tygodni od daty wydania.  

Jeśli miałbym w kilku słowach opisać wszystkie zestawienia, warto pochwalić tutaj Larian Studios. Ekipa odpowiedzialna za trzecią odsłonę Wrót Baldura zdominowała Steama pod wieloma względami. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ zgarnęła także tytuł Najlepszej Gry 2023 roku. Ogromnym hitem okazała się także czarodziejska przygoda. Gra Dziedzictwo Hogwartu to jedna z największych niespodzianek ostatnich miesięcy i kawał dobrej gry.  

Gratulacje należą się także Polakom odpowiedzialnym za Against The Storm, ponieważ dzięki swojej pracy załapali się do czołówki gier z Wczesnego Dostępu. Co ciekawe, na Steam Decku użytkownicy bardzo często grali w Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077. Więcej o przenośnym sprzęcie przeczytacie tutaj.