Już za kilka dni zobaczymy na niebie fajerwerkowy spektakl. Wiele redakcji i serwisów korzysta z tego czasu, aby wystukać kilka podsumowań, dlatego najlepsze gry 2023 roku po prostu musiały się u nas pojawić. Postanowiłem jednak podejść do tego tematu nieco kreatywniej, dlatego Baldura zabraknie!

Oczywiście mógłbym w tej chwili sięgnąć po powrót legendarnej odsłony w nowym wydaniu, ponieważ Larian Studios stworzyło hit, który doczekał się nawet tytułu gry roku. Do tego wystarczyłoby dorzucić historię znanego pisarza i policjantki badającej rytualne morderstwa w małym miasteczku. Ba, mógłbym jeszcze wystukać kilka słów na temat odświeżonej wersji przygód Leona.

//dzisiaj na dailyweb

Postanowiłem do tej sprawy podejść nieco bardziej ambitnie. Od początku chciałem przygotować listę gier, które mogły nie znaleźć swoich pięciu minut sławy w dobie tak wielkich, wspaniałych hitów. Dlatego chcę w tej chwili wyraźnie podkreślić to, że pojawi się za chwilę po prostu kilka mniej znanych gier (dla wielu także średnich). Ubolewam na tym niezmiernie, bo tytuły te nie zasłużyły na tak smutny los.  

Najlepsze gry 2023 roku! Przedstawiam listę 10 gier, które zasługują na więcej miłości 

najlepsze gry 2023 roku

Against The Storm – wczesny dostęp może okazać się przydatny 

Na początek rozpocznę od polskiej strategii, która w ostatnim czasie zyskała nieco na sławie. Wszystko dzięki pełnoprawnej premierze i tekstom dziennikarzy z całego świata. Jeśli śledzicie oceny z recenzji, z pewnością zauważyliście wynik na miarę Wrót Baldura. I tak, jest to wynik w pełni zasłużony. Polacy stworzyli angażującą i sympatyczną produkcję dla fanów budowania własnej cywilizacji. Ogromny wybór budowli, nietypowe zadania do rozwiązania i fantastyczne biomy to dopiero początek zalet. Pozycja obowiązkowa!  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Blood West – mroczny i niespokojny Dziki Zachód  

Kolejna produkcja z naszego podwórka, która zadebiutowała na początku w formie wczesnego dostępu. W kilku słowach miałem już okazję przedstawić ten tytuł, bo jest o czym opowiadać. Najważniejsze jest to, że Polakom udało się stworzyć staroszkolną strzelankę z elementami horroru i skradanki. Ba, do pracy zatrudniono także znany głos, który z pewnością skojarzą fani serii Thief. Nie dajcie się zwieść prostej i skromnej szacie graficznej, rozgrywka wciąga bardziej od bagna.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Age of Wonders 4 – powrót wspaniałej strategii  

Kolejna gra strategiczna zagrzewa miejsce na mojej liście Najlepsze Gry 2023 roku. Czwórkę można uznać za triumfalny powrót, który pod wieloma względami nawiązuje do trójki i wykorzystuje najlepsze elementy Planetfall’a. Produkcja charakteryzuję się licznymi i zróżnicowanymi ugrupowaniami, fantastycznym pomysłem na rozwój własnych miast, obszernymi ustawieniami rozgrywki. W mojej ocenie wygląda również fantastycznie. Deweloperzy postawili na nieco rozmyte elementy z wyraźnie zaznaczonymi konturami. Dla fanów strategii pozycja po prostu obowiązkowa.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

The Last Faith – fani From Software powinni zwrócić uwagę na to cudo

Patrząc na przykład tej produkcji, można odnieść niezaprzeczalne wrażenie, że metroidvania nigdy nie wyjdzie z mody. Wręcz przeciwnie! Produkcja studia Kumi Souls Games wyciąga z tego gatunku wszystko to, co jest najlepsze. Przyjemny system walki zmieniający się dzięki dzierżonej broni, zaskakująco otwarte przestrzenie i nad wyraz przyjemne wykonywanie zadań. Możecie zapomnieć o licznych podpowiedziach, bo gra nie trzyma grającego grzecznie za rączkę. Należy być spostrzegawczym i mieć dobrą pamięć. No i ta fantastyczna, mroczna oprawa pełna pikseli, która nawiązuje do jednego z hitów From Software. Mamo, możemy mieć…? 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

The Invincible – Stanisław Lem powinien być zadowolony  

Stworzenie gry na bazie powieście Lema? Brzmi jak misja samobójcza! Na całe szczęście Polakom udało się wyjść z tego wyzwania zwycięsko. Mimo że gra nie osiągnęła sukcesu finansowego, uważam, iż deweloperzy powinni być z siebie zadowoleni. Stworzyli fantastyczną planetę, którą aż chciało się eksplorować. Do tego rewelacyjną pracę wykonali aktorzy głosowi. W mojej ocenie? Półka światowa. Niestety nie wszystkim do gustu przypadł symulator spacerowicza. Mimo wszystko produkcja warta odnotowania i dodania do zestawienia Najlepsze gry 2023 roku. 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

DAVE THE DIVER – produkcja, która udowadnia, że nie potrzeba ogromnego budżetu  

Niezaprzeczalny hit Steama, który trafił do szerokiego grona odbiorów. Tak przyjaznego odbioru gry na platformie Gabena trudno się doszukiwać. Mimo że produkcja na pierwszy rzut oka nie oferuje czegoś nieprawdopodobnego, potrafi wciągnąć lepiej od ruchomych piasków. Gracze chwalą przede wszystkim ładną, pikselową oprawę, zaskakująco rozbudowaną rozgrywkę, przyjemny podział obowiązków (łowimy ryby i dbamy o restaurację). Niektórzy z fanów przyrównują grę do hitu Stardew Valley. Czy można otrzymać lepszą rekomendację?  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Dredge – pływanie kutrem rybackim może być ciekawe 

Pozostańmy przy wodnych i morskich klimatach! Dredge jest kolejną grą niezależną, na którą warto zwrócić uwagę. Być może większość graczy nie zwróciło na nią uwagi przez dosyć skromną oprawę graficzną. To olbrzymi błąd! Produkcja ma do zaoferowania fantastyczny klimat ze względu na elementy dreszczowca – fani twórczości Lovecrafta powinni poczuć się jak w domu. Na gracza czeka ponad 100 morskich stworzeń, wiele obszarów do odwiedzenia i sporo ciekawych atrakcji. Warto je odkryć samemu!  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Remnant 2 – soulslike z broniami  

W tej chwili część graczy może poczuć się urażonych, ponieważ nie jest to jakaś skromna i mała produkcja. Tak po prawdzie mówiąc, większość miłośników strzelanek i gier akcji powinno ją bardzo dobrze kojarzyć. Mimo wszystko nie uważam, żebyśmy mieli do czynienia z największym hitem tego roku. To po prostu kawał udanej kontynuacji, która borykała się na początku z kilkoma problemami. Na całe szczęście oferuje to, co było najlepsze w jedynce, czyli widowiskowe starcia, trudne pojedynki, urozmaicenie bossowie. Co najważniejsze, wpuszczać manto można ze znajomymi.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Shadow Gambit: The Cursed Crew – wspaniałe zwieńczenie prac wyjątkowej firmy  

W tym roku otrzymaliśmy naprawdę przykre wieści od studia Mimimi Games. Firma pożegnała się z graczami w dosyć smutnych okolicznościach. Ubolewam nad tym nieprawdopodobnie, ponieważ deweloperzy stali się mistrzami w projektowaniu tego gatunku gier. Ich ostatnia produkcja pozwala poczuć klimatyczny świat piratów. Po raz kolejny możemy liczyć na urozmaiconych towarzyszy, wspaniale zaprojektowane zadania do wykonania czy też przyjemne głosy aktorów. W ramach pocieszenie mogę dodatkowo zaproponować dodatki, które były tak naprawdę ostatnim zadaniem utalentowanych pracowników studia Mimimi Games. 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Amnesia: The Bunker – powrót w blasku chwały 

Nie wierzę, że to napiszę, ale najnowsza Amnezja okazała się naprawdę fantastyczną produkcją. Prawdopodobnie większość graczy pominie ją ze względu na gatunek, który potrafi zjeżyć włosy na karku. Szkoda, ponieważ powrót jednej z najważniejszych serii okazał się strzałem w dziesiątkę. W dodatku pracownicy zawiesili sobie poprzeczkę wysoko, oferując chociażby broń palną czy też granaty. Udało się dodatkowo stworzyć rewelacyjny klimat, ponieważ akcja gry rozgrywa się w bunkrze z okresu I wojny światowej. Gdyby nie Resident Evil 4, prawdopodobnie najlepszy horror tego roku! 

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Tak o to dotarliśmy do zakończenia mojego zestawienia. Starałem się wybrać fantastyczne pod pewnymi względami perełki, które mogły nie znaleźć swoich pięciu minut przez niebywałą liczbę wyjątkowych gier. Miejmy nadzieję, że w 2024 czeka nas równie łaskawy wysyp hitów.  Najlepsze gry 2023 roku za nami!